%59 engelliyim. Hangi kurumdan emekli olurum?

1970 doğumluyum.SSK başlangıç tarihi 13.04.1993 aralarda bazı boşluklarla ssk lı olarak çalıştım.01.12.2003 tarihinde bağkurlu oldum 2005 in Mart ayına kadar Bağkur yatırdım daha sonra tekrar SSK ‘lı oldum tekrar bir işletme açtım ve 04.09.2007 - 06.04.2011 tarihleri arasında bağkur yatırdım.Şu anda 2011 yılındada aralıklarla 60 gün civarında sigortalıyım.2005 yılında sigortalı çalışırken Parkinson teşhisi konuldu ve tedavi görmeye başladım.Bu sene vergi dairesine başvurarak vergi indiriminden faydalanmak için %59 oranında rapor aldım.Günlerimde çakışma yok.Emekli olabilirmiyim olabilirsem ne gibi bir yol izlemeliyim.Hangi kurumdan emekli olabilirim emekli olursam ne kadar maaş alırım.Teşekkürler
SSK gün toplamı 3281
Bağkur gün toplamı 1773

Merhaba, iki yada daha fazla sosyal güvenlik kurumunda primleri bulunan sigortalıların emekliliklerinin hangi kurumdan yapılacağı şu şekilde düzenlenmeiştir. Son 7 yılda hangi kuruma daha fazla prim yatırılmışsa o kurumdan emekli edilirsiniz.
SSK'dan emekli olabilmeniz için, 16 yıl hizmet süresi, 3760 gün prim yatırmanız, Bağ-Kur'dan emekli olabilmeniz için ise, 16 yıl, hizmet süresi ve 4320 gün prim yatırmanız gerekmektedir.

Verdiginiz bilgiye gore sskli olarak Emekli olabilirsin. Maaşınıza gelince bu konuda durum çok değişkendir. Net cevap veremeyiz.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Ben malülen emekli olmak için ssk dan olamayacağımı belirtiler ve isteğe bağlı bağkur yaptırdım 1 hafta ona istinaden eğitim araştırma hastanesine sevk ettiler.Sonuç olarak sgk kurulu başvurumu red etti açıklama olrakta özür oranımın %60 ın altında olduğunu belirtiler.Ben daha önceden vergi indiriminden faydalanmak için %59 rapor almıştşm bende onun üzerinden başvurmak istedim.Bana dedikleri bu emeklilik içinde aynı kurul karar veriyor o yüzden sen itiraz et daha iyi olur dediler.Bende şaşkın bir vaziyette itiraz ettim.Bu vergi indiriminden dolayı emeklilik içinde kurulmu karar veriyor anlamadım.Benim bir an önce emekli olmam lazım maddi ve manevi olarak çok zordayım,en azından emekli olup ilaçlarımı rahat alabilmem lazım bana hangi yolu izlemem konusunda yardımcı olurmusunuz.Teşekkürler.

Geri