%50 engelliyim vergi ve ötv indiriminden yararlanabilirmiyim

karagozlumm

Üye
Üye
merhabalar ben %50 engelliyim araç alma hakkım varmı acaba teşekkür ederim raporumun arkasında engelli indirimlerinden yararlanabilir yazıyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tam olarak sakatlığınız-hastalığınız nedir? Aracı kullanmak için ek bir donanıma ihtiyaç duyuyormusunuz?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bahsi geçen hastalıkların hiç biri için özel donanıma ihtiyaç duymadığından ve rapor oranın %90'ın altında olduğu için malasef ÖTV indirimden faydalanamazsın.

karagozlumm

Üye
Üye
kilomdan dolayı yürüyemiyorum zorluk cekiyorum bu nasıl olacak peki nereye başvuru yapmam lazım raporumun arkasına engelli indiriminden yararlanabilir yazmakta

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
"engelli indirimden" yararlanır ibaresi genel bir ibare. Açıkcası o ibare be diye düşülmüş onuda anlayamadım. İndirimin adı olur "vergi indirimi, ötv indirimi" vb. gibi.. siz vergi indirimi hakkı almakmı istiyorsunuz? halen aktif olarak çalışıyormusunuz?

karagozlumm

Üye
Üye
Hayır halil bey hocam kilom dolayısıyla çalışamıyorum issizim bir araç almak istiyorum kendime yürümekte zorluk cekiyorum ve şeker hastalığım tip1 oldu abim yuruyemedigim için bana bi araç almak istiyorum otvli

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizin ÖTV indirimli araç alabilmeniz için (araçta özel donanıma ihtiyaç duymadığınız için) rapor oranınızın en az %90 olması gerekmekte.
Buna göre Obezite için verilen oranlar şu şekilde.

G-Obezite
a-Ciddi Obezite (Vücut Kitle indeksi 40-50kg/m2 arasında olanlar) 20
b-Morbid Obezite (Vücut Kitle indeksi 50kg/m2 üstü olanlar) 30
H- Amino asit metabolizması bozuklukları (organ disfonksiyonu yapmış ve diyete bağımlı) 40
I- Karbonhidrat metabolizması bozuklukları (organ disfonksiyonu yapmış) 40
İ- Glikojen depo hastalığı (organ disfonksiyonu yapmış formları) 40
J-Sfingolipid metabolizması ve diğer lipid depo hastalıkları (organ disfonksiyonu yapmış) 60
K-Glikozaminoglikan metabolizması bozuklukları (organ disfonksiyonu yapmış) 60
L-Glikoprotein metabolizması bozuklukları (organ disfonksiyonu yapmış) 60
M-Kistik fibrozis (organ disfonksiyonu yapmış) 40
N-Diğer metabolik bozukluklar (organ disfonksiyonu yapmış) 40

Şeker hastalığı içinse şu oranlar verilmekte:

b-Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen,
ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus 30
c-Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış
ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus 40

hilal mira

Üye
Üye
ben 2 bacak koronik lenf ödemi hastasıyım.bacaklarımda şişme var.(alt ekstrem diye geçiyor iki bacak içinde.)geçen hafta kalp damar cerrahisine gittim ve bana /45 rapor verdiler.tek doktordan aldım raporu
ben malatyada yaşıyorum burdaki turgut özal araştırma hastanesi araç alabilmem için maliyenin bu ötv ind araç kullanabilir demesi gerekiyormuş.bazı lenf ödemi hastalarının aldığını duydum.bu konuda ne yapmam lazım.bu hastalığa sahip kişiler araç alabiliyor mu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Maliyenin değil DR'un araç kullanıp kullanmayacağına, kullanacaksanız nasıl bir araç kullanacağınıza karar vermesi gerekir. Maliye ÖTV indirimden yararlanıp yararlanamayacağınıza bakar. İki bacakta şişme dışında başka bir hastalık sakatlık var mı? normal yürüyebiliyor, veya araç kullanmada sorun yaşıyormusunuz? gaz, fren, debriyaj pedalına basma gibi.

hilal mira

Üye
Üye
Sıkıntı yok basmada ve yürümede fakat çok şiş olduğu için fazla yürüyemiyorum şişiyor çünkü katlama oturup kalkma sıkıntılı biraz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Siz sürücü belgesi alabilirsiniz fakat ÖTV indiriminden yararlanmanız mükün değil malasef.

seckinsebahattin

Üye
Üye
merhabalar sol dirsek altı engelim var almanyadan otuz yıl önce h sınıfı ehliyetim var ancak deiştirmek istedimde trafik memuru burada karşılıgı bulunmuyor siz yeniden rapor cıkarın buradan h sıfı ehliiyet alın tavsiyesinde bulundu bende bunun üzerine müracat ettim doktor uygun görmedi rapora olumsuz yanıtı verdi bunun üzerine nasıl bir yol takip edebilirim şimdiden teşekürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
DR hangi akla sürücü belgesi alamazsınız dedi anlamıyorum. Yeni yapılan düzenleme ile Türkiye'de hem sürücü belgesi alır hemde ÖTV indirimden faydalanırsınız. Yalnız size önerim ehliyet almak için çok acele etmeyin. 2016 yılında Türkiyede ehliyet sınıfları değişecek o zaman başvurup alırsınız.
http://engelliler.gen.tr/f18/sol-el...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/

Tekerlekli Sandalye