3 yıl sonra gelen protez kolla hayata yeniden bağlandı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Denizli'de 3 yıl önce bir sondaj çalışması sırasında kayalar arasına sıkışan boruları çıkarmak için kullanılan dinamitin elinde patlaması sonucu kolu kopan Musa Uğur, takılan protez kolla hayata yeniden bağlandı.
Uğur, yaptığı açıklamada, Kefe Yaylası'nda sondaj çalışması yapan Mehmet Kayan isimli arkadaşına yardım etmek isterken, kayalıklar arasına sıkışan boruları çıkarmak amacıyla yerleştirdikleri dinamitlerin ellerinde patlaması sonucu arkadaşı Kayhan'ı ve kendi kolunu kaybettiğini söyledi.

Olaydan sonra çevredeki vatandaşların yardımıyla Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldığını ifade eden Uğur, sağ kolunu kaybetmenin yanı sıra, karın bölgesi ile üç kez de dizinden ameliyat olduğunu, üç yılda toplam 12 operasyon geçirdiğini belirtti.

-''KAYBETTİĞİM KOLUMUN ACISINI UNUTTURDU''-

Geçirdiği iş kazasının ardından iş göremez hale geldiğini belirten Uğur, şunları kaydetti:

''İki çocuğumuz var. Eşim de çocuklara baktığı için çalışamıyor. Dolayısıyla maddi sıkıntı içindeyiz. Benim tedavim devlet tarafından karşılanıyor. Ancak eşim ve çocuklarımın hiçbir sosyal güvencesi yok. Kazadan sonra üç yıldan beri hiçbir gelir kaynağımız yok. Eş dost ve akrabalarımızın yardımlarıyla ayakta duruyoruz. Evimizin ve çocukların ihtiyaçları var, bunları karşılayamıyoruz. Akrabalarımızdan aldığımız borçlar da bir hayli kabardı. Maddi ve manevi konuda aileme destek olacak hayırseverlerin ilgisini bekliyoruz.''

Denizli Devlet Hastanesi'nden yüzde 60 oranında özürlü raporu aldığını dile getiren Uğur, ''Malulen emeklilik için yüzde 60 özür raporu yeter denmesi üzerine emeklilik müracaatında bulundum, ancak oradan da ret kararı geldi. Rapor için yeniden müracaat ettim fakat bu defa yüzde 57 özürlü raporu verilince tüm hayallerim suya düştü'' diye konuştu.

Acıpayam Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kendisine taktırılan protez kolun kendisini dünyanın en mutlu insanı haline getirdiğini ifade eden Uğur, ''Bu kol beni hayata tekrar bağladı. Kaybettiğim kolumun acısını unutturdu'' dedi. Artık birçok işini kendisinin görebildiğini anlatan Uğur, Kaymakamı Uğur Kalkar ve Vakıf heyetine teşekkür etti.

Acıpayam Kaymakamı Kalkar ise Uğur'un iş kazasında kaybettiği kolunun yerine protez kol takılmasının kendilerini mutlu ettiğini, protez kol için 18 bin 500 liralık masrafın Vakıf tarafından karşılandığını kaydetti.

stargazete

Tekerlekli Sandalye