%45 Özürlüyüm. Vergi indirimi alabilir miyim?

goncagül2

Üye
Üye
sevgili arkadaşlar
benim 1997 de % 45 sürekli raporum var. daha öceki çalıştığım yerde vergi indirimine müracat etdim fakat rapor %35 olarak geri geldi ve vergi indirimi alamadım. işyerim değişti siğortam 4 yıldır vergi indirimli yatıyor ve maaşıma fark yansıyormüş bilemiyorum muhasebeci söyledi 4 yıl sonra bilgim oldu. neyse ben vergi indirimi için tekrar müracat etdim hastaneden raporu defterdarlığa gönderdiler (eski kayıdım orada çıktı) 2 ay oldu cevap gelmedi muhasebeci olumlu geleceğini söylüyor olumlu gelebilirmi nezaman gelir hayal kırıklığı olabilirmi ben hala çalışmaktayım teçrübelerine dayanarak bilgi veren olursa sevinirim teşekkürler ben ortopedik engelliyim

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu soruya net bir yanıt vermek imkansız. Hastalık sakatlığınız nedir? Onu söyleyin. Eğer sakatlık oranı cetvelinde karşılığı varsa o zaman fikir yürütebiliriz. Yok eğer sakatlık oranında karşılığı yoksa (bazı hastalık-sakatlıklarda cetvelde oran belirtilmeyip hastalık sakatlığın vucutta kişiye bıraktığı etkiye bakılarak oran verilir.) tek çare dr un vereceği oranı beklemek.

goncagül2

Üye
Üye
Halil bey öncelikle teşekür ederim. Rahatsızlığım dkc ortopedik sol kalça kemiğim yok, belimde 3 tane fıtık oluştu. Fizik tedavi doktoru %8 verdiğini söyledi. diğer bölümler muayenede oran söylemediler şu anda 1 tek kenedyen ve takviyeli ayakkabı kullanmaktayım ( H 5 cm) saygılar.

İsen Buga

Üye
Üye
Ben olsam Defterdarlığa kendim giderdim. Adıma kayıtlı vergi indirimin var olup olmadığını öğrenmek isterdim. Ancak MEmura geçmişimle ilgili bilgi vermezdim.
Yazışmalara genelde geç cevap verirler. Ancak 2 ay gibi süre çok fazla.

Anlamadığım nokta şu: 1997 de vergi indiriminiz reddedildi. Sonradan Vergi indirimi başvurusuna gitmediniz ise; Nasıl oluyorda 4 yıldır vergi indiriminden faydalanıyorsunuz?

2008 den önce işe girenler mutlaka defterdarlık aracılığı ine heyet raporu sunmalı ve vergi indiriminden faydalanmaya çalışmalılar. Erken emeklilik haklarınızı korumak adına. Ancak 2008 den sonra ilk defa işe girenlerde böyle sistem aranmıyor. Yinede Tedbir amaçlı gidilebilir, vergi indiriminden bizzat faydalanıp faydalanmadığı gözler önünde öğrenmeliler.

Sizin durumunuzu dolayısıyla bu nedenle anlamadım. Defterdarlığ başvurmadınız ise vergi indiriminden nasıl faydalanıyorsunuz?

Bu tür duruma düşen diğer arkadaşlar bu soruyu cevaplayabilirler mi? Bu yazıyı okuyan arkadaşlara sesleniyorum, aramızda başka örnekler var mı?

goncagül2

Üye
Üye
Arkadaşlar bugün belgelerim geldi fakat % 29 olarak yazılmış raporda benim anlayacağım birşey yok yada ben anlamıyorum teşhisler altında fizik tedavi M51.1 ve M16.7 diye yazmışlar özre ilişkin klinik bulguları altındada kalça çıkıklığım anlatılıp Tablo 3.4-orta e ve Tablo 1.7 yazılmış sonuç olarak benim diğer raporlarımla bu rapor arasında dağlar kadar fark var.Yarın raporlarımla ssk müdürü ile görüşücem sonuçları yazarım. Şimdi hangi yolu izlemeliyim ne yapmalıyım bilgisi veya çevresinde bu durumla karşılaşan ne yaptı yazarsanız sevinirim. Deftarlıkta TC soruyorlar bilgisayara girince de tüm geçmiş çıkıyor kaçış yok.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer size verilen oranın sakatşık oranı cetveline uygun olmadığını ve düşük oran verildiğine inanıyorsanız il sağlık müdürüne itirazda bulunup hakem hastanesine sevkinizi isteyin.
Ek olarak İsen Buga nın sorularınada cevap yazarsanız iyi olur. Zira aynı soruların cevabını bende merak ediyorum.

