%50 zihinsel engelli çocuğumun yasak hakları nelerdir?

mdemir010

Üye
Üye
herkese selamlar kolay gelsin.. ben çoçuğum olmadığı için çoçuk esirgeme kurumuna başvurarak bir tane erkek çoçuğu koruyucu aile olarak aldım. . 2004 doğumlu olan çoçuğum %50 oranında zihinsel engelliymiş. bunun bize söylemediler. aradan geçen 1.5 yıl zarfında biz bunu öğrendik. mental retardasyon tanısı kondu çoçuğuma. maalesef yurtta büyüdüğü için gerekli ilgi gösterilmediği için tedavilerine başlanmamış raporları alınmamış.
benim size sorum ben koruyucu ailesi olduğum evladımın bizler ölene kadar arkasında olacağız. fakat bu dünyada bizden başka kimsesi olmayan çoçuğuma devletin verdiği yasal haklardan yaralanması için neler yapmam gerekli. nasıl bir yol izlemeliyim. şimdiden teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, ilk etapta aklıma şunlar geliyor rehabilitasyon merkezlerinden profesyonel destek alabilirsiniz.
Bu merkezler tarafından verilen eğitim sayesinde çocuğunuz öz bakım ihtiyaşlarını kendi başına sağlayabilir, hayatını bir başkasının yardımı olmadan idame etmesi öğretilebilir. Bu merkezler ce verilen eğitim için sizden ücret talep edilmez.
Şartlarınız tutarsa çocuğunuz için 2022 maaşı alması için muracaat edebilirsiniz. Yada çocuğunuz ilerde engelli erken emekliliğinden yararlanabilmesi için isteğe bağlı sigorta primlerini yatırarak emekli olmasını sağlayabilirsiniz.
Aklıma şimdilik bunlar geldi. varsa sormak istediğiniz başka sorular bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım.

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye