450 gün SSK 10 Yıl Memurluk Kalanıda İsteğe Bağlı Ödersem Ne Zaman Emekli Olurum

Merhaba

Doğuştan engelliyim...
1994 ilk defa ssk primi ödemesi aralıksız 450 gün,
ardından 2002 mart ayı engelli kadrosundan memuriyete %40 ile giriş aynı orandan vergi indirimi de aldım.
Lakin 2006 ya da 2008 yılında yeni yönetmelikte aynı teşhisim %70 oldu fakat nasıl olsa fark etmiyor diyerek vergi dairesinden oranımı güncellemedim.

Bu durumda en erken ne zaman emekli olurum?

Ya da istifa edip isteğe bağlı prim ödesem ne zaman emekli olurum?

Alacağım emekli maaşı bu durumdan ne kadar etkilenir, isteğe bağlı primlerde biz engelliler için indirim var mı?
yoksa herkes için alınan 284 TL midir?

Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.

15 yıla tabisiniz. Bu sürenin dolumunda emekli olursunuz. İsteğe bağlı primlerde engelliler için bir indirim söz konusu değil.

SSK.dan kalan 450 gün priminizi dilekçe ile hizmet birleştirmesi için talep ediniz. Bulunduğunuz kurumun personel şubesine dilekçe ile başvurabilirsin. 2-3 ayda işlem sonuçlanır.

450 gün priminizi yıla çevirecekler ve memuriyetinize eklenecek.
%70 sakatlık oranınıza gelince: fazla vergi ödemezsiniz o vergi de maaşınıza yansır: başka alternatifi yoktur.

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar...

450 gün ssk mı işe başladığım gün itibariyle birleştirme yapıldı...
%70 indirim konusuna gelince bizim Asgari Geçim İndirimini sıfırladılar vergi indirimiminizden dolayı onu alamıyormuşuz:(

isteğe bağlı olarak kalan günü isteğe bağlı ödeyerek emekli olabiliyor muyum bunu merak ettim.
Ben 284 TL diye sağdan-soldan duydum bu rakam doğru mu?
Bizim vergi indirimi burada işe yaramıyor mu?

İsteğe bağlı ödenen primin mikarını bilmiyorum. Vergi indirimi faal çalışma yaşamı içinde olan engelliler için geçerlidir. İsteğe bağlı prim ödeyerekte emekli olabilirsiniz tabiki.

Geri