%40 'tan daha düşük oranlarda da kolay emeklilik

Selam;

%40'tan az her engelliyi, %100 sağlam kabul eden bir iş kanunu ve SGK yasaları var şu anda. Sağlıklı gençlerin, hele hele yaşı ilerlemişlerin bile asla iş bulamadığı bir ortamda, %25 engelli bir nasıl iş bulabilecek, hele yaşı 50 ise.

Bu konuda
- her 5 puana 3 yıl erken emeklilik,
- her 5 puana %2 az gelir vergisi,
- her 5 puana, işe girişte teşvik ve az sgk prpimi

vb düzenlemelerin yapılması konusunda Çalışme Bakanlığına gündem oluşturmak şarttır.

Kendi hesabıma, EYT'nin gündem olduğu günlerde, burada bir iyileştirme olabileceğini düşünerek, CİMER ve onun üzerinden ilgili bakanlıklara mesajlar atıryorum .

Birlikte hareket edilebilirse super olur..

Şu şekilde yazdım:
"Engelliler haftasını yeni geçtik. Ben hem %25 engelli hem de Emeklilikte Yaşa Takılmış biriyim. Mevcut SGK kanunlarına göre, %40 ve daha yüksek engeli olan kişiler, sağlıklı insanlara göre daha erken yaşlarda emekli olabilmektedir. Oysa benim gibi %40'tan düşük engeli olanlar(sol bacak 10cm kısa, diz menisküs, bacak ince ve şekli bozuk, ayak 2 numara daha küçük,vb) uzun süre ayakta duramayacak durumda, engeli nedeni ile otomatik vitesli özel otomobil dışında hiç bir özel ya da ticari araç kullanmasına izin verilmeyen kişiler için, ülkemiz şartlarında zaten çok uzun olan çalışma sürelerinde emekli olmak nerede ise imkansızdır. Birçok iş sınıfında çalışmak, bu engeli nedeni ile engellenen kişiler için, engel oranlarına göre daha erken yaşlarda ve kısa sürelerde emeklilik hakkı verilebilmelidir. %40 eşiği beklenmeyip, örneğin her %5 engele 4 yıl gibi erken emeklilik elde edilebilmelidir. Zaten engeli olan kişi, üstelik yaşı ilerlemiş sağlıklı insanlar bile iş bulamaz-mevcut işinden olurken, nasıl bulacaktır iş.
Sn Binali Yıldırım, bakanlığın çalışmalar yaptığını söylemektedir. Sn Cumhurbaşkanımızdan, engelliler için,
- %40 eşiğinden önce de erken emeklilik,
- işe girişlerde düşük engel oranlılara da teşvik,
konularda yasal düzenlemeler konusunda, benim durumumdaki tüm çalışanlar için destek talep ediyorum.
%39 engeli olan bir kişi, %100 sağlıklı bir kişi kadar kolay iş bulamaz, verimli çalışamaz, erken ölür :(

Saygılarımla..."

Geri