goncagül2

Üye
Üye
sn Halil yılmaz benim aldığım raporuda doktor yanımda dosyasını açıp tektek bendeki duruma göre oranları yazdı ve % 45 dedi rapor öyle geldi. Şimdiki raporda ise yalnız fizik dr. baktı kendisinin ameliyat geçirmediğim için % 8 verdiğini söyledi ortopedi ise filim istedi filme bakıp yazdı doktora imza için saldı doktor iimzaladı. Sonuç bu. İsen Buganın sorusuna gelince ben öğreneli üç ay oldu dahaönceden alamadığım için birdaha müraçat etmeyi düşünmemiştim maaşımda vergi indirimi olduğunu öğrenince birdaha şansımı deneyim dedim. Şirket ise işe girerken belge istediler bende belgelerimi verdim onlarda raporum üzerinden yapmışlar benim indirim belgem yok raporlarımın hepsinde sürekli ibaresi var önceki raporumda hafif işlerde çalışır yazıyor. Teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
O %45 oranındaki raporu ne zaman almıştınız siz? Bu son aldığınız raporun oranını biliyormusunuz?

goncagül2

Üye
Üye
% 45 raporu 1997 % 40 raporu 2003 şimdiki gelen ise özür oranı %29 sürekli yazıyor defterdarlık raporu olduğu gibi göndermiş.

İsen Buga

Üye
Üye
Bu konuda uzman Dr ile görüşmelisiniz. Biz doktor değiliz hastalığınızın tablo üzerinden sakatlığınızı tespit edemeyiz. Sizin durumunuz hangi sakatlık oranında oldugunu tespit ettirmeslisiniz. Sonra il saglik mudurlugune itiraz etmelisiniz. Hastanenin verdigi oran ile Maliye'nin onayladığı orandaki çelişkileri o zaman öğrenirsiniz..

İl saglik müdürlüğü itiraz dilekçenizi inceler ve sizi hakem hastaneye heyete gonderir. Bu da belli bir süreç kadar zaman alır. Bugün dilekçe verdin, yarın heyete gidilecek gibi durum sozkonusuu değildir. Size haber verecekler ve Hakem hastanede heyete sil bastan gireceksiniz. Hakem hastanenin Verecekleri oran kesindir. Maliye buna rağmen düşük veremez. Olurda isguzarliklar devam ederse sizde en son olarak dava acarsınız. Emsal davalar var emsal göstermek kazanırsınız. Hastanenin verdigi oranı maliye kafasına gore düşüremez..

Not hakem hastane tam tesekkullu ve buyuk olur. Dolayısıyla doktorlar profesörlerine ya yollarlar yada muayeneden emin olmak icin iyice inceleyebilirler. Dolayısıyla baska rahatsızlıklar ve sakatlığınız varsa doktora söyleyiniz. Bir güzel muayene etsinler..

goncagül2

Üye
Üye
Arkadaşlar şirket beş yıldır beni vergi indiriminden yararlandırmış ben il sağlık müdürlüğüne itirazda bulunacağım. Kafamda şu soru oluştu 1997 yılındada önceki şirketim aynısını yapmış vergi iadesini düşük alınca uyardım ve düzelttiler şimdide bu şirket düzeltecek. Ben olumsuz bir durumla karşılaşırsam bana zararı ne olur.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben sizin durumunuzu anlamakta zorlanıyorum. Siz vergi indirimine bile başvurmamışsınız ama evraklarda vergi indirimi alıyor gözüküyormuşsunuz. Bu nasıl oldu? Sizin durumunuz biraz hatta baya ekstrem bir durum. Kendi adıma fikir yürütemiyorum ben.

