%48 Engelliyim. Yetim maaşı alabilir miyim?

muratcemm

Üye
Üye
Arkadaşlar selam.. 1966 doğumluyum. 2013 kasım sonunda engelli raporu için müracaat ettiğim devlet hastanesinden yapılan kontroller sonucu %37 rapor verildi ve bunun üzerine il sağlık müdürlüğüne itiraz ettim. İtirazım üzerine il sağlık müdürlüğü beni başka bir hastaneye yönlendirdi ve o hastanedeki kontroller neticesinde %69 rapor verildi. ikinci hastanenin %69 rapor vermesi üzerine il sağlık müdürlüğü iki rapor arasında çok fark var diyerek hakem hastene nihai kararı verecek dedi ve 3.olarak hakem hastaneye sevk edildim.. O hastanede yapılan kontrollerde ömür boyu %48 rapor aldım ve 2022 maaşım bağlandı çok şükür.. rahatsızlığım epilepsi hastasıyım ve sürekli sara nöbeti geçiriyorum maalesef bunun tedavisi yok.. zaten geçirdiğim bir nöbet esnasında bir işhaının merdiven boşluğuna düştüm kalçam ve omurgam kırıldı şu an kalçam ve omurgamda titanium protezler ve toplam 22 vida var yürüyemiyorum ve nöbetlerden ötürü bir işe girip çalışamıyorum.. malum 2022 maaşı 849lira 3 aylık ve yetmiyor. şimdi duydumki yetim maaşı varmış rahmetli babamdan yetim maaşı bağlatabilmem için en az %60 rapor gerekiyormuş... zaten artık sara nöbetlerim iyice sıklaştı... şimdi yeniden rapor için bir hastaneye müracaat edebilirmiyim ve edersem acaba geçmiş haklarımıda kaybedermiyim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim....

septik

Editör
Editör
2022 Maaşınız eski bağlanmış ise yeni alacağınız rapor %40 üstü olsa dahi yeni yönetmeliğe uygun olup olmadığınız araştırılacaktır.

Yeni yönetmelik şartlarına göre engelli bireyin yaşadığı ev dışında hanede yaşayan herkesin tüm gelirleri toplamı ve yine aynı adreste yaşayan kişilerin mal varlıklarrının getirileri mal varlıklarının getirisi olmayanların rayiç değerlerinin 240/1 i ayrıca araçların 120/1 i gelir olarak sayılıyor ve tüm bu gelirlerin toplamı hanede yaşayan kişi sayısına bölünüyor ve çıkacak olan rakam 2015 temmuz ayına kadar 286 tl üzeri ise 2022 maaşından faydalanılamıyor.

Tekrar 2022 maaşı alabilmek için yukrdaki şartlara uygun iseniz yetim maaşı için sgk ya müracat edebilirsiniz siz mevcut raporunuzdaki rahatsızlıklarınızın arttığını yetim maaşı için başvuru yapmak istediğinizi söylerseniz sizi sevk ederler ve yetim maaşı için gerekli şartlara uygun iseniz maaşı bağlarlar.

muratcemm

Üye
Üye
Merhaba, 2022 maaşım daha yeni bağlandı ve sgk sitesinde yetim maaşı alabilmeniz için %60 ve üzeri rapor gerekli diyor. yani şimdi hastalığım arttı diyerek yeniden rapor için müracaat edebilirim öyle değilmi....

septik

Editör
Editör
En son raporu ne zaman almıştınız ?

muratcemm

Üye
Üye
2014 nisan ayında aldım ve rapor geçerliliği ömür boyu yazıyor

septik

Editör
Editör
Ömür boyu yazması birşey ifade etmez. Siz son aldığınız raporun üzerinden 6 ay geçmesi ile sgk ya tekrar rahatsızlığınızın artığını söyleyerek yetim maaşı için müracat edebilirsiniz.

muratcemm

Üye
Üye
6 ay geçti, şu kar yağaşı biter bitmez müracat edeceğim ve gelişmeleride sizinle paylaşacağım çok teşekkür ederim

septik

Editör
Editör
Rica ederiz, evet sonuçlar hakkında bilgi aktarırsanız seviniriz.

Diğer benzer sorunlarla karşılaşan arkadaşlarımıza yol göstermiş olursunuz.

muratcemm

Üye
Üye
Merhaba, yukarıda yazdığım konu hakkında görüşmek için 2015 Kasım ayında Ankara'ya Emekli Sandığına gittim ve durumu anlatıp raporumu gösterdim. Oradaki yetkili kişi raporuma baktıktan sonra bana dediki "Raporunuzdaki yüzde oranı önemli değil, babanızın maaşını alabilmeniz için raporunuzda mutlaka TEK BAŞINA HAYATINI İDAME ETTİREMEZ yazmalıdır. Eğer böyle yazan bir engelli raporu getirirseniz ilk 3 aylık dönemde babanızın maaşını almaya başlarsınız" dedi ve beni gönderdi. Birkaç doktora rahatsızlıklarımı anlattım ve bu raporu alıp alamayacağımı sordum ve bana yürüyen hasta böyle rapor alamaz deyip başlarından savdılar.. Bunun üzerine bende yeni rapor için müracaat etmedim.. Hep zorluk, hep zorluk...

Venus_V3_5040 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Çok geçmiş olsun Murat bey. Aslında engellilerin yetim maaşı alma koşulları belli. Maluliyet düzeyinde engelin yani %60 olması gerekiyor. Sizinde dediğiniz gibi işgüzar memurların başlarından savmak için söyledikleri bir sözden ibaret.

Tekerlekli Sandalye