%44 engelliyim. Engelli emekliliğinden yararlanabilirmiyim?

ben 4 yıl önce koçtaş'ta işe başladım. ssk lı olarak çalışıyorum. koçtaşta çalışmaya başlamadan önce 2022 maaşı almak için sağlık raporu çıkarmıştım o zamanki raporumda %44 "sürekli özürlüdür" ibaresi vardı. işe girince 2022 maaşını iptal ettirdim tabi. şu an ben çalıştığım yerde normal işci olarak çalışıyorum. satış departmanındayım. işe özürlü statüsünde felan girmedim. benim engelli emekliliğimden yararlanma şansım ne olur. yani ben işyerime beni özürlü kadrosuna alınmı demeliyim yoksa ne yapmalıyım. aslında ben uğraşmakta istemiyorum emeklilik günüm gelinceye kadar bu şekilde devam edip emeklilik günüm gelince özürlü statüsümü herneyse ona girip erken emekli olmak istiyorum. bu konuda bana ne nerirsiniz?

%40 ve üzeri bir rapor, aynı zamanda "vergi indirimi belgesi" almanız (1 ekim 2008 öncesi işe girdiğiniz için vergi indirimi-sakatlık indirimi belgesi alma zorunluluğunuz var.) halinde engelli erken emekliliğinden yararlanabilirsiniz. Bunu ister şimdi, isterseniz emeklilik gününüze kısa bir süre kala alabilirsiniz. Tercih size kalmış.

Geri