%55 engelliyim memur oldum ne zaman emekli olabilirim

merhaba...
sigorta girişim 1998..2000 yılında geçirmiş olduğum iş kazası sonucu sakat kaldım ankaradan vergi indirimim yeni geldi %55 vermişler...şimdiye kadar özel sektörde normal kadroda çalıştım 17.10.2012 itibariyle ömss sınavıyla devlet memuru oldum ne zaman emekli olabilirim...

Merhaba, ilgili yasa (5510/madde28) derki, 1 ekim 2008 sonrası yasal tabiriyle sakat kadrosundan işe giren ve sakatlık oranı % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün prim gün şartını yerine getirmelidirler. diyor. Dolayısıyla siizde bu süreye tabisiniz.

devlet memuru olsamdamı aynımı

Merhaba, ilgili yasa (5510/madde28) derki, 1 ekim 2008 sonrası yasal tabiriyle sakat kadrosundan işe giren ve sakatlık oranı % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün prim gün şartını yerine getirmelidirler. diyor. Dolayısıyla siizde bu süreye tabisiniz.

devlet memuru olsamdamı aynı pirim günü ve yıl geçerli...

bildiğim kadarıyla 1 ekim 2008 den sonra memur olanlar 18 yıl çalışma süresi neticesinde emekli olurlar..

Ancak işçi statüsünde çalışanların primleri yıla dönüştürülür ve memuriyete yıl olarak eklenir.

yani:
kazanılan primler/360= A(yıl olarak)

A+memuriyete başlama tarihi=18 yıl doldurduğunda emekli olur.

daha önce aldığım raporda %51 idi oranım bu raporla başvurdum ankaraya vergi indirimi için fakat hakem hastaneye gönderdiler oda %55 verdi...emeklilik için geçerli olan ankaradan gelen oran dimi? birde yeni memur olduğum için bilmiyorum bu vergi indirimi maaşıma ne kadar yansır?

en son onaylanan rapor geçerlidir ve maaşınıza 25-30 lira arası fazlalık yansır. İşyerinize vergi indiriminden faydalandığınızı ve vergi indirim numarası tarihi verirseniz karışıklık olmaz.

1 ekim 2008'den sonra ilk kez memur olanlar % 50 ilâ % 59 arasında olup ikinci derecede engelli olanlar, 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün koşuluyla emekli olabilir ancak memuriyetten önce de sigorta girişinizden bahsetmişsiniz hizmet birleştirmesi yaptığımız anda hizmetimiz çalıştığımız süre kadar yıl geriye gidiyor ve memuriyete giriş tarihiniz geriye öteleniyor emeklilik açısından sizin açınızdan değişen bir durum söz konusu olamaz eğer çalışmışlığınız 1998-2000 yılına aitse primleriniz sadece bu dönemi kapsıyorsa ancak 2000 ile 2012 arasında da primleriniz varsa ve prim toplamınız yıla çevrildiğinde giriş tarihiniz 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihinden önceye öteleniyorsa emeklilik şartlarınız değişir (Askerlik borçlanması yapmışsanız o da hizmet birleştirmesine dahil edilir)...Yani şartların değişmesi için 17.10.2012 tarihinden önce 4 yıl 18 gün aralıksız hizmetinizin (bir başka ifadeyle 1458 gün prim yeterli) olması size yetecektir...İşe girmeden önceki hizmet süreleriniz bu süreyi kapsamıyorsa aynen yöneticimizin söylediği koşullar geçerlidir...Yine de mutlak suretle işyerinize dilekçe vermek suretiyle hizmet birleştirmesi talebinde bulunun, yıllık izin süresinde önceki hizmetleriniz kamuda işçi statüsünde geçmişse dikkate alınacaktır...Vergi açısından da sıkıntı olmaz hakem hastanenin verdiği oran geçerlidir ki siz 5510 tabi memur olduğunuzdan vergi indirimi açısından mecburiyetiniz söz konusu değil başvurmanız daha iyi olmuş gelir vergisi kesintisi az olduğundan maaşınızda cüzi bir artış olur...Vergi indirimi alsanız bile prim gün ve yıl şartını tamamladıktan sonra kurum sizi rapor vermeye yetkili hastaneye sevk edecek % 40 ve üzeri rapor alırsanız emekliliğe hak kazanacaksınız alamaz iseniz iş hayatına devam edeceksiniz...Başarı dileklerimle sağlıcakla kalın...

pirim günlerim şöyle sayın mavibalina 2012:

1998:59 gün
1999:155 gün
2000:397 gün
2001:108 gün
2002:334 gün
2003:360 gün
2004:287 gün
2006:147 gün
2007:360 gün
2008:360 gün
2009:97 gün
2011:221 gün
2012:210 gün

toplam 3095 gün ödenmiş primim bulunmaktadır..zahmet olmazsa bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen?

