3 Bin gün sigortam var. Emekli olabilirmiyim?

Polatt58

Üye
Üye
Merhaba bilgi sahibi olan arkadaşlarım yardımcı olursa memnuniyet duyarım ben 36 yaşındayım sosyal yardımdan 2022 maaşı alıyorum 600 tl haliyle günümüz şartları yetmiyor işte bulamıyorum yüzde 50 engelliyim raporuma eklemenmeyen hastalıklarım var üstüne düşmedim bunu bile zor aldım 3000 bin gün sigortam var engelsiz olarak zamanında çalıştım ssk dan ben ne yapabilirim malulen emekli olma şansım varmı raporum sürekli ağır engelli olarak geçiyor ne yapabilirim bilgi verirmisiniz ben devlete yük olmasın diye iett kartı bile almadım param olunca giderim yoluma diye haklarım varmı 12 tane haciz dosyam var işlerim bozulunca 6 senedir işsiz kalınca ödiyemedim varlık fonuna aktarıldı teşekkürler

İsen Buga

Üye
Üye
bazı bilgiler lazım...
doğum tarihiniz gün ay yıl
işe başlama tarihiniz gün ay yıl
hangi kurumdan? bağkur SSK Memur
Engelli olma tarihiniz...
Engel oranınız tek oran mı yolsa balthazart ile toplam oran mı?

Malul emeklilik zor gözüküyor;
izin verirseniz
ama yine de bilgilere bir bakalım...

Polatt58

Üye
Üye
bazı bilgiler lazım...
doğum tarihiniz gün ay yıl
işe başlama tarihiniz gün ay yıl
hangi kurumdan? bağkur SSK Memur
Engelli olma tarihiniz...
Engel oranınız tek oran mı yolsa balthazart ile toplam oran mı?

Malul emeklilik zor gözüküyor;
izin verirseniz
ama yine de bilgilere bir bakalım...

Çok teşekkür ederim veriyorum bilgileri

Doğum tarihim 18/02/1985
İie başlama ssk girişim 1996
Ssk sigortalı işçi
Engelli maaşımı raporu 2 sene oldu alalı
Engel oranım 2 çeşit yüzde 33 ve yüzde 17
Sizi yormak istemem ama bu benim için çok önemli ne yapmam gerekir 3700 güne tamamlarsam sigortamı birşeyler olurmu yada engel oranımı yüzde 10 20 ekleme durumu olabilir raporda normalde Ankara gitmeden önce yüzde 60 üzeriydi dönüş 50 ler oldu benim 3000 bin sigortam boşa mı gidicek yaşlanıyorum ve artık çalışamıyorum devlet varolsun sosyal yardıma kabul etti 600 tl şükür ama yetmiyor artık başka gelir olmayınca ilginiz için şimdiden teşekkür ederim değerli vaktinizi aldım

İsen Buga

Üye
Üye
sen sor biz cevaplarız:
Sevgi katarak, severek bildiklerimizi paylaşmayı derdinize derman olmayı severiz. Yol göstermeye çalışırız.

Bilgileri 2 ye böleceğim...

1 aşama...

11 yaşında SSK lı olmuşsunuz (bu arada doğum gününüz yaklaşıyor; bilgiler ışığında mutlu edelim seni, pastayı da bizim yerimize yersin..)

SGK 18 yaşında olduğunuz gün çalışıyor iseniz İŞE BAŞLAMA tarihi kabul eder:
Kolaylık olsun diye soruyorum: 18/02/2003 tarihinde bir işte çalışıyor muydunuz?
Değilse 2003 tarihinden sonraki günler yada yıllar çalışıyor muydunuz? Bu tarih var mı?

Normal yoldan Engelli Emekli (diğer Adı Erken Emekli) etmeye çalışıyorum sizi; Çünkü Malül emeklilik şartlarından daha iyi.

Şimdi 2 Aşama..

SGK kural değiştirdi: tek orandan %60 olması koşul koydu.
Siz %33 ve %17 oran ile SGK.dan dönüş yaptınız...

Anlattığınız hikaye var.
Ankara gitmeden önce yüzde 60 üzeriydi dönüş 50 ler oldu
bu yasal değil. Dava açabilirsiniz.

NEDEN? önerdim..

%60 olsa idi malül emeklilik değilde engelli emekli olabilirsiniz. %60 olsa idi daha az primle daha hızlı emekli olursunuz.
Gerçek şu ki: Engelli emeklilik(diğer adı Erken emeklilik) senin yasal hakkın.

1 aşama öğrenelim: 2 aşama için dava açıp açmayacağımıza birlikte karar verelim.

Son soru: Rapor ne zaman aldınız? SGK nezaman onayladı.

