%40 özürlü engelli emekliliği

• Konbuyu başlatan camel
  • Başlangıç tarihi
C

camel

Guest
Ben 2009 yılından beri özel bir sektörde özürlü kadrosunda SSK mensubu olarak çalışıyorum. İşe girerken aldığım rapor oranı yüzde 40 idi. bu orana göre ben ne zaman emekli olurum.
Şimdiden teşekkür ederim.

:) işte bunun adına erken engelli emekliliği deniyor bir de engelliler için devletin gösterdiği bir çeşit pozitif ayırımcılık diyenler de var elbette. Peki ya olur da engel durumu yükselirse yani % 40 dan % 59 a yükseldiğinde ne olacak? Af var mı? yada indirim? yok. Bu süreyi kısaltabilmek amacıyla alabilirseniz tek hastalıktan en az % 60 oranında çalışma gücünüzü kaybettiğinize dair yeni bir rapor almanız gerekir ki böylece malulen emeklilikten daha erken emekli olabilirsiniz ama bu çok daha zor çünkü SGK nın inanılmaz direnişiyle karşılaşırsınız...

Hakkınızda en hayırlısı ne ise öyle olsun dileklerimle...

Selam Arkadaşlar,

18 yılda emekli olmak , 25 yıldan elbette daha iyidir ama birde şöyle düşünürsek çalışan kişi engelli yani keşke sağlıklı olsaydı da tam 25 yıl çalışıp öyle emekli olabilseydi. Çalışma gücünün kaybından dolayı olması gerekenden 7 yıl daha kısa bir sürede emekliliği haketmek şimdi engelliye verilen bir kolaylık mıdır? elbette evet ama bunun çok daha kolay, çok daha farklı olabilmesini isterdim en azından kendi adıma '' azı bulamayan çoğu hiç bulamaz'' sözüne katılmıyorum konu engellilik olduğunda bir engelli personelin hangi şartlarda işe gidip geldiğini ve hangi koşullarda sağlığının ne derece negatif etkilendiğini çok yakından gözlemlediğim için gönlüm 18 yıla razı olmuyor :(

Geri