%40 engelliyim işe yeni başladım daha önce istege bağlı primlerim geçerli olacak mı?

ben doğuştan engelliyim fakat raporumu 2 ay önce aldım.şimdi yeni işe başlıyorum engelli statüsünde.ama ben 2008 ağustostan 2011 sonuna kadar isteğe bağlı sigortamı yatırdım.16 ay kadar.ve onun sonrasındada bi işe girdim 90 günde ordan sigortalıydım fakat engelli statüsünde çalışmadım.şimdi gireceğim işe engelli statüsünde başlıyorum.sorum şu olacak ; ben kaç yılda ve ne zaman emekli olabilirm daha önceki bu 16 aylık ve 90 günlük olan primlerin etkisi ne olur? eğer bunları cevaplarsanız çok sevinirim..şimdiden teşekkürler.

ve son olarak engelliler için uygulanan bu emeklilik sisteminden yararlanabilmek için şimdiden herhangi bi yere başvurmak gerekirmi? vergi indirimi belgesi türünden şeyler almam icap edermi?

2008 nisan ayında giriş yapıldı.ve 2009 ağustosdan 2010 sonuna kadar düzenli olarak ssk primim ödendi.ve onun sonrasında 3 ay sigortalı olrak çalıştım. 22/09/1987 doğumluyum.

Emeklilik günü geldiğinde isteğe bağlı ödediğiniz primler dahil tüm primleriniz birleştirilir. 2008 sonrası işe girdiğiniz için "vergi indirimi belgesi" alma zorunluluğunuz yok.

Farketmez o. Emeklilik günü geldiğinde bağ-kur'daki hizmet süreleri kurumca ssk'da birleştirilir. Bu arada sakatlık oranın % kaç? benim kafam bugün biraz kalabalık sormayı unutmuşum.

benm bu durumda prim günüm 2022 de bitiyor tahminen..ama sonra 2026 yı beklicem dimi hizmet yılını doldurmak için?

Hayır yok. 01.10.2008 tarihi sonrası işe giren engellilerden emeklilik günü geldiğinde vergi indirimi belgesi istenmiyor. Sen 2011 yılında işe girdiğine göre sendende istenmeyecektir. Rahat ol.

çok başınızı ağrıtıyorum ama kusura bakmayın.isteğe bağlı bağkurum 1 ekim 2008 den önce başladı.yinede gerekmez dimi.

Gerekmez çünkü "vergi indirimi faal çalışanlar için geçerlidir." İsteğe bağlı prim öderken vergi indirimi istesenizde alamazdınız zaten.

Geri