%48 özürlüyüm. ÖTV indirimli araba alabilirmiyim ve kardeşim arabayı kullanabilir mi?

lazziya

Üye
Üye
arkadaşlar ben %48 özürlüyüm. trafik kazası sonucu engelli oldum. benim şöyle bir sorunum var. şu an otomatik vitesli otomobilleri kullanabilmekteyim ama araba kullanmaya karşın fobim oldu kaza sonrası. 50 metre gitsem daralıyorum ve şöför koltuğundan iniyorum. engelliler vergi indirimli araba alıyormuş. ben elimdeki yüzde 48 lik raporla bu haktan faydalanabilirmiyim. arabayı ben kullanmasamda kardeşim kullanır madem devlet böyle bi hak tanımış bende yararlanmak isterim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%48 lik özür oranıyla ötv indirimli araç alabilmeniz için aracı kullanmak için ek donanıma ihtiyac duymanız gerekiyor. ve o aracı sizden başkasıda kullanamaz.

lazziya

Üye
Üye
ama halil bey engelli olupta kendi üstüne araba alanların arabalarını kardeşleri abileri babaları kullanıyor diye duymuştum ben. dediğim gibi ben alsam bile kendim kullanamam kaza sonrası bende fobi oluştu.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranı %90 ve üzeri olanlar adına alınan araçları 3. dereceye yakın akrabaları kullanabilir. Sizin oranınız %90 altı olduğu için bu durum sizin için geçerli olmaz.

encin2003

Üye
Üye
uzun yol katdilmesi durumunda özürlü araç sahibi araçta olmak şartıyla ikinci kişi (akraba yada arkadaş) direksiyona geçebilr mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır geçemez. Özel donanımlı aracı sadece ve sadece engelli kişi kullanabilir.

encin2003

Üye
Üye
Halil Bey
bu durumda uzak bir tatil beldesine kendi aracınızla gitmek güç demektir. peki bizler için araç kiralamak mümkün mü?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Araç kiralamak derken tam olarak neyi kastediyorsunuz?

encin2003

Üye
Üye
yani tatile gittiniz 10 günlük araç kiralamak istiyorsunuz !

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Değil otomobil parasını verdikten sonra uçak bile kiralarsınızda neyi sorduğunuzu tam olarak anlayamadım. Engelliler araç kiralarken özel bir indirimmi var demek istiyorsunuz yoksa engellilere uygun özel donanımlı kiralık araç varmı demek istiyorsunuz?

encin2003

Üye
Üye
bildiğin kiralama :)

özel tertibatlı araç mı kiralamak zorundayız yoksa ben otomatik vites bir araba kullanabiliyorum yada düz vites bunun bir sınırlaması var mı? ona benzer durumlar için kiralama ile ilgili sıkıntı oluyor mu?

İskender Durgun

Üye
Üye
Ehliyetinizin sınıfı nedir?

Tekerlekli Sandalye