%40 ve Üzeri Engelliler AÖF Kayıtlarında Harçlardan Muaf Tutulacaklar

gülümse_hayata

Üye
Üye
AÖF kayıtlarında engelliler harçlardan muaftır denilerek yapılan açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.

Anadolu Üniversitesi, %40 ve üzeri engeli olan öğrencilerden 'öğrenim gideri' (harç) alınmayacağını açıkladı. Üniversitenin açıklaması:

31 Ağustos 2013 tarih ve 28751 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları Ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair" Bakanlar Kurulu Kararında "Yükseköğretim programlarına kayıt veya kayıt yenileme sırasında 1/7/2005 tarihli ve 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ve 14/1/2012 tarihli ve 28173 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Engellilik Ölçütü, Sınıflandırması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik uyarınca engelli olduğuna dair raporu ilgili yükseköğretim kurumuna sunan öğrencilerin ödemesi gereken öğrenim ücreti tutarlarından, engellilik oranı kadar indirim yapılır." denilmektedir.

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine yeni kayıt yaptıran öğrencilerden Öğrenim Ücreti alınmamakta, kitap, sınav hizmetleri, basılı malzemeler ve diğer hizmetler karşılığı olan ve miktarı Anadolu Üniversitesince belirlenen Öğretim Gideri alınmaktadır. Anadolu Üniversitesi kararı gereğince engelli oranı %40 ve daha fazla olan öğrencilerden Öğretim Giderinin de alınmamasına karar verilmiştir.

Anadolu Üniversitesi Senatosu kararı gereğince engelli oranı %40 ve daha fazla olan öğrenciler bu durumlarını engelli olduğuna dair "Sağlık Kurulu Raporu" ile belgelendirmek kaydıyla "Öğretim Gideri"ni ödemeyeceklerdir.

Engelli öğrencilerimiz, engelli olduğuna dair "Sağlık Kurulu Raporu" ile İnternet başvuru işlemini yapıp diğer kayıt belgelerini tamamladıktan sonra banka ödemesini yapmadan AÖF bürosuna başvuracaklardır.

AÖF büro görevlileri öğrencilerin "Sağlık Kurulu Rapor"larına göre "Öğretim Gideri" ödettirmeden kayıtlarını gerçekleştireceklerdir.

ENGELLİ ÖĞRENCİ BİRİMLERİ REKTÖRLÜĞE BAĞLI OLACAK

Üniversite ayriyeten, Şehitlerin Eş ve Çocukları, Malullerin kendileri ile eş ve çocukları, Şeref Aylığı Alan ve Bunların Eş ve Çocuklarındanda 'öğrenim gideri' (harç) almayacak

İşte o açıklama:

31 Ağustos 2013 tarih ve 28751 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları Ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair" Bakanlar Kurulu Kararının 2.2. maddesinde;

31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesi ile 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun,

23/4/1981 tarihli ve 2453 sayılı Yurt Dışında Görevli Personele Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun,

28/2/1982 tarihli ve 2629 sayılı Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu,

12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki görevlerini ifa ederken hayatlarını kaybedenlerin eş ve çocukları,

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki malullerin kendileri ile eş ve çocukları,

24/2/1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında şeref aylığı alanların kendileri ile eş ve çocuklarından öğrenim ücreti alınmayacağı,

hüküm altına alındığından Anadolu Üniversitesi Senatosu kararı gereğince yukarıda sayılan kanunlar kapsamına girenlerden "Öğretim Gideri" alınmayacaktır.

Yukarıda sayılan kanunlar kapsamına giren öğrencilerimiz "bu kanunlar kapsamına girdiklerine dair" veya "bu kanunlar kapsamında aylık bağlandığına dair" resmi yazı ile internet başvuru işlemini yapıp diğer kayıt belgelerini tamamladıktan sonra banka ödemesini yapmadan AÖF bürosuna başvuracaklardır.

Öğrencilerin aldığı resmi yazıda hangi kanun kapsamına giriyorlar ise o kanun maddesi mutlaka bulunmalıdır. AÖF büro görevlileri öğrencilerin belgelerini inceledikten sonra yukarıda sayılan kanunlar kapsamına girenlere "Öğretim Gideri" ödettirmeden kayıtlarını gerçekleştireceklerdir.

özer özkan

Üye
Üye
selamlar
ben engelliyim benden bu durumda ücret alınmıyor muş doğrumu okudum acaba

Tekerlekli Sandalye