3 Yıl içerisinde 30-40 bin özürlü çocuğun spora kazandırılması hedefleniyor

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Gürdal Gümüş, 3 yıl içerisinde 30-40 bin özürlü çocuğun spora kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu (TOSSFED) tarafından Yalova'da düzenlenen Türkiye Masa Tenisi Şampiyonası için gelen Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Gürdal Gümüş, sporla engellilerin hayata kazandırıldığını söyledi. Türkiye'de 3 bin engelli spor olduğunu dile getiren Gümüş, "Ancak Türkiye'de 100 bin engelli genç var. Biz 3 yıl içerisinde en az 30-40 bin engelli gencimizi ve çocuğumuzu spora kazandırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda geliştirdiğimiz ve 81 ilde hayata geçecek olan, 'Haydi Özel Çocuklar Spora' projesi var. Bu projenin engelli genç ve çocuklarımıza ulaşmamıza yardımcı olacağına inanıyorum" dedi.

Türkiye'nin 2012 yılında düzenlenecek olan Engelliler Olimpiyatları'nda temsil edileceğini de vurgulayan Gümüş, "Türkiye İnas World tam üyeliğine kabul edildi. Bu da şu anlama geliyor ki Türkiye 2012 yılında düzenlenecek olan Engelliler Olimpiyatlarına katılacak. Ben daha şimdiden yüzme branşında 1 madalyanın geleceğinin müjdesini veriyorum. Zira bu branştaki bir sporcumuz Engelliler Olimpiyat Rekorunu havuzda birkaç kez egale etti. Yani bu sporcumuzun olimpiyatlarda madalyaya kulaç atacağına neredeyse kesin gözüyle bakıyoruz. Yüzme Federasyonundan da bu anlamda destek alıyoruz. Sporcularımızın profesyonel bir şekilde çalışmalarında bize büyük destek sağlıyorlar" diye konuştu.

Dünya Zihinsel Engelliler Kayak Şampiyonasına da bu yıl Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını duyuran Gümüş, "Şampiyona Erzurum'da düzenlenecek. Dünyanın engelli branşlarında ki en iyi sporcuları bu şampiyona da buluşacak. Türkiye şampiyonaya Down Sendromlu 2 sporcu ile katılacak" şeklinde konuştu.

Tekerlekli Sandalye