%37 rapor orani -özel tertibatli arac kullanabilir ve h sinifi alabilir ibareli

yanlız hüso

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba,
başlikta belirtigim gibi %37 oranli özel tertibatli arac kullanabilir ve de h sinifi ehliyet alabilir ibareli raporum var ben bu raporum ile müracat etsem ötv ödemeden arac alabilirmiyim

yanlız hüso

Üye
Üye
her iki kalca cıkıklığı boy kısalıgı ve sağ ayakta kısalık ayrıca raporumda (koltuk yükseltilerek aynalar ayarlanarak ve de pedallar yükseltilerek )bu ibareler var raporumda

İsen Buga

Üye
Üye
Sizin durumunuz müsait ve ÖTV.siz araç alabilirsiniz. MTV bilgilendirmesi yaparsanız MTV de ödemezsiniz.

İsen Buga

Üye
Üye
2 adet rapor olmalı, biri ehliyet için diğeri araba için. Ehliyet önce alınmalı araba alımına gelince H sınıfı ehliyet sorualcaktır.

merhum12

Üye
Üye
Merhaba; Benim Size Sormak istedigim bir kaç sorum var ?

Benim %40 Raporum Var H sınıfı ehliyet aldım raporda özel tertibatlı araç kulanılabilir ibaresi var ötv den yararlana bilirmiyim ? Bide O ibareyle otomotik vites araç alırsam o ehliyetle kulanabilirmıyım . Rahatsızlıgım sol ayagımda dizimden.Bükemiyorum.
Lütfen yardımcı olurmusunuz...

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba; Benim Size Sormak istedigim bir kaç sorum var ?

Benim %40 Raporum Var H sınıfı ehliyet aldım raporda özel tertibatlı araç kulanılabilir ibaresi var ötv den yararlana bilirmiyim ? Bide O ibareyle otomotik vites araç alırsam o ehliyetle kulanabilirmıyım . Rahatsızlıgım sol ayagımda dizimden.Bükemiyorum.
Lütfen yardımcı olurmusunuz...

otomatik vites kullanmak istiyorsanız raporunuzda "otomatik vites adaç kullanabilir" yazısı olmalı. Şayet raporunuzda öyle bir yazı yok ise sadece otomatik vites araç kullanamazsınız. ÖTV.den yararlanma konusuna gelince hem sakatlığınız hemde raporunuz elverişli olduğundan faydalanabilirsiniz.

merhum12

Üye
Üye
otomotik vites kulanılabilir raporu alır isem Yine ötv Den yararlana bilirmiyim ?

İsen Buga

Üye
Üye
Sol ayaktan rahatsız olupda da ehliyetine otomatik vites araç kullanabilir yazdıran biri ÖTV muafiyetinden faydalanamaz.

merhum12

Üye
Üye
Yeni ehliyetimi otomotik vites kulanılır ibaresi alsam ötv'den yararlanamam oylemi ?:confused:

İsen Buga

Üye
Üye
c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

maddeyi yeniden okudum: önceki sözlerimden dolayı özür dilerim: Otomatik vites araç ile ÖTV istisnasından yararlanabilirsiniz. Maddenin altını çizdim. birde siz okuyun...

koyuya aldığım nota dikkat et...

İsen Buga

Üye
Üye
H sınıfı ehliyet ile ne demek istediniz açıkça yazın...

murat tarsuslu

Üye
Üye
ötv indirimli araç almak için rapor oranı %90 diye biliyorum ben. acaba bir yakın akraba kullanacaksa mı geçerli bu oran?

İsen Buga

Üye
Üye
smyzkrkc kardeş, araç alımları konusunda yönetmelikte en az %40 olacak diye bir madde yok. Dolayısıyla bu oranı engelli statüsünde çalışan memur-işçi-bağkur vs gibi karıştırmayın. %5 işgücü kaybı olan alabilir %55 işgücü kaybı olan da alabilir farketmiyor. Önemli olan sakatlık kriteri.

Murat Tarsuslu kardeş, sizin bahsettiğiniz orandaki sakatlık kriteri farklı yolda. Yani verdiğin bilgi bir kısım oalrak doğru(yanlış diye birşey yok sende) ama %90 altında olup engel kriterine uygun durumunuz varsa yine de alabilir.

ahmetacar_45

Üye
Üye
Sol ayaktan rahatsız olupda da ehliyetine otomatik vites araç kullanabilir yazdıran biri ÖTV muafiyetinden faydalanamaz.

hocam merhaba ben b ehliyeti aldım ama h ehliyeti alabilir raporum var h ehliyeti mi almamız lazım belli bir süre var mı yoksa b ehliyetini sürekli kullanabilir miyiz bilgilendirirseniz çok sevinirim.

İsen Buga

Üye
Üye
hocam merhaba ben b ehliyeti aldım ama h ehliyeti alabilir raporum var h ehliyeti mi almamız lazım belli bir süre var mı yoksa b ehliyetini sürekli kullanabilir miyiz bilgilendirirseniz çok sevinirim.

saaktlığınız nedir?

Tekerlekli Sandalye