5 yılı Dolan engelli aracının Ruhsatını Normale Çevirme

muratkara

Üye
Üye
Merhaba Forumda yeniyim sizlerden bilgi ve destek almak istiyorum. müsadenizle size olayı harfiyen anlatmak isterim.

Büyük annem ( babaannem) %99 raporu mevcuttu ötv muafiyetli araç aldık. 6 ay sonra büyük annem vefaat etti. ve ruhsatı vasi olan babam a çevirdik vergi dairesinde bir kısım işlemler yaptık ama hatırlamıyorum. ( 6 tane halam var )

gel zaman git zaman 5. yıl dolmasına çok kısa süre kaldı.
Ruhsatta babamın ismi yazmakta fakat gbt sorgulamalarda araç 7 kişinin (1 i babam 6 sı halam ) gözükmekte bu süre doldugunda biz aracı temize normale çevirmek isteriz babamın üzerine bunu nasıl yapacagız.
bu araç sadece normal araç statüsünde babama geçmesi mi kolay olur veyahut yapılabilir
yada 3. kişi gelip satın almak isterse mi aracı temize geçirebiliriz

6 tane halam var dedim. 6 sından bir tanesi 70 küsür yaşında alzemir bu kiişi nasıl notere gidecek nasıl olacak. tereddütlerim var. bu konuda bilgi ve yorumlarınızı beklemekteyim. teşekkür ederim hayırlı ramazanlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Diğer varislerin haklarından feraget etmeleri gerekir. alzamırlı halanız varsa iş dahada karmaşık hale gelir. O kişi için vasi bile istenebilir.

İsen Buga

Üye
Üye
Alzheimer olan halanızın vasisi tayin edilmeli, edilmemiş ise mahkeme kararı ile vasi tayini alınmalı ve önemlisi üzerine kayıtlı araç satış onayı da hakimden alınmalı. Bayağı meşe-katlı iş... Hakim inisiyatifine kalmış durum...

Vasi tayini bitince tek tek feragat almak masraflı olacağından isterseniz topluca notere gidip feragat belgesi hazırlamalısınız.

Anlamadığım husus şu: babaanneniz Allah rahmet eylesin vefat ettiğinde miras işlemleri sırasında araç alım işlemlerinde bir kişiye devredilmesi ve feragat edilmesi gerekiyordu. yoksa devamında bir anlamı yok. Çünkü astarı yüzünden araç pahalıya geliyor. bu kısmı anlamadım hiç mi işlem yapmadınız eğer yaptınız işe neler yaptınız bilmek gerek.

algiprojeenerji

Üye
Üye
engelli aracın husisi araca çevrilebilmesi için proje yapılması gerekir.

ulaştığınız takdirde yardımcı olabiliriz.

541 455 25 44
algı proje enerji

gececi01

Üye
Üye
Diğer varislerin haklarından feraget etmeleri gerekir. alzamırlı halanız varsa iş dahada karmaşık hale gelir. O kişi için vasi bile istenebilir.

sayın halil yılmaz benim aracın 5 yılı bugün doldu 10.07.2015 tarihinde almıştım edevletten baktığımda hala hak mahrumiyeti var ötv ödenmeden satılamaz diyor acaba akşam 5 den sonramı bu hak mahrumiyeti kalkar yoksa 3 gün sonramı yoksa benmi kaldırtmam lazım süreç nasıl işliyor

İsen Buga

Üye
Üye
Güzel bir süreç olacak; satacak mısınız?

İsen Buga

Üye
Üye
araç satacaksanız 2 sıkıntı olacak; sıkıntılar biribirinden farklı...

Ancak satmayacak bir süre kullanacaksanız böyle devam edin bence...
O nedenle sordum..

Araç 7 kişi üzerinde gözüküyorsa; ortada bir yanlışlık var.

Babaanneniz allah rahmet eylesin vefat ettiğinde diğer mirascilar feragat belgesi vermesi ve aracın babanız üzerine gitmesi gerekiyordu.
Notere ayrı ayrı gidip feragat belgesi vermek yerine bir notere topluca gidip feraget belgesi verilmesi gerekiyordu, yapılmış mı?

Babanız bu belge ile aracı üzerine almış mı?

yukarıdakiler yapılmamış ise araç astarı yüzünden ÖTV.si pahalı gelir.

yapılmış ise araç üzerinde 5 yıl satılamaz şerhi devam eder.
O şerh kaldırmak için size basit öneri vereceğim...

arabayı TÜVTÜRK otoparkina götürün. Çok değil yanında boş alan varsa oraya park edin.

NEDENİ: İşlem yapılırken araç çekme belgeli olarak işlenecek. O yüzden çekici ile götürmeyin.

Emniyete gideceksiniz. Ruhsat ve plaka işlemleri yapılan yer. Orada Şerh kaldırmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Tamam dendiği an aracınız çekme belgeli gözükür.
Kullanmazsınız yani cezası büyük kullanmaya değmez.

Neyse TÜVTÜRK.den randevu alıp aracı muayeneye sokacaksınız. Sonrası emniyete o ruhsatı götürüp duz ruhsata çevrilmesinib ekleyeceksiniz. Arabayı da oradan çıkarabilirsiniz.

O nedenle yanında kuçuk olsa bile otopark olan TUVTURK istasyonu tercih ediniz.

Kolay gelsin...

Tekerlekli Sandalye