%48 Sakatlık oranı olan kişi kaç yılda emekli olur?

Herkese selam, geçmiş kurban bayramınızı ve cumhuriyet bayramınızı kutlarım. Ben Ahmet Ünal 36 yaşında bilgisayar programcısıyım. Engelli emekliliği hakkında bir sorum olacaktı. Durumum biraz karışık aslında neyse soruma geçeyim ben.

ilk sigortalılık tarihim 2000 yılının ocak ayı. 2000 yılında özel sektörde işe başladım. 2 yıl bil fiil aynı şirkette çalıştım. daha sonra iş yerimle uyuşmazlık yaşadığım için kendi isteğimle ayrıldım. ayrıldıktan sonra 3 yıl kadar home ofis usulü evden çalıştım. Rahatlık açısından home ofis iyi ama gerek sigortanızın yatmaması gereksede sürekli iş olmaması sonucu dümeni yeniden özel sektörlere kırdım. 2006 yılında tekrar özel bir firmada sigortalı çalışmaya başladım. iş yerimde maaş uygundu fakat bi sorun vardıki sigortalarımızı yatırmıyorlardı. biz durumu bildirdik. bu ay yatacak gelecek ay yatacak deyip bizi tam 8 ay oyaladılar. 8 ayın sonunda baktık olmuyor 3 arkadaş toplu şekilde o işyerinden ayrıldık. O gün bugünde işsizim ara ara evden çalışsamda başta dediğim gibi sürekli iş olmuyor. neyse asıl soruma gelecek olursak. 2000 yılında sigorta girişi (ssk) olan birinin emekliliğine kaç yıl vardır?

ikinci sorum ise seki ay boyunca sigortamızı yatırmayan şirkete karşı haklarımızı arayabilirmiyiz? ararsak sonuç lehimize olurmu?
bu arada sakatlık oranım %48. şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Sakatlık oranının %48 sigortalılık tarihiniz 2000 olduğuna göre 18 yıllık sigortalılık tarihi, 4080 gün prim gün sayısıyla emekli olursunuz. Sigortanızı yatırmayan işyeri için tabiki haklarınızı arayabilirsiniz ama aradan yıllar geçmiş. Bunu keşke o zaman yapsaydınız. Siz yinede benim bu dediklerimi kulak ardı edip eğer o tarihte o işyerinde çalıştığınızı kanıtlayabileceğinize (şahit göstererek v.b gibi) inanıyorsanız iş yeri hakkında dava açabilirsiniz. Güçlü kanıtlarınız olursa davayı kazanma olasılığınız yüksek.

Merhaba ,

18 yıl ve 4080 prim günü tamamlamak şartıyla ( vergi indirim hakkınızı 3.dereceden aldığınızı düşünürsek ) erken engelli emekliliğnden faydalanabilirsiniz. İlk ssk giriş Ocak 2000 + 18 = 2018 tarihinde 4080 gün tamamlanırsa emekli olursunuz.

Eski işyerinize dair mutlaka hakkınızı aramanızı tavsiye ederim. İş mahkemelerinde dava açabilirsiniz. Baro size ücretsiz avukat tayin edecektir. Hiç bir işyerinin sigortasız işçi çalıştırmamak gibi bir uygulaması cezasız kalmayacaktır.

Sağlıcakla kalın,

Halil bey, gazoz ağacı hanım (bayan olduğunuzu düşünerek yazdım. yanlışım varsa düzeltin lütfen) ilginiz ve hızlı cevaplarınız için sonsuz teşekkür ederim. Bu kadar erken cevap ve yakın ilgi beklemiyordum. ilginiz beni çok memnun etti. Halil beyin sözlerine istinaden yazıyorum. o dönemde aynı işyerinde çalıştığım dolayısıyla şahit olarak göstereceğim çoğu arkadaşla irtibatım koptu. hepsi başka illere gittiler. Şimdi bir şekilde kendilerine ulaşıp şahitlik edermisiniz desem ne derler bilmiyorum açıkcası. önereceğiniz başka bir yol varmı acaba?

:) ben teşekkür ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana . Arkadaşım geriye dönük ssk dan hak aramak uzun ve zahmetli bir iştir. Karar senin ama arkadaşlarını ikna edebilirsen şahitlerle birlikte 3 kişi olursunuz tabii ki bu çok avantajlı bir durum olacaktır ama bir de şöyle düşün geriye dönük alacağın sadece 8 ay yani toplamda 240 gün . Tabii bu sizin hakkınız ama bu kadar zahmete değip değmeyeceğinin kararını siz verin . Maalesef benim toplamda 5 yıl giriş çıkışlar yapılarak ödenmeyen ssk primlerim söz konusuydu ve eski işyerim kapandığı için de fazla uğraşmadım. Yani senin o 240 günden çok daha fazlasına ihtiyacın olduğunu düşünerek bir an önce 4080 günü tamamlamanı tavsiye edebilirim .

Her şey gönlünce olsun dileklerimle,

Çok sağolun. işin kötüsü ben işyerim hala faal olup olmadığını bile bilmiyorum. o zamanlar nedense hiç beşine düşmedik. cahillikmi derseniz hayatı toz pembemi görmek artık siz karar verin. Ben bu hafta bu işi bi kurcalayayım bakalım. belki bişeyler yaparız.

Vergi indiriminden faydalaniyormusunuz? Yada diğer deyişle çalışırken vergi indirimi icin herhangi bir başvurunuz oldumu? Cevabınız hayır ise tahminen 58 yasınızdan önce emekli olamazsınız.

İsen buga, vergi indirimi almamıştım. dediğim gibi o dönemde başımızda kavak yelleri esiyordu. hiç bir şekilde ne haklarımızdan haberimiz vardı nede haklarımızı öğrenmek için bir caba harcıyorduk. peki şeyi sorayım diyelimki bugün yarın tekrar çalışmaya başladım ve vergi indirimi aldım o zaman işe yaramazmı? 58 yaşından önce emekli olamazsınız deyince biraz şok geçirdim. :)

İşe yarar.. Vergi indirimi aldığın günden itibaren hakkın olur işe giriş tarihin değişmez, yani işe giriş tarihin 2000 yılı baki kalır.
Mahkeme işine gelince önce işveren ile görüş kozlarını paylaş anlaşmaya çalış Mahkemeye çıkarsanız ki karşı taraf kozlarını kullanır kaybedebilirsin.

Geri