İsen Buga

Üye
Üye
Arkadaşlar şirket beş yıldır beni vergi indiriminden yararlandırmış ben il sağlık müdürlüğüne itirazda bulunacağım. Kafamda şu soru oluştu 1997 yılındada önceki şirketim aynısını yapmış vergi iadesini düşük alınca uyardım ve düzelttiler şimdide bu şirket düzeltecek. Ben olumsuz bir durumla karşılaşırsam bana zararı ne olur.

firmanın senin asına vergi indiriminden senden habersiz yaptığını nerden biliyon?

goncagül2

Üye
Üye
Sayın İsan Buga evraklardan ben anlamıyorum bordroda indirim yazmıyor. Arkadaşla kredi için bordro adık bordroda bazı farklılıklar görünce şirket muhasebecisine sorduk oda açıklama yaptı oradan öğrendim .Önceki şirketde ise vergi iadesini az aldıgın için ögrenmiştim. Halim bey durumumu bende anlamıyorum ama bunun peşini bırakmayacağım. Bu konuda tüm arkadaşlarımın yardımını ve uyarılarını bekliyorum.teşekkürler

serbetcimehmet

Üye
Üye
selam:
goncagül2 :

benim % 40 raporlu askerde gecirdiği bir amaliyatla kalbine kalp pili takılan bir kardesimiz var burada tanıdığım kendisi askeri hastanenin verdiği rapor ile yaklaşık 15 yıldır ssk lı tekstil de çalışmakta sigortalı olarak bundan yaklaşık 8/9 ay önce elindeki rapor ile bağlı bulunduğumuz devlet hastanesinden heyet raporunu yenileyerek raporu yanlış anımsamıyorsam %55 çıkarıldı ve vergi indirimi almakta

saygı ve sevgilerimle

İsen Buga

Üye
Üye
Muhasebeciniz yalan söylüyor aslında. Muhasebecilerin genelde iyi olduklarını söyleyemem, işini bilen muhasebeciler patronu bile çaktırmadan paraları cebine atar. Bir zamanlar fiş topluyorduk, sonra vergi iadesi alıyorduk. Fiş işlerinde muhasebeciler bizden fazla fiş araklardı. Bu fiş geçmez vs der araklar.
Yada bazı çalışanlar bu işleri muhasebeciye verir. Muhasebecilerde çoğunu cebine atar, kalanı çalışana verirdi. Sizin durum böyle olabilir; muhasebeci siz çaktırmadan işler çeviriyor. Size yakalanınca bahane uyduruyor.

Vergi indiriminden faydalanmıyorsanız yada başvurmamış iseniz vergi indiriminden başkası nasıl faydalansın? Biz Halil ile bu kısıma şaşırdık, çünkü bu işilerin bağımsız yapılması bir kere mümkün değil. Kötü olasılık diyelim olsa idi vergi dairesinden isminizi anında öğrenirsiniz. Tekrar vergi indirimi ile uğraşmak zorunda değilsiniz yani.
Önerim şu: eğer sizin tespitleriniz için; vergi dairesine gider öğrenebilirsiniz kimlik no ile bilgisayar taramasına geçebilirler. uzun ve zahmetli iş bu, yinete isminiz varsa tespit ederler, sizde bu işlemleri yapanları dava edersiniz...
Yok isminizinv arlığını öğrenememişseniz muhasebeciniz bahsettiğim gibi kesinlikle yalan söylüyor. Belki Patronunuz fazla çalışma neticesi ile size fazla mesai veriyor yada ödül yada ne bileyim ikramiye veriyor. Bu hesapları muhasebeciniz cebine atıyor da siz farkedemiyorsunuz.

Ben olsam her ay maaş bondrosuna bakardım. Aldığım paraya da bakardım. Aradaki fark nedeni muhasebeciye sorardım.

Tekerlekli Sandalye