3 Aylık engelli maaşında kişi başı gelir aşımı?

Buana13

Üye
Üye
Kartal uğurmumcu da oturuyoruz
Karı koca bir de engelli oğlum var %60 üzeri.Oğlum için yaklaşık 10 senedir 3 ayda bir engelli maaşı alıyoruz...çocuğun bir tek sevinci bu.......
Geçtiğimiz hafta Kartal " Sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğinden " eve gelip bir sür soru sordular......Ben babası olarak" AHZUKABZA" süresiz VEKALETİNE sahibim çocuğun......ancak GIRTLAK kanseri ameliyatı olduğum için konuşamıyorum...eşim de ALZEMHAİR ve KALP hastası...O gün ben rahatsızdım......geç kalktım ve uyku sersemi ne olduğunu anlamadım gelen DERNEK elemanı çocuk yatarken gitmiş odasına imza almış.....VEKALETİM olduğunu söylediğim halde....

DERNEĞE acilen yazdım.......efendim yılda bir kontrol edilecekmiş ENGELLİ ler.....Aile geliri fert başı 392 Tl yi geçerse engelli maaşı kesilecekmiş.......sanki 392 lira PARA da......biz karı koca BAĞKUR emeklisiyiz..ve bu rakkamın üzerinde gelirimiz var........şimdi bu çocuğun maaşı kesilecek mi...?

yahu çocuk 15 senedir tek odada yaşıyor...bir tek sevinci var o da maaşı.........bunu keserlerse resmen çocuğa yıkım olacak.....
bu konuyu tam olarak bilen arkadaşlarımdan aydınlatılmamı rica ediyorum...böyle bir konu, KANUN mu yoksa uydurma işler mi..?

Lütfen aydınlatmanızı rica ediyorum.

septik

Editör
Editör
Sayın Buana13, malesef engellinin yaşadığı hanenin gelirleri toplamı yine hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde 2016 yılı için kişi başı düşen miktar 392 tl muhtaçlık sınırını aşıyor ise 2022 engelli maaşları kesiliyor,

Bu kanunmu diye sormuşsunuz 2022 saylı kanun aynı eski haliyle duruyor fakat her yasanın uygulanmasına yönelik yönetmelikleri vardır 2022 sayılı yasanın yönetmeliği 2013 yılında sanki yasanın amacının tam tersi bir uygulamaya yönelik değiştirildi, bugünkü tarihe kadar yine yönetmelik üzerinde ufak tefek bir kaç değişiklik yapıldaysada muhtaçlık sınırı uygulaması kalıcı olarak duruyor, bir çok itirazlara yönelik kampanyalar, toplantılar, bazı engelli derneklerince gösteriler yapılmasına rağmen hiç bir ilerleme kaydedilemedi, ferdi olarak yapılan çabalarda yetersiz kaldı ve halen muhtaçlık sınırı uygulaması devam etmekte.

Engelli bireyleri birey olarak görmeyen ve engellilerin tek gelir kaynağı olan 2022 engelli maaşını keserek ailelerinin sırtına yıkmaya devam ediyorlar.

Buana13

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim

artık beklemede olacağız herhalde...... Haziranda ne olacak..........kesilirse bir itiraz hakkımız falan varmı acaba...varsa nereye müracaat etmemiz gerekiyor.....malumatınız varsa rica edecektim.
tekrar teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgilere...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba Turgay bey,
Bu konudaki yakınmalarınızda son derece haklısınız. Malasef 2022 engelli aylıkları için 2016 yılı itibariyle hanede kişi başı gelirin 392 tl yi geçmemesi gerekiyor. Bizler site olarak 2022 engelli aylıklarında "hane gelirine" değil kişinin yani maaşı alan engellinin gelirine bakılması yönünde kampanya başlattık. Üstelik yakın bir zamanda 65 yaş yaşlılık aylıklarında da devlet bir düzenleme yapıp 65 yaş aylığı alan alacak olan kişilerin hane geliri değil kendi gelirlene bakılması gerektiği yönünde yasa çıkardı. Bizde bunu emsal gösterip aynı durumun engelli maaşlarında olması yönünde talepte bulunduk. Bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f92/2022-maasiyla-ilgili-yapilmasini-istediginiz-duzenlemeler-nedir-27851/

Malasef bu konuda engellilerle ilgili dernekler çok vurdum duymaz ve hiç bir şekilde bu konuyu gündeme getirmiyorlar. Burda hakkını vermek gerek dünya engelliler gelişim derneği genel başkanı İslam Meral bizimle birlikte hareket ediyor ama tek başına ne kadar yeterli olur onu ilerleyen günlerde göreceğiz. Şuanda girişimlerimiz devam ediyor.

Bu konuda mevcut yasal düzenleme değişmedikce "kişi başı gelir aşımı" durumunda malasef yapılacak bir şey yok. Ara förmüller denenebilir. Örneğin haneye bir yakınızı alıp hanede yaşayan kişi sayısını çok gösterebilirsiniz vb. gibi. Tabi bu şekilde bir yakınınız varmı onuda bilemiyorum.

Buana13

Üye
Üye
Engelli maaşı

Halilciğim çok teşekkür ederim vermiş olduğun bilgilere

Anlaşılıyor ki......Devlet, engelli ve ailesinin durumu hakkında çok CAHİL kalmış veya bilerek yapıyor bu yanlışlıkları.....Ben 71 yaşındayım hanım 70.......Ben,Kanserden gırtlak ameliyatı oldum geçtiğimiz yıl ve konuşamıyorum ancak cihazla yarım yamalak derdimi anlatıyorum, bu tabi çok zor iletişim bakımından ayrıca PROSTAT belası var başımda......Hanım Anjiyo geçirdi ve ALZEMAHİR belirtileri çoğaldı.....Engelli oğlumuzun Tuvalet temizliği ve giydirilmesi çabaları neticesinde SOL el Başparmağı,incindi çok ağrı yapıyor.....Doktorlar da doğru dürüst bakmıyor......
Bir konuşma cihazı 1900 tl özel hastahanelere gitmek mecburiyetinde kalıyoruz bunlar hep masraf...
Bu belalara şimdi bir de Çocuğun üzüntüsü çıkacak başımıza......maaşallah ne YÖNETİMMİŞ yaaa......bunları bilseler de yardımcı olacaklarını sanmıyorum.....Bize başka yardımcı olacak bir yakınımız da yok...bir oğlumuz var Antalyada yaşıyor o da eşinden yeni ayrıldı , onun da derdi başından aşkın.......yani böylelikle Ölümü beklemekten başka yapacak birşeyimiz yok.......Böyle Sosyal devlet mi olur ya........ bu sadece bizim derdimiz......Kimbilir daha nice zorluk içinde olanlar var Allah hepimize yardım etsin.

Haram yiyen utanmazlar , bunları bilse de bir şey yapmazlar tanırım o tıynetteki insanları

Neyse seni çok meşgul ettim...tekrar teşekkür ediyorum vermiş olduğun bilgilere ve ilgine.......Sana da kolay gelsin sevgilerle...

392 tl yi bahşiş diye verenler de duysun bunları......insan olarak

Tekerlekli Sandalye