%40 engel raporum var emekli sandığından nasıl emekli olabilirim.

Herkese selam.

29.11.1999 tarihinde normal atama olarak öğretmen olarak göreve atandım.

Çocuk yaştan beri %40 engelliyim. Öğretmenlik görevine başlamadan önce 27.09.1999 tarihinde sağlık raporu aldım. Bu raporda polio sekeli olduğum belirtiliyor fakat engel derecem yazmıyor. Sonuç olarak öğretmen olur raporu almıştım. Daha sonra görev esnasında 28.12.2005 ve 22.01.2007 tarihlerinde sakatlık dereceminde %40 yazdığı sürekli sağlık raporu aldım. Öğretmenliğe başlamadan önceki çalışmalarımıda birleştirdim. Başlangıç tarihim 22.02.1997 oldu. 15 yılı 22 şubatta doldurduktan sonra emeklilik için müracatımı yaptım. İlçe milli eğitim SSk emekli işleri müdürlüğünden emekli olup olamıycağıma dair görüş istedi cevap bekliyoruz.

Öğrenmek istediğim:

Doğuştan engelli değilim ama çocuk yaştan beri engelliyim. Öğretmenliğe başlamadan önce ve 1992 yılında askerlikle işlemlerimi yaparken polio sekeli olduğuma daire raporum var ama sakatlık derecem yazmıyor. Sakatlık derecemin yazdığı raporu görev esnasında 2005 ve 2007 yıllarında aldığım raporumda belirtiyor. Buna göre kaç yılda emekli olabilirim. Şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim.

1 ekim 2008 öncesi işe girdiğiniz için (önceden %40 oranında özürlü olduğunuzu kanıtlarsanız) 15 yılda emekli olursunuz.

Yazimdada belirttiğim gibi ise başlamadan önce yüzde 40 engelli olduğuma dair raporum yok. Bunu bu saatten sonra nasıl ispat ederim bilemiyorum. İlginiz icin teşekkür ederim.

Çocuk yaşta oluşan engel durumunuzu belirtemezmisiniz?

Zaten hastalık 1-1.5 yasında olusan hastalık. İlk ResMı raporumu da askerlik icin 20 yasında iken aldım. Onda da sakatlığımın ne olduğu yazıyor ama derecesi yazmıyor. Ancak belki su sekilde olabilir. Yeniden rapor icin müracat edebilirim. Belki yeni alacağım raporda bu sakatlığın gecmise dönük olduğunu ve derecesininde sürekli olduguna dalir belki rapor verebilirler. Aksi durumda devletin kestiği parmak acımaz deyip 18 seneye tamamlarız. Sonuc olumlu veya olumsuz geldiginde buradan paylaşacağım.

Geçmiş bilgileri sunmanızda fayda var: Doktorlar hastalığın yeni oluşmadığını zaten anlarlar. sen merak etme..
Rahatla..

merhaba iyi günler %42 raporum var görme vergi indirimim yok 2005 in 5.ayın 13 de ssk başlangıcım var halen çalışmaktayım özel sektör 2583 günüm var yatan ne zaman ve nasıl emekli olabilirim emekli olduğumda maaş durumum nasıl olur yardımcı olursanız sevinirim.

2008 den önce işe başlayanlar vergi indirimi talebinde bulunmak zorunda olabilirler. Vergi indiriminde bulunmayan biri normal bir birey gibi emeklilik süreci izler.
Bu haliniz ile belki 60 yaşını aşmak koşulu ve 7000 gün prim doldurulması halinde emekli olursunuz.

Önerim şu: bulunduğunuz ilde Defterdarlığa bir uğrayınız neler yapılması gerektiğini yüzyüze öğrenirsiniz:

Prosedür şu: Defterdarlığa giderken çalıştığınıza dair yazıyı işyerinizden alacak defterdarlığa götüreceksiniz;
nüfüs kağıdı ve fotokopisi, fotograf( 2 adet). elinizdeki raporu götürün belki onaylarlar(onaylamazlarsa o zaman seni hastaneye sevk ederler)

kaldı ki ahstaneye sevk ederlerse sil baştan heyet muayenesi olacaksınız heyetten sonra 2 ile 4 ay arasında sonuç gelir. Vergi indiriminden faydalanmış olursunuz:

Vergi indiriminden faydalanmış iseniz. 20 yıl (2025 yılında 5 ayın 14 gününde) ve 4400 gün primlerin dolması halinde emekli olursunuz. yıl yada primlerden biri eksik ise emekli olamazsınız. Kolay gelsin.

defterdarlığa gittim hastaneye sevk oldum işyerim vasıtasıyla yeniden muayene gördüm iş kaybım %5 çıktı vergi indiriminden yararlanamadım bu durumda 60 yaşımı beklemem gerekiyor ?

itiraz etmediniz mi?
Bu haliniz ile maalesef 60 yaş.

Önerim bir yıl sonra tekrar muayene ol ve düşük çıkarsa il sağlık müdürlüğüne zaman kaybetmeden itiraz et.

İtiraz etmenin belli süresi var: süre geçtimi onu İl sağlık Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz mutlaka yardımcı olurlar.

Mahkeme kararı var hastanenin verdiği oran geçerlidir. Değiştiremezler. Dolayısıyla değiştirdiklerinde itiraz edersiniz. İtiraz edeceğiniz bulunduğunuz ilde mevki İl Sağlık Müdürlüğüdür. İl sağlık Müdürlüğü itirazınızı mutlaka değerlendirir. Seni Hakem HAstaneye yollar. Hakem hastanenin vereceği karar kesindir. Yinede kulkuların varsa mahkemeye götürürsün son yol budur.

Geri