%50 Engelli memur ne zaman emekli olur?

ossmann

SMS Activated
1970 doğumluyum. 2010 yılına kadar 5 yıl ssk'lı olarak çalıştım. 2010 yılında %50 engelli kadrosundan memur olarak işe başladım. şu an 10 yıl (3700 gün) pirim ödemişliğim var. Engel oranım yeni aldığım raporla %65 oldu ve SGK kanalı ile maliye bakanlığından onaylandı. Ne zaman emekli olabilirim

Yeni aldığınız sağlık kurulu rapor oranı %65 olduğu için malulen emekli olabilirsiniz. Zira malulen emeklilikte ilk sigortalılık tarihinde maluliyet derecesinde yani %60 sakatlık oranının olmaması daha sonra bu oranın yüzde 60 ve üzerine çıkmış olması gerekmekte. Sizin durumunuz da aynen bu şekilde. Ve fakat malulen emeklilik başvurusunda şuan aldığınız raporun bir hükmü yok. Malulen emeklilik için başvuru yaptığınızda SGK sizi maluliyet tespiti için yeniden hastaneye sevk edecektir. Eğer direk emekli olmak isterseniz sizin için malulen emekli olma şansı var. Yok ben süre daha çalışıp malulen emekli değilde kademeli engelli emekliliğinden faydalanmak isterim derseniz o zaman bir süre daha çalışmanız gerekmekte.

Geri