%40 engelli raporu ile ÖTV indirimli araç alımı hk.

bluesteel

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bu konu ile ilgili net bilgi bulamadım, oto bayilerin hepsi ayrı bişeyler söylüyorlar. Konu ile bilgili arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim.

Orak hücreli anemi hastalığımdan dolayı %40 süresiz engelli raporum var. Bu raporu 3 yıl önce evlilik kan testi yaptırırken fark edip detaylı muayene sonucu aldım. 2011 tarihli B sınıfı ehliyetim var.

Fiat bayiden bir satış temsilcisi ehliyetinizi değiştirmenize gerek yok, engelli raporunuzda ÖTV - MTV muafiyeti yazması yeterli olur dedi.

Renault bayi %90 altında olduğu sürece alamazsınız dedi.

Hyundai ise ehliyetinizi engelli kodları olarak güncellerseniz alabilirsiniz dedi.

Bu bilgilerden hangisi doğru ve nasıl bir yol izlemeliyim ya da bu rapor ile alamazsam hiç uğraşmamayım.

Şimdiden teşekkürler.

İsen Buga

Üye
Üye
Her engelli ÖTV.siz araç ile faydalanamıyor.

Şu şeklilde faydalanıyor. %90 ve üzeri işgücü kaybı olan rapor ile. Bu bir sürü rahatsızlık ve hastalık balthazard toplamı ile olur.
%90 altında iseniz bedensel engelli olmanız gerekiyor. bunun için araçta hareket ettirici tertibat olması gerekiyor(otomatik vites hareket ettirici tertibat sayılıyor ama bedensel engelli olmanız şartı ile alabilirsiniz. Otomatik diye her engelli alamıyor, bedensel engelli dediysem hepsi de alamıyor.)

Sizin tanımınız yukarıda bahsettiğim kategoriye uymuyor.
1. Renault Bayii doğru söyledi.
2. Hyundai bayii de doğru söyledi.
Sizi üzmemek için fazla detaya girmemişler. İkisi de doğru söyledi. %90 olması gerekiyor veya altında ise kodların olması gerekiyor. Herşeyden önemlisi yukarıda kategori kısaca açıkladım. Her bedensel engelli de alamıyor bu da vurgulu nokta.

Tekerlekli Sandalye