%46 sağlık kurulu raporum var. Emeklilik için ne yapmalıyım?

mehmetky

SMS Activated
merhaba şubat 2015 de %46 engelli raporu aldım. Ne gibi haklardan yararlanabilirim ve özel sektörde çalışıyorum. Raporum dediğim gibi şubat 2015 ama ssk girişim kasım 2008. Erken emeklilikten nasıl faydalanabilirim ? ne gibi işlemler yapmam lazım ? yardımlarınızı bekliyorum dostlar...

peki benim bu vergi avantajı vb işlemler için ne yapmam gerekiyor ? nereye başvurmam gerekiyor ?

Halil bey size link atmış ama ben yinede bir kısmını kopyalayım atayım size.

Vergi İndirimi Nasıl Alınır Hangi Belgeler İstenir?

-Kendisi özürlü olanlar için;
-Çalıştığına dair işveren tarafından düzenlenen imzalı ve kaşeli dilekçe,nüfus cüzdanı fotokopisi,bir adet fotoğraf,varsa ilgili yönetmeliğe uygun sağlık kurulu raporu (16/07/2006 tarih ve 26230 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik)
-Bakmakla yükümlü olduğu çocuğu veya eşi özürlü olanlar için;
Yukarıda sayılan belgelere ek olarak özürlü kişinin bir adet fotoğrafı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve sağlık karnesinin fotokopisi...
Not: Vergi indirimi belgesini sadece aktif çalışma yaşamı içinde olan engelliler alabilir. (özel sektörde çalışan engelliler, 657'ye tabi hemşire, öğretmen gibi kamu çalışanları vb gibi.) İsteğe bağlı sigorta yatıranlar vergi indirimi belgesi alamaz...

Engelli Erken Emeklilik veya Malülen Emeklilik İçin Nereye Müracaat Etmelidir?

Özürlülerin emeklilik işlemleri diğer çalışanlarda olduğu gibi ilgili SGK tarafından yapılmaktadır. Özürlüler erken emeklilik ya da malülen emeklilik işlemlerini SGK´a müracaat ederek başlatabilirler.

Önemli Not: Engelli emekliliği için müracaat ettiğinizde SSK mensubu iseniz, SSK mensubu, Bağ-Kur mensubu iseniz Bağ-Kur mensubu olduğunuzu ve “kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanmak için müracaat” ettiğinizi özellikle belirtiniz. Zira engelli emekliliği müracaatlarında memurlar emeklilik başvurusu işlemlerini başlatırken “kademeli engelli erken emekliliği” için değil normal emeklilik için başlatabiliyor. Daha sonra bu durumu düzeltmek hem zaman alıyor hemde bir yığın angarya işle uğraşmanıza neden olabiliyor. Aynı şekilde emekli maaşınızı bir kaç ay sonra almanıza neden olabiliyor. Aynı şekilde “malulen emeklilik” için başvuruda bulunduysanız bunuda üstüne basarak belirtmenizde fayda vardır. SGK personellerin yoğun iş temposu, veya dikkatsiziliği emekli maaşı ufak bir dikkatsizlik yüzünden bir kaç ay sonra alan binlerce kişi arasına katılmamak için sizde dikkatli olup haklarınızın ve evraklarınızın takibini elinizden geldiği kadar yapın...

bugün işyerimden çalışma belgesi aldım. yarın raporum,çalışma belgem,fotoğraf ve nüfus cüzdan fotokopisiyle en yakın vergi dairesine başvuracağım.

2008 yılı kasım girişliyim 2015 şubatta %46 rapor aldım. Vergi indirimi için gereken?

Merhaba 2008 kasım da ilk ssk girişim yapıldı. 2015 yılı şubat ayında %46 oranında ege üniversitesinden sürekli engelli raporum var. Şu an aktif olarak çalışıyorum vergi indirimi ve erken emeklilik istiyorum. İşyerimden çalışma belgesi aldım. Evime yakın vergi dairesine başvursam kabul olur mu ? nasıl bir yol izlemem gerekmektedir.

Cevaplarınız için şimdiden şükranlarımı iletiyorum değerli dostlar...

İki üst mesajda moderetor arkadaşımız septik vergi indirimi belgesi almak için izlenmesi gereken yolu yazmış.

evet arkadaşlar evimin yakınındaki vergi dairesine gittim oradan vergi dairesi başkanlığına yönlendirdiler. verilen cevap işyerinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine gitmeniz gerekiyor dediler. İstenilen evraklar çalışma belgesi, şirket imza sirküleri,kimlik fotokopisi,noterden onaylı sağlık raporu veya sağlık raporu aslı, 3 fotoğraf. bakalım önümüzdeki günlerde halledicem bu işlemi sizlere yine buradan yazarım.
bu arada engelli kartı için başvurdum. 1 hafta sonraya gelin alın dediler. İzmir için konuşuyorum engelli kimlik kartıyla izmirde toplu ulaşım ücretsiz yani belediyenin konaktaki ulaşım dairesi başkanlığına gitmenize de ayrıca gerek yok.

selam benim yüzde 84 raporum var yüzde 82 vergi indirimim onaylandı 6200 gün pirimim var şimdi ben emekli olabilirmiyim

Staar18

İlk ssk tarihi 01.07.1996 ise

Sizin 17 yıllık sgk lılık süresi içersinde 3920 gün prim ile %80 birinci dereceden emeklilik hakkına sahip olursunuz birkaç yazı üstte gerekli belgeler ve yapmanız gerekenler yazılıdır.

evet arkadaşlar bugün itibariyle engelli kartımı aldım ayrıca çalıştığım işyerimin bağlı bulunduğu vergi dairesine evraklarla vergi indirimi için başvurup başvuru numarasını aldım. Vergi dairesindeki memur 1-6 ay arasında cevap gelir dedi. kayıt numaramı da aldım. cevap işyerine bildirilecek.

Merhaba %45,psikolojik raparum var daha önceden sigortali calistim kisa bir süre 9yil calismadim acabu bu calismagim sureyi borçlanarak emekli olabilirmiyim..??

Kastettiğiniz şey toplu ödemeyse toplu ödeme yapamazsınız. Ama isteğe bağlı olarak her ay prim yatırarak gerekli süreyi doldurabilirsiniz.

Geri