%44 engel raporu ile ötv den yararlanabilirmiyim?

Barış K

Üye
Üye
Obezite-diyabet-kolesterol-çok hafif işitme kaybından toplamda %44 engel raporu verildi tam teşekküllü hastaneden bu oran ile araç alırken ötv indiriminden yararlanabilirmiyim yararlanabiliyorsam ne yapmam gerekiyor bilgi verebilirmisiniz?

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Saydığınız hastalıklar için ÖTV indiriminden faydalanmanız için rapor oranınınız en az %90 olması lazım. Bu hastalıklar göz önüne alındığında %44 lük raporla ÖTV den faydalanamazsınız.

mskaya

Üye
Üye
mrb. hazır bir arkadaşımız bu başlık altında soru sormuşken benim sormak istediğim bir konu varda.
özel tertibatli sürücü olur diye rapor aldım. işitme engelli.

özürlü raporumda zihinsel (%50), ortopedik (%10) ve işitme kaybı (%18) olamk üzere özürlü oranım %76'lık raporumla ötv ve vergiden yararlanabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=14373]mskaya[/MENTION] Size bu raporu nasıl vermişler anlayamadım doğrusu. Bir kere zihinsel engelli olan kişilerin sürücü belgesi alması neredeyse imkansız. Buna rağmen bu ibaredeki raporu size vermeleri bir hayli şaşırtıcı geldi. Maliye muhtemelen sorun çıkartacaktır.

mskaya

Üye
Üye
raporu 2007 yılında aldım. yani 2006 yılı 2 yıllık üniversite mezunu olduktan sonra aldım. özürlü raporu almak istediğimde ortopedik ve kbb'den sonra psikiyatri bölümüne yönlendirdiler. o zamanlarda ne olduğunu yani nasıl bir muayene olduğunu bilmiyordum. bir kaç kelime cümle sordu bir kaçını cevap verdim. bir kaçınıda duymadım yani. bu sebeyle zihinsel yazmasının nedeni bilmiyorum. ilk defa böyle bişe yaşadım. daha önce rapor aldığımda psikiyatri gibi bölümlere hiç girmedim. yoksa benim neden zihinsel problemim olsun ki değil mi?
ehliyet için psikiyatri bölümüne gittim. muyanede oldum. sordu konustu ve yeterince cevap verdim. bu yüzden sürücü olabilmem için olumlu cevap aldım.

madem bu elimdeki 2007 yılı olan raporum sorun olur yeni rapor mu çıkartsam acaba. ama dediğim gibi benim ortopedik ve işitme engelim var. bu tür engelli olana ötv ve vergiden yararlanmasında nasıl bir durum olabilir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=14373]mskaya[/MENTION] tam olarak ortapedik engeliniz nedir? araç kullanırken özel bir donanıma ihtiyaç duyuyormusunuz?

mskaya

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION] kalça çıkılığından ameliyat oldum platin var. özel donanım derken işitme engelli olduğum için ayna ve camlara işitme resimi yapıştırılması ve işitme cihazı kullanacağıma dair ibare geçiyor. raporumu daha almadım. 1 hafta içinde heyete girip değerlendirildikten sonra raporumu alacam. ama raporda bahsettiğim gibi yazıyor. ortopedik için bişey yazmıyor. artık rapor alınca belli olur.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=14373]mskaya[/MENTION] anladım. Ancak sizin bu durumda ÖTV indirimden faydalanmanız çok güç. Hatta neredeyse imkansız.

Tekerlekli Sandalye