%29 oranındaki rapora itiraz etsem bir sonuç alırmıyım?

SinanKoç

Üye
Üye
slm arkadaşlar benim bi maruzatım var ben 2011 in başlarında özür raporu almaya karar verdim heyete girdim ancak %29 verdiler.böyle oldugu için bi iş yerine gidip başvuruda bulunmak istediğimde raporumudda belirtince işveren bana "sen ne sağlamsın nede çürüksün" diyor e hal böyle olunca işe alınamıyorum ve itiraz etmek hakkım gibi görünüyor
şimdi ise bu özürlü memurluk sınavlarına girebilmem için %40 gerekiyor.itiraz dilekçesi vermeyi düşünüyorum. sizce itiraz etsem ve bunu dile getirsem %29 luk raporuma %40 verebilme olasılılıkları yüksek olurmu ve sizce bu "ne sağlam nede çürük" sorunumu dilekçeyede ekleyebilirmiyim yada heyete çıkardıklarında beni dinlerlermi .son bişey daha lütfen anlayan biri bana nasıl bir dilekçe yazmam gerektiği konusunda yardım edebilirmi bu konu hakkında benzer bi örneğini vererek. şimdiden teşekkürler

İsen Buga

Üye
Üye
" İlgi; ... hastanesi baştabipliğinin .... tarih ve .... sayılı rapor.
..... hastanesi baştabipliğinden aldığım raporunun şuan ki mevcut sağlık koşullarımı doğru şekilde belirtmediği anlaşmış bulunmaktayım. Konu ile İlgi hastanenin raporunda belirtilen oranlarına itiraz ediyorum ve durumumun doktorlar tarafından yeniden muayene edikerek değerlendirilmesi hususunda gereği yapılması arz ederim" diye itiraz edebilirsin...

ancak herşeyden önce sizin sakatlığınızdan tam bilgili ve bu konuda emin olmalısınız. Yoksa itiraz etseniz yine sonuç değişmeyebilir. bunu öğrenmenin bir yolu ilgili dr.ların özel muayanesine gidip ne ölçtürebilirsiniz özel olarak.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapora itiraz edebilirsin. Fakat raporun üzerinden baya bi zaman geçmiş. Rapora itiraz etmek yerine yeniden rapor almak için müracaat etmen daha doğru olur. Hstalığının sakatlığının tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz için sana hangi oranda rapor verileceğine dair fikir belirtmemiz imkansız.

SinanKoç

Üye
Üye
öncelikle ilşgilendiğiniz için teşekkür ederim .evet raporun üzerinden hayli vakit geçti ben yenisini alabileceğimi bilmiyordum yan i sadece itiraz edebileceğimi sanıyordum,benim baş parmağım yok ve işaret parmagımda işlevsiz yani baş parmagıma %20 işaret parmagıma ise %9 verdiler.ancak bi iş yerine gidip müracat ettiğimde beni işe güvenipte alamıyorlar çünkü onların gözünde ben ne sağlam nede sakat biriyim işte bu konuyuda doktorlara anlatabilme şansım varmı yani anlatsam bi faydası olupda bana %40 verebilirlermi.şimdiden teşekkürler halil bey

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranı cetvelini incelendiğinde %40 rapor almanız imkansız gözüküyor.

Özürlülük değerlerinin kombinasyonu
Bir parmakta amputasyon, duyu kaybı ve hareket kısıtlılığı gibi birden fazla özürlülük olduğu zaman, bir sonraki daha büyük üniteye (burada o ünite eldir) dönüştürülmeden önce, özürlülükler kombine edilmelidir. İki ya da daha fazla sayıda özürlülük yüzdesinin kombinasyonu için Balthazard Hesaplama tablosu (Ek 3) kullanılabilir.
1) 2, 3, 4 ve 5. parmaklarda, her parmağa ait tek eklem düzeyinde fleksiyon-ekstansiyon (eklem hareket açıklığı) yönünde görülen kayıplara bağlı özürlülük yüzdeleri toplanır. Ancak bir parmakta birden fazla eklemde hareket kaybı varsa, bu kayıplara bağlı özürlülük yüzdeleri kombine edilir. Bu kombinasyon ikişer ikişer yapılır. Örneğin; Bir parmakta DİF, PİF ve MKF eklem hareketlerinde kayıplara bağlı özürlülük varsa, önce % DİF ve % PİF kombine edilir, çıkan sonuç ile % MKF kombine edilir.

2) Başparmakta özürlülük yüzdesinin hesaplanmasında ise, hem tek eklem düzeyinde, hem de birden fazla eklemde görülen hareket kaybına bağlı özürlülük yüzdeleri toplanır.
3) Total el özürlülük yüzdesinin hesaplanması için, her parmağa ait toplam özürlülük yüzdesi (bu yüzdenin tespiti için, parmaktaki tüm patolojilere [amputasyon, duyu kaybı, hareket kısıtlılığı ve diğer bozukluklar] bağlı özürlülük yüzdeleri kombine edilir) Tablo 2.1’de yer alan değerlere bakılarak “el özürlülük yüzdesine” dönüştürülür. Tüm parmaklara ait el özürlülük yüzdeleri toplanarak “toplam el özürlülük yüzdesi” bulunur.
Tablo 2.1. Parmak özürlülük yüzdelerinin el özürlülüğüne dönüştürülmesi
parmakozurlulukorani.JPG

SinanKoç

Üye
Üye
peki benim bu %29 luk raporumla bi işe giremediğimi daha doğrusu almadıklarını dile getirebilirmiyim yani dile getirsem bi değişiklik olurmu sizce.çünkü dediğim gibi raporum %29 oldugu için bir yere başvuru yapmak istiyorum fabrikaya mesela almıyorlar çünkü ne tam olarak sağlam nede sakatsın diyorlar bunlarıda orda heyete girdiğim zaman söyleme şansım olabilirmi yada başta tedavi olurken doktora söylesem bişey değişirmi

Tekerlekli Sandalye