%40 Rapor alıp erken emekli olurmuyum?

Halil Yılmaz

Yönetici
Yönetici
Mail adresime gelen bir soru:

Selamun aleykum Halıl Bey.

sıze bır sorum olacak gecırdıgım rahatsızlıklar ve amelıyatları yazıcam erken emeklı olma sansım ne kadar yardımcı olabılır mısınız?33 yasındayım sıgorta gırısım 01.01.2003

BEL FITIGI

emar sonuc:
L5 sakralızedır
hafıf sıkoloz gelısmıstır
dısklerde hafıf t2 dejeneratıf sınyal azalmaları,alt torakal ust lomber end platelerde schmorl nodullerı mevcuttur.
T11-T12 dıskı arka konturunda dural keseye bası olusturan dıffuz anuler bulgıng mevcutttur.
L4-L5 dıskı arka konturunda anterıor epıdural mesafeyı kapatarak dural keseye bası olusturan dıffu anuler bulgıng ve santralsol paramedıan sıg protruzyon mevcuttur.L5 kok cıkımına da hafıf bası olusuturmaktadır.

BU rahatsızlıgımdan amelıyat olmadım; ama bır ay fızık tedavı gordum...

IKI BACAGIMDAN VARIS ANELIYATI OLDUM.1-)bezmıalemde 2012 YILININ TETKIKI:

ınceleme hasta supin ve prone pozısyonlardayken gerceklesmıstır.
sag cfv.sfv,pop v,vsm ve vsp degerlendırılmıstır.
sag alt ekstremıte venlerının kompresyon ve augmentasyona yanıtı tamdır ve akım paternı dogal spontan faık karakterdedır.derın ve yuzeyselvenoz sıstemde tromboz lehıne bulgu ızlenmedı.
sag vsm capı tabıı olmakla bırlıkte valsalva manevrası ıle yetmezlık ızlendı.
perforan venlerde yetmezlık saptanmadı.
sagkrutıste komprese olabılen varıkozıteler ızlendı.
SONUC:
sag vsm yetmezlık
sag krurıste komprese olabılen varıkozıteler
SONUCLARIM BUYDU.AMA AMELIYAT OLMAK ISTEMDIM ARADAN BIR SENE GECTI BAKIKOYE GITTIM AGRILARIM ARTMISTI.VE TEKRARDAN TETKIK YAPTILAR.

2-)BAKIRKOY DEVLET HASTANESI 2013 YILI TETKIK SONUCLARI:

SAĞ ALT EKSTREMİTE VENLERİ RENKLİ DOPPLER SONOGRAFİK İNCELEMESİNDE:

Sağ alt ekstremitede CFV, SFV, DFV, popliteal, tibialis anterior, tibialis posterior, peroneal venlerde kompresyon testi, augmentasyon testi yanıtları pozitif alınmıştır. Ven duvarları düzgündür ve trombüs ekojenitesi görülmemiştir.
Venlerde venöz dalga formasyonu solunumla modüle izlenmektedir.
Derin venöz sistemde Valsalva manevrasında CFVde grade 1 reflü kan akımı oluştu. CFV valvülü SFJ'nin 24 mm üstünde görüldü.
Sağ safena magna veni çapı 5 mm.'den küçük ölçülmüştür.
Damar kompresyon ve augmentasyon testleri yanıtı pozitiftir.
Ven duvarları düzgündür ve trombüs ekojenitesi saptanmamıştır.
Valsalva manevrasında safena magna vende grade 4 reflü kan akımı oluştu.
Safena parva vende kronik tromboz görüldü.
Sağ kruris düzeyinde yüzeyel venlerde genişlemeler saptanmıştır.
Sağ kruris düzeyinde kominikan venlerde kan akımı yönleri retrograd görülmektedir.

SONUÇ : CFVde grade 1 yetmezlik.
SMVde grade 4 yetmezlik.
SPVde kronik tromboz.
Yüzeyel venlerde genişlemeler.
Kominikan yetmezlik.

Amelıyat oldum.Ancak agrılarım hala devam etmektedır.

2002 yılındada sol bacagımdan aynı sıkayetlerden dolayı varıs amelıyatı oldum.
Ancak ayakta durmakta hala zorluk cekıyorum.Acaba bu sonuclarla heyete gırsem %40 rapor alabılır mıyım?

Tüm hastalıkların toplamında %40 rapor alma şansınız var. Alamayabilirsiniz de saydığınız hastalıklarda hastalığın vucutta bıraktığı etkiye bakılarak oran verilir. Bu etkiyide en iyi dr anlayabilir. Dolayısıyla somut bir sakatlığınız olmadığından (diz altı amputasyonu, üst ekstrimite amputasyonu vb. gibi) sakatlık oranı cetvelinde bu hastalıklara direk karşılık bulmak pek mümkün değil. Başvurup denemek lazım.

Sağlık kurulu vermeye herhangi bir hastaneye (özel yada devlet hastanesi) başvurmanız yeterli olacaktır.

Geri