%40 raporum var Kalp Ameliyatı oldum

Merhabalar
2001 yılında ameliyat olduktan sonra %40 rapor aldım ve daha sonra 2006 yılında 2. defa kalp ameliyatı oldum ama raporumla ilgili bişey yapmadım. 1984 doğumluyum vede 3950 gün sigortalılık sürem var.ilk işe girişim ise 2001 malulen emekli olmak için kaç yıl daha çalışmalıyım.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Selam,

Malulen emekli olmanız için 10 yıl ve en az 1800 prim gün sayısına sahipsiniz. Sadece yeni rapor almanız ve onunda en az % 60 oranında olması gerekiyor.

Hemen olabilirsiniz rapor alınca ( en az % 60 ) ama bi daha çalışmak istemiyorsanız malulen emekli olmayı deneyin. Eğer sağlıklıysanız yani çalışmak isterseniz o halde malulen değil de erken engelli emekliliğinden faydalanmanız daha uygun olacaktır.

19 yıl ve 4240 günle erken emekli olabilirsiniz yaş haddi aranmadan. 2001 + 19 = 2020 de ve o zaman kadar da zaten 4240 güne erişirsiniz. Tabii en az % 40 rapor ve % 40 vergi indirim hakkına sahip olduğunuzu farzederek bu şekilde de emekli olabilirsiniz.

%60 ve ustu rapor alabileceğine inanıyorsanız malul emekliliğini talep edin. Sizi doktora ve heyete yönlendirecekler...

Geri