Polatt58

Üye
Üye
Teşekkür ederim inanın farkında bile değilim doğum günüm yaklaşıyormuş ben hayatımda hiç doğum günü kutlamadım farkına bile varamadan geçti yıllarımız evet 1996 da senesinde çalışıyordum sigortaya giriş yaptılar bu biraz tuhaf gelicek ama 7 yaşında bile çalışıyordum ama sigortam yoktu bu da hayatın bize hediyesi o çalıştığım işyerinden ameliyat olmak için sigorta girişimi yaptılar Eyüp ssk hastanesinde yanlış bir ameliyat sonrası 5 sene yattım doktorun kötü bir niyeti olmadığını düşünerek şikayetçi olmadık o seneler sgk ve ssk az çok tahmin edersiniz ama ben yürümeye başladıktan sonra çalışmaya devam ettim engelli maaşını bilmiyordum 2018 10 ayında böyle bir hakkım olduğunu anladım rapor aldım sosyal yardıma başvurdum 2 senedir 2022 yararlanıyorum ek bir gelirim yok ev kira 3000 günü çeşitli iş yerlerinde doldurdum zamanla rapora eklenmeyen çok hastalık var elimdekinden olmamak için itiraz edemedim devleti karşıma alamadım 2 sene 3 aydır engelli raporum var sürekli 1996 sigortaya girişim var ama gün primlerim 18 yaşından sonra doldurdum ne yaparım bilmiyorum zor gibi duruyor bu arada teşekkür ederim

İsen Buga

Üye
Üye
Polat kardeş sgk 18 yaşında olduğun an o sigortayı baz alır.
soru sormak hakkın elbette: ben soracağım (sende kafana göre yazabilirsin sıkıntı yok. ama soruma cevap alırsam daha hızlı ilerleriz).

1996 yılında sigorta girişleri prim olarak alınır. Prim başka yıl başka..

Yani senin ne zaman sigortalı olarak çalıştığın tespit etmeye çalışıyorum. Benim için YIL önemli..

yaşınızın 18 olduğu 18/2/2003 tarihinde sigortalı mıydınız?
Değilse hangi yıl?

bazıların sigortaları ara ara yatılır ara ara yatırılmaz. Dolayısıyla YIL kısmını çözemedik.

2003 de şubat itibari ile çalışıyor olsaydınız sakatlık oranınıza itiraz eder ve %60 yaparsanız: 17 YIL ve 3920 gün prim gerekiyor. 2003+17=2020 (şubat +8 ay)=2020 yılı Ekim ayı itibari ile emeklisiniz. PRİM eksik..

%60 altı ise (%40-%59) 19 yıl 4240 gün prim ile (2003+19=2022) yıl Şubat ayı ile emeklisiniz.

3000 Primleriniz olduğu için eksik primleri çalışarak tamamlamalısınız.
%60 için 920 gün eksiğiniz var (2.5 yıla tekabül ediyor)
%60 altı için 1240(3.5 yıla tekabül ediyor) eksik primleriniz var.

NE yapmanız gerektiğine gelince;

1. Sağlık kurul raporuna itiraz etmeniz: itiraz dilekçesini SGK.ya yazmanız gerekiyor. %60 verilen oranın olduğu gibi geçmesi gerektiği aksi takdirde detaylı açıklama beklediğinizi söyleyiniz.
2. Ankaraya gelmenize gerek yok: Edirne İl SGK müdürlüğüne dilekçe verebilirsiniz.
YADA
1. Bir işe girip çalışmaya başlayabilirsiniz. İşinin seni yormaması önemli.
2. İl Defterdarlık Vergi dairesine gidip vergi indirimi talebinde bulunabilirsiniz: Bunun için çalışıyor olmanız gerek. Sizi hastaneye sevk edecek ve alacağınız oran %60 üstü olacaktır ve Vergi dairesi SGK.dan bağımsızdır farklı çalışır.
3. Primleri tamamladığınızda emeklilik talep ediniz.

YADA
Son muayeneden 6 ay sonra tekrar muayene olup: SGK sevki ile Tek rahatsızlıktan %60 tan olarak .. Sakın %61 almayın. diğer rahatsızlık önemli değil. o zaman MALÜL EMEKLİ olabilirsiniz.

Polatt58

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim anladım en azından şuanda bir işe girmem gerekiyor ssk dan ne zaman sigortalı olduğumu araştırıp yazarım en azından son bir gayretle 900 gün prim tamamlayacağım dizide yorduk hakkınızı helal edin forumu takipte olacağım artık iyi çalışmalar

İsen Buga

Üye
Üye
Polat kardeş ben bugünden itibaren birkaç hafta siteye giremeyebilirim; İl dışı görev aldım.

Yapmanız gereken şu:

1. iş bulduğunuzda çalışmak
2. belli süre çalıştıktan sonra vergi indirimi için talep de bulunmak;
- a. vergi indirimi işverene zarar vermez aksine faydası var.
- b. vergi indirimi sana zarar vermez aksine kazancın artar: vergi verilmediği için aylık en az 25 lira cebine gider.
3. Prim tamamladıktan sonra vergi indirimi onaylanırsa;
emeklilik için SGK.ya yazı yazmak..,

Polat akrdeş 3. nolu duruma dikkat et onaylanırsa dedim. 3 ile 6 ay içinde sonuçlanan vergi indirimi belgesi almak zorundasın. 2008 den önce işe giriş yaptığınız için bizzat kendiniz yapmak zorundasın.

bu arada doğum günün kutlu olsun sende mutlu ol yeter.

Polatt58

Üye
Üye
Teşekkür ederim umarım dünyadaki bütün insanlar mutlu olur bu zor günlerde buna ihtiyacımız var vergi indirimi için gerekli yerlere başvururum iyi akşamlar

Tekerlekli Sandalye