5510 sayılı yasanın 28. maddesi gereği emekli olmak?

babam malulen emekli olmak başvuruda bulunmuş ona arkadaşları sen malulen emekli olursan oda ona binaen başvuruda bulunmuş ancak başvurusu red red gerekcesinde şöyle demişler siz malulen emekli olamazsınız siz 5510 sayılı kanunun 28. maddesi gereği emekli olabilirsiniz ancak.
Neden malulen emeklilik talebi red edilmiş tam anlayamadık. aslına bakılırsa 5510 sayılı kanunun 28. maddesi nedir onuda tam bilmiyorum.
bu konuda yardım istiyorum sizlerden. tam olarak 5510 kanun ve 28. madde nedir babam ne için bu kanuna göre emekli olabilir yada niye malulen emekli etmediler.

5510 sayılı kanunun 28. maddesi, bağ-kurlu engellilerin emekliliğini düzenler. Buna göre bağ-kur mensubu engelliler den % 60 ve üzeri olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 15 yıldan beri sigortalı olmaları ve 3960 gün,
% 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
% 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
primle emekli edilirler

Malulen emeklilik talebiniz gerekli şartları taşımadığınız için red edilmiştir muhtemelen. Malulen emekli olabilmek için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet derecesinde (%60) sakatlığın olmaması gerekiyor. Sizin babanızın ilk sigortalı olduğu sakatlık oranı % kaçtı şimdi kaç?

valla babam doğuştan engelli öteden beri aynı şimdiki raporuunda %73 engellidir diyor. benim anladığım babam bağ-kur dan emekli olacak emeklilik süresi ne olur peki kaç yılda emekli olacak bu durumda?

İlk yazdığım mesajda yazmıştım gözünden kaçmış olmalı:
% 60 ve üzeri olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 15 yıldan beri sigortalı olmaları ve 3960 gün prim ödemeleri gerekiyor.

sayın hall yılmaz 28.mad. 5. fıkrası özetlediniz. ama %62 rapor aldık 4148 pirim ödeme gunu var bagkur girişi 1985 yılı fakat merun dedği şey bagkura girişten önce malülsayılmanız gerekir diyor öncesi ve sonrası diye bir ibare varmıdır acaba

Geri