Arkadaşım neden zahmet olsun sitede hepimiz bilgilerimizi paylaşarak birlikte bilmediklerimizi öğreneceğiz...Ben size dün kapsamlı bir şekilde yanıt vermiştim bir kez daha tekrar edeyim öncelikle 3095 gün priminizden hariç askerlik borçlanmanızda varmı?...Hepsi bu kadar ise 16 yıl koşuluyla emekli olursunuz eğer askerlik borçlanması yaptınız ise yani giriş tarihiniz 01.10.2008 tarihinden bir gün öncesine dahi denk gelse o zamanda 15 yıl üzerinden emekli olursunuz askerlik borçlanma bilginizi bekliyorum ondan sonra net hesap çıkarayım ancak bu koşullarda ise priminiz hesaba gerek yok 16 yılı doldurup emekli olursunuz ancak ve ancak kurumunuza mutlak surette bilgi verip hizmet borçlanması yaptırın en azından hizmetiniz kamuda geçmiş ise izin yönünden değerlendirilir... Bilgilerinizi bekliyorum ona göre akşam bir değerlendirme yapalım olur mu?....Esenlikle kalın...

ben bayanım askerlikle bir ilgim yok ama isterlerse seve seve giderim:) yanlız 2008 doğumlu bir oğlum var ama doğum borçlanması yapmadım

Pardon özür dilerim kusura bakmayın lütfen iş kazası deyince önyargılı davrandım...Doğum borçlanmasıda yapabilirsiniz koşullarını size yazayım...
Doğum borçlanması için şu şartları taşıyor olmalısınız...
-Çocuk Sağ Olmalı,
- Doğum yapmış olan,
- Çocuğu sağ doğmuş olan,
- Doğumdan sonraki iki yıllık sürenin bir kısmında veya tamamında çalışmamış/prim ödememiş olan,
- Bütün anneler doğum borçlanması yapabilecek. Yani doğum borçlanması da tıpkı askerlik borçlanması gibi uygulanacak.
- Bugün ister memur, ister SSK?lı, ister Bağ-Kur?lu olun doğum borçlanması yapabileceksiniz. Sadece bir süre SSK?lı çalışmış olmanız yeterli.
- Çalışmaya başladığınız tarihten önceki doğumlar için de borçlanma yapılabilecek.
- Doğumunuzu ne zaman yapmış olursanız olun, doğumdan sonraki iki yılın tamamı veya bir kısmı boşta geçmişse, bu kısım için borçlanma yapabileceksiniz.
- Toplam iki çocuk için 4 yıla kadar borçlanma yapabileceksiniz
Ancak öncelikle hizmet borçlandırması yaptırmayı ihmal etmeyin...Sağlıcakla ve esenlikle kalın...

Arkadaşım size detaylı bilgi vereceğimi söylemiştim. Şöyle ki, eğer primleriniz dökümandan ziyade SSK'dan aldığınız resmi yazıyıda içeriyorsa daha sağlıklıdır çünkü dökümanlar kişiye bilgi mahiyetindedir. 3095 gün priminizin karşılığı (ben bu primleri yıl bazında 365 gün olarak hesapladım bazı yerlerde 360 gün olarak da değerlendirilir) Bu koşullarda işe giriş tarihinizden önce 8 yıl 5 ay 25 gün sigortalı hizmetiniz varmış sizin verdiğiniz bilgileri baz alarak söylüyorum...Bu koşullarda aşağıda yazdığım dilekçeyi kurumunuza iletirseniz kesin ve net cevap alırsınız...

.......................................................................
Personel Müdürlüğüne

Kastamonu (Hangi İlde Çalışıyorsanız)

17.10.2012 tarihinden itibaren Kurumunuzda engelli kadrosunda memur statüsünde görev yapmaktayım. Memuriyet hizmetinden önce 1998-2012 yılları arasında SSK kapsamında sigortalı olarak çalışmış olup, çalışmış olduğum süreler dahilinde tarafıma 3095 gün prim yatırılmıştır. Sigorta döküman bilgilerim dilekçem ekinde sunulmuştur. Sigorta primlerimin memuriyet hizmetine sayılması için hizmet birleştirmemin yapılması, hizmetlerimin kademe ilerlemesi ve izin yönünden değerlendirilmesi, yapılan işlemlerin memuriyete giriş tarihim olan 17.10.2012 tarihi baz alınarak 5510 sayılı yasa hükümlerine göre mi, işçilik hizmetlerim nedeniyle işe giriş tarihimin yasanın yürürlüğe giriş tarihi olan 01.10.2008 tarihi öncesine ötelenmesi nedeniyle önceki yasa hükümlerine göremi yapılacağı hususunda tereddütlerim oluştuğundan,
Gereğinin yapılması ve tarafıma bilgi verilmesini saygılarımla arz ederim.
Tarih
Adı ve Soyadı
İmza
EKLER: 1. SSK Dökümanı
2. Eğer çalıştığınız sürelere ait
hizmet yazınız varsa ekleyin.
3. Vergi İndirimi hususunda net bilginizi
bilmiyorum onu da kısaca yazıyorum...
( Mesela Üçüncü dereceden engelli olup
Vergi İndiriminden faydalanmaktayım diye
kısaca belirtin Sağlık Kurulu Raporunuzu
ekleyin)

-Umarım yazdıklarımın faydası olur dilekçenin akabinde foruma tekrar yazarsanız sevinirim. Doğum borçlanması hakkında neler yapmanız gerektiğini ve şartlarını yazmıştım ancak size yardımı konusundaki bilgim yetersiz bunu personel biriminizle konuşmanız neticesinde sonuçlandırırsınız...Sağlıcakla ve esenlikle kalmanız temennilerimle...

Siz personel birimine danışıp öyle verin dilekçenizi şu anda aday memur olduğunuzdan henüz memuriyetiniz dahi kesinleşmemiş durumda muhtemelen asaletiniz kesinleştikten sonra hizmetlerinizi birleştirecekler ancak siz yine de hatırlatın...

Asalet almadan bir işlem yapmazlar. Önce asalet tamam olmalı sonra işlemlere başlarlar. Asalet olmadan dilekçe yazarsanız red cevabı gelir dolayısıyla asaletiniz onaylanmana kadar beklemekte fayda var.

Geri