%40 Görme engelli ehliyet alabilir mi.

Kamzano

Üye
Üye
İyi günler arkadaşlar. Sol gözüm hiç görmüyor. Sağ gözde mercek var ve -4.5 derece gözlük kullanıyorum. Ehliyet alabilir miyim veya hangi sınıf ehliyet alabilirim. Ehliyet alabilmek için gören gözün 10da10 görmesi mi lazım. Özel durumuma göre ehliyet alma şansım hiç yokmu hiç upralmasam mı. Lütfen bilgilendirir misiniz. Benim durumda olan var mı ehliyet için uğraşan.

İsen Buga

Üye
Üye
Doktor evet derse alabilirsiniz. MONOKÜLER amblemi yapıştırarak araç kullanabilirsiniz.

Dediğim gibi DOKTOR onay verirse neden olmasın...

alıntı veriyorum;
Monoküler ehliyet, bir gözü hiç görmeyen, diğer gözü ise kusursuz gören kişilere verilen ehliyet türüdür. Başka bir ifadeyle iki gözünden biri kusurlu olan kişilerin aldığı sürücü belgesi, monoküler ehliyettir

googleden monoküler yaz ve araştır. Sana uygun zorluk yoksa ehliyet alabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Kamzano

Üye
Üye
Arkadaşım İşte kafama takılan nokta: gören gözün kusursuz görmesi diyor. Benim ise gören gözüm ameliyatlı gözde mercek var artı "- 4.5" derece gözlük kullanıyorum, yani gören 1 gözüm kusursuz kategorisine girmiyor sanırım. Sizce?
Doktor evet derse alabilirsiniz. MONOKÜLER amblemi yapıştırarak araç kullanabilirsiniz.

Dediğim gibi DOKTOR onay verirse neden olmasın...

alıntı veriyorum;

googleden monoküler yaz ve araştır. Sana uygun zorluk yoksa ehliyet alabilirsiniz.
Kolay gelsin.
Arkadaşım İşte kafama takılan nokta: gören gözün kusursuz görmesi diyor. Benim ise gören gözüm ameliyatlı gözde mercek var artı "- 4.5" derece gözlük kullanıyorum, yani gören 1 gözüm kusursuz kategorisine girmiyor sanırım. Sizce?

İsen Buga

Üye
Üye
Araç kullanan biri olarak kişisel soru soracağım: Araç 90 km/sa hızla seyir halinde iken 100 metre ötede levha ayırt edebilir misin? Evet ise bana göre sıkıntı yok. Zaten ben gözlükle (-3 numara) araç kullanabiliyorum.

Diğerine gelince bırak sen o işi; göz doktoru kararı versin: Olur yada olmaz öğrenmiş olursunuz. Ona göre rahat ol uygun bir zamanda rutin göz muayenesinden doktora kişisel soru sorabilirsiniz. O doktorunun vereceği cevaba göre heyete girip girmeyeceğini düşürsünüz.
Acelesi yoksa zamanı bekle derim..

Tekerlekli Sandalye