3 aylık özürlü maaşı

fahri

Üye
Üye
selam kardeşim % 70 ağır özürlü 5 aydır bakım aylığı alıyoruz 3 aylık maaş içinde işlemlerimizi yaptık teslim ettik evrak takip sitesinden baktım 01.11.2010 tarihinde işleme alınmış. size soracağım şunlar.

1-evrak işleme alındıktan kaç gün sonra toplu para yatar?
2-toplu para geriye dönük hangi tarih geçerli. biz evrakları bulunduğumuz ilçedeki ilgili kuruma 1 yıl önce teslim ettik evrak araştırma için memlekete gittiği için bukadar gecikti toplu para yatırılırken 1yıl önceki tarih mi esas alınacak?
3-kardeşim %70 ağır özürlü 3 aylık maaşı kaç para olur?

şimdiden teşekkürler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evraklarınız işlemde olumlu sonuçlanırsa, online ödeme tarihinden 15 gün sonra hesaba geçer, evrakların sonuçlanma süresi evrak inceleme sürecinde olası eksiklikler ve giderilmelerine bağlı olarak uzayabilir ama ortalama 5-6 ay gibi netice buluyor.

Toplu para araştırmasında il derterdarlıga verildikten sonraki takip eden ay birikmeye başlar. Sizin evrak araştırma için memlekete gitti dediğiniz kısmı tam anlamadım.

Raporu %70 ve üzeri olan engelliler 18 üstü ise 920 lira alırlar 18 üstü degilse 600 civarı alır.

fahri

Üye
Üye
biz izmirde oturuyoruz aslen urfalıyız izmirde araştırma yapıldı. birde memlekette mal varlığımız falan varmı diye evrak orayada gitti. oradada gerekli yerler (tapu.trafik.belediye.vb) imzaladı. evrak urfadan bir yıl sonra geri geldi (not:evrakların memlekete gönderilip getirilmesi işlemini biz değil defterdarlık yapıyor). yani biz bulunduğumuz ilin defterdarlığına evraklarımızı 1 yıl önce teslim ettik.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Tabi oda hesaplamaya dahil edilecektir. Olumlu sonuçlanması halinde bu 1 yılda toplu parada biirkmiş olarak ödenecektir.

fahri

Üye
Üye
selam kardeşim %70 ağır özürlü bakım aylığı alıyor. 3aylık aylık için başvurduk evrak takip sitesinde 01.11.2010 tarihinde işleme alındı hala aynı. ancak bugün bize sgk dan bir mektup geldi mektupta şunlar yazıyor.

2022 sayılı kanun uyarınca aylık isteminde bulunan ve saymanlığınız evrak kayıt defterinin 28.09.2009 tarih ve xxx numarasına kayıtlı xxxxx 1991 doğumlu xxx nin belgelerinde aşşağıda belirtilen noksanlıklar tespit edilmiştir.

aylık bağlama işlemine esas olmak üzere ekte gönderilen belgedeki noksanlıkların giderilmesi ve noksanlıkların tarafınızdan giderildiğinin onaylanmasından sonra yada belgenin yeniden düzenlenerek kurumumuza gönderilmesinin teminini arz ederim.

NOKSANLIKLAR:
06.10.2010 tarih ve 1420 sayı ile muhtaçlığına karar verilen ilginin mal bildirim beyannamesinin incelenmesinde 200 tl aylık gelir beyan attiği görülmüş olup, bu miktar muhtaçlık sınırı üstünde olduğundan alınacak il idare kurulu 'red' kararınızın gönderilmesi.

evet gelen evrakta bunlar yazıyor buna göre benim hangi evrağım eksik oluyor ne yapmalıyım acil yanıtlarsanız sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Mal bildiriminde beyan ettiğiniz aylık gelir 2022 maaşı için ön görülen muhtaçlık sınırının üstünde imiş o nedenle başvurunuz da sorunlar çıkmış.
Kardeşiniz 18 yaş altımı yoksa 18 yaşın üstündemi?
Mal bildiriminde aldığınız evde bakım maaşınıda bildirdiniz mi?

fahri

Üye
Üye
mal bildiriminde bulunurken evde bakım aylığı almıyorduk daha sonradan almaya başladık kardeşim 18 yaşından büyük. şu an evde bakım aylığı alıyor. bu aldığı aylık sorun olurmu yani hem evde bakım aylığı hem 3 aylık olan maaşı aynı anda alabilirmi.

fahri

Üye
Üye
mal bildiriminde bulunurken evde bakım aylığı almıyorduk daha sonradan almaya başladık kardeşim 18 yaşından büyük. şu an evde bakım aylığı alıyor. bu aldığı aylık sorun olurmu yani hem evde bakım aylığı hem 3 aylık olan maaşı aynı anda alabilirmi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hem evde bakım maaşı hemde 2022 maaşı aynı anda alınır. Ve daha da önemlisi alınan evde bakım maaşı 2022 maaşı için ön görülen muhtaçlık düzeyi hesaplanırken hesaba dahil edilmez.
Bu arada mal bildiriminde bulunurken kira, mutfak masrafı v.b gibi giderleri çıktınız mı?
18 yaş üstü kişilerde kişi başına düşen gelir düzeyi hesaplanırken giderler çıkartılarak hesaplama yapılır. Siz giderleri çıkarıp hesaplama yaptıysanız ve buna rağmen kişi başına düşen 200 TL ise yapacak bişey yok. Yok eğer giderler çıkartılmadan hesaplama yapılmışsa eksikliği düzeltiniz.

fahri

Üye
Üye
çok teşekkür ederim halil bey yarın inşallah düzeltirim.

fahri

Üye
Üye
bugün bulunduğumuz ilçenin kaymakamlığına gittim aylık geliriniz muhtaçlık kriterlerinin üstünde dediler ben ise bu beyan edilen gelir sabit bir gelir değil yani her ay devamlı gelen bir gelir değil bu özürlüy biz akrabaları tarafından yapılan ortalama yardım parası. una itiraz edebilirmiyim dedim imkansız dediler bu evrak iptal olacak yani biz 3 aylık maaş lamıyacağız. benim kafam almıyor bu nu düzeltmenin bir yolu yokmu acaba lütfen bu konuda bana yardımcı olun.

Moderatörün son düzenlenenleri:

fahri

Üye
Üye
yani tekrar bir gelir araştırması yapılmasını talep edemezmiyiz çünkü şuanbu özürlü kişinin bakım aylığından başka bir geliri yok. bakım aylığı zaten gelir olarak sayılmıyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eee be kardeşim sürekli olmayan akrabaların yaptığı yardımları ne diye mal bildirime ekledin. Başka derdiniz mi yok. Akrabanın şunun bunun yaptığı yardım kayıt dışıdır bunu siz söylemeseydiniz kimse bilmezdi. Her neyse olan olmuş, sözlü olarak değilde yazılı olarak itiraz edin.

destiny07

Üye
Üye
arkadaşlar bi metin hazırlayıp bimere yazalım engelli maaşları her ay ödensin diğer maaş alanlar gibi ayda bir maaş almak daha iyi olur 3 ay beklemek zor .bi metin hazırlayıp bimere yazalım herkes dilekçe yazsın .çoğunluk olursa sesimiz duyulur .şu an ben bi dilekçe metni bulamadım.hep beraber bu işi başaralım her ay maaş alalım

Tekerlekli Sandalye