%26 Ortopedi raporla ÖTV den muaf araç alabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tam olarak ortopedik engelinizin ne olduğunu yazarmısınız?

çetin gül

Üye
Üye
İyi geceler . Benim sağ bacağımda kısalık ve buna bağlı güç kaybı var . % 20 ortapedik raporum var . Otomatik ve tertibatlı araç albiliyormuşum bunu yeni öğrendim. Ve bayilerden araştırdım. Raporumda tertibatlı ve H sınıfı ehliyet ifadesi olması gerekiyormuş. Benim sormak istediğim şey şu. Maaşlarımızdan vergi muafiyeti yada ne bileyim bu rapor oranıyla faydalanabildiğimiz haklarımız varmı. Haklarımızı tam olarak nerden öğrenebiliriz. Teşekkürler

SM-G530F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

meraklı34

Üye
Üye
Opere sol bacak ağrısı, his kaybı var,opere edilmiş disk lezyonu, kalıcı bulgu mevcut, lomber tek seviye, tek operasyon ;ama Halil bey otomotiv bayilerinde sorun olmadığını ve maliye bilgisi tarafıma teyit edildi
Halil bey bir de sağlık il müdürlüğünden otomatik vites kullanabilir raporu aldım

Halil bey diğer haklardan yararlanabilirmiyim ogs-HGS park-2022

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@meraklı34, sol bacaktan engellisin. ol bacaktan engelliler tertibat olmaksızın salt otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alabiliyor. Dolayısıyla sende alabilirsin. OGS - HGS de engelli indirimi yok diye biliyorum ben. Yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltsin lütfen. 2022 maaşı almak için olmazsa olmaz ilk şart rapor oranının %40 ve üzeri olması. Senin oranın %26 olduğu için ÖTV indirimli araç alımı hariç diğer hiç bir engelli hakkından faydalanamazsın malasef.

@çetin gül, sağ bacaktan engelliler tertibatlı araçalrı ötv indirimli alabiliyor. Bu doğrudur. Diğer sorunuzu gelince, yukardaki mesajdada belirttiğim gibi rapor oranı %40 ın altında olanlar engelli araç alımı dışında hiç bir engelli hakkından faydalanamıyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yeni ÖTV düzenlemesinden haberim var. Ancak bu düzenlemenin biz engellilere nasıl yansıyacağı henüz netleşmedi. Bilgi edinme kanunu kapsamında konuya ilşkin BİMER e başvuruda bulundum. Gelen cevabı sitede paylaşacağım. Bakalım ne diyecekler.

Adem1995

Üye
Üye
Yeni ÖTV düzenlemesinden haberim var. Ancak bu düzenlemenin biz engellilere nasıl yansıyacağı henüz netleşmedi. Bilgi edinme kanunu kapsamında konuya ilşkin BİMER e başvuruda bulundum. Gelen cevabı sitede paylaşacağım. Bakalım ne diyecekler.

abi bimerden cevap geldimi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok adem henüz cevap gelmedi. Daha öncede defalarca başvuru yapmıştım ama hiç biri bu kadar uzamamıştı. Buradan da anlaşılıyor ki maliye bakanlığının konuya ilşkin yapılmış bir çalışması yok. Cevabı onlarda bilmiyor. :)

meraklı34

Üye
Üye
Halil bey ben 22.12.2016'da Toyota corolla 1.4 dizel engelli aracımı aldım...e devlette 498 tl 2. Döneme ait vergi çıktı ne yapmam lazım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Siz bu aracı ÖTV indirimli almadınız mı? Eğer aldıysanız ayrıca MTV muafiyeti içinde başvuruda bulunacaksınız. Aracın tertibatlı yada otomatik vitesli olmasının bir önemi yok.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben teşekkür ederim. Bir nebzede olsa yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize...

meraklı34

Üye
Üye
Halil bey ben Toyota 1.4 4d m/m dizel 2016 model %50 ötv muafiyeti ile araç aldım fakat siz 70 bin tl üzeri araçlarda ötv muafiyeti %60 demişsiniz benim aracımın değeri 98 bin tl'di beni kandırdılar mı %50 muafiyetlen, eğer düzeltilecek bir şey varsa bana söylerseniz çok sevinirim saygılarımla

R

rahim

Guest
Halil bey ben Toyota 1.4 4d m/m dizel 2016 model %50 ötv muafiyeti ile araç aldım fakat siz 70 bin tl üzeri araçlarda ötv muafiyeti %60 demişsiniz benim aracımın değeri 98 bin tl'di beni kandırdılar mı %50 muafiyetlen, eğer düzeltilecek bir şey varsa bana söylerseniz çok sevinirim saygılarımla

Ötv siz fiyatını baz alacaksınız.ötv siz fiyatımı 98 bin tl yoksa ötv li toplam fiyat mı 98 bin tl.ötv siz 70 bin tl üzeri ise yüzde 60 olacak.sanırım sizin araba ötv li 98 bin lira ötv yi düşersen 49 bin lira olur ki hesap doğru
Bu 496 tl MTV borcumu?

GT-N7100 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye