60/G0 GSS'liler Yardım Lütfen

CanB

Üye
Üye
Gelir testine göre sonucu g0 çıkanlar yani 60/g0 genel sağlık sigortalılar üniversite ve tıp fakültesi hastanelerine direkt sevksiz gidebiliyor musunuz?

Yoksa sadece sağlık bakanlığına bağlı devlet hastanelerinden mi faydalanabiliyorsunuz?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
G0: Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (primlerini devlet öder / yeşil kart kapsamında)
Sadece devlet hastanelerinden faydalanır diye biliyorum.

CanB

Üye
Üye
G0: Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (primlerini devlet öder / yeşil kart kapsamında)
Sadece devlet hastanelerinden faydalanır diye biliyorum.
Onu iyice bi araştırıp buradan bilgilendirme yapamaz mısınız g1 gss ğni hastanelerinden faydalanıyormuş çünkü, biliyorum çok şey istedim ama benim için hayati öneme sahip.

septik

Editör
Editör
[MENTION=22488]CanB[/MENTION]

Bildiğim kadarı ile gss si devlet tarafından karışalanlar istedikleri hastahaneden sevk almadanda yarararlanabiliyorlar. Siz randevu almak için aradığınızda veya hangi üniversite hastahenesine giddecekseniz önceden telefonunu net ten öğrenip danışmasından gss nizin devlet tarafından karşılandığını ve herhangi bir ücret ödeyip ödemeyeceğinizi sorabiliriniz.

Hatırladığım kadarı ile geçen sene gss devlet tarafından karşılanan bir arkadaşımız, devlet hastanesinde muayne sonucunda pet çektirmesi istenmiş fakat devlet hastahenesinde pet cihazı bulunmadığı için sevk almadan bir üniversite hastahenesınden randevu alıp gitmişti ve hiçbir sorun çıkmadan ücret ödemeden peti çektirmiş tekrar devlet hastanesine getirmişti.

Size cevap yazdıktan sonra farkettim başka sayfada bir açıklamanız daha varmış bende cevabıma ekleme yapayım. https://engelliler.gen.tr/f26/gss-60-g1-prim-borcum-hk-yardim-lutfen-33521/#post161825

Gss borcunuz varken devlet hastahanelerinden ücretsiz yararlanamazsınız.

ReBeLLiouS

Üye
Üye
[MENTION=22488]CanB[/MENTION]

Bildiğim kadarı ile gss si devlet tarafından karışalanlar istedikleri hastahaneden sevk almadanda yarararlanabiliyorlar. Siz randevu almak için aradığınızda veya hangi üniversite hastahenesine giddecekseniz önceden telefonunu net ten öğrenip danışmasından gss nizin devlet tarafından karşılandığını ve herhangi bir ücret ödeyip ödemeyeceğinizi sorabiliriniz.

Hatırladığım kadarı ile geçen sene gss devlet tarafından karşılanan bir arkadaşımız, devlet hastanesinde muayne sonucunda pet çektirmesi istenmiş fakat devlet hastahenesinde pet cihazı bulunmadığı için sevk almadan bir üniversite hastahenesınden randevu alıp gitmişti ve hiçbir sorun çıkmadan ücret ödemeden peti çektirmiş tekrar devlet hastanesine getirmişti.

Size cevap yazdıktan sonra farkettim başka sayfada başka bir açıklamanız daha varmış bende cevabıma ekleme yapayım. https://engelliler.gen.tr/f26/gss-60-g1-prim-borcum-hk-yardim-lutfen-33521/#post161825

Gss borcunuz varken devlet hastahanelerinden ücretsiz yararlanamazsınız.
Hocam bu başkasının gss borcu biliyoruz faydalanamadığını ödemek istiyoruz bu gss borcunu ama hani af durumu falan bi değişiklik olacak mı hangisini ödememiz halinde hemen gss aktif olur onu öğrenmek istedim o başlık altında.

berhuda20

Üye
Üye
herkese slm.bende gss liyim aylık pirim ücreti ödemiyorum.özel yada ünüversite has.ne gitmek isrediğimde d.has.den sevk almak zorundayım aylık 50lira ödeyen arkadaşım ünüversite ye direk gidiyor

ReBeLLiouS

Üye
Üye
orasını bilmiyom.bildiğim aylık ücrek ödeyenler kaç lira olursa olsun başka hastaneye bağkurlu gibi gidebiliyor.ben ödememediğim için ücretsiz olarak sadece devlet has.ne gidebiliyorum
G1 gss liler gidebiliyor muş her üni ve fakülte hastanelerine bende duydum, e devletten görebilirsin ne tür gss li olduğunu...

septik

Editör
Editör
[MENTION=9308]ReBeLLiouS[/MENTION]

Yukarda ''G0 gss mi, c1, c3, c9 falan mı?'' demişsiniz.

Artık bu sınıflandırma gss açısından kaldırıldıi hane içi kişi başı gelir seviyesi brüt asgari ücretin 3/1 den az geliri olanların gss giderleri devlet tarafından karşılanıyor. Eğer brüt asgari ücretin 3/1 ini ne kadar aşarsanız aşın aylık 60 tl gss ödemesi yapılması gerekiyor.

Diğer, gss si devlet tarafından karşılanan kişiler sevk almadan üniversite hastahanelerindende faydalanıyorlar diye biliyorum, aslında kolayı var üniversite hastahanesine randevu alınırken sorulabilir yada henüz randevu alınmadan randevu alacağınız üniversite hastahanesi danışmasını arayarak bilgi alınabilir.

ReBeLLiouS

Üye
Üye

Yukarda ''G0 gss mi, c1, c3, c9 falan mı?'' demişsiniz.

Artık bu sınıflandırma gss açısından kaldırıldıi hane içi kişi başı gelir seviyesi brüt asgari ücretin 3/1 den az geliri olanların gss giderleri devlet tarafından karşılanıyor. Eğer brüt asgari ücretin 3/1 ini ne kadar aşarsanız aşın aylık 60 tl gss ödemesi yapılması gerekiyor.

Diğer, gss si devlet tarafından karşılanan kişiler sevk almadan üniversite hastahanelerindende faydalanıyorlar diye biliyorum, aslında kolayı var üniversite hastahanesine randevu alınırken sorulabilir yada henüz randevu alınmadan randevu alacağınız üniversite hastahanesi danışmasını arayarak bilgi alınabilir.
G0 prim ödemiyormuş benim merak ettiğim bu gss üni ve tıp fakültesi hastanelerine sevksiz direkt gidebiliyor mu ve 2022 alanlar geçebiliyor mu buna.

septik

Editör
Editör

Ben gidebiliyorlar diye biliyorum ve hatta bir arkadaşımızın durumunu anlatmıştım. Sizede kolayı var derken söylediğim gideceğiniz üni. hastahanesini randevu almadan arayıp teyit edin.

ReBeLLiouS

Üye
Üye
Bu o zaman için geçerli, güncelliğini yitirmiş bi haber. Yeni resmi güncel bi haber yok bununla ilgili, bu gss'den acilen faydalanmamız gerekiyor ödeyecektik yıl sonuna kadar gecikme zammı silinmiş diye fakat ödememeye karar verdik. Yarın bi gün olur ya bi af durumu falan olur ah çekmeyelim.

septik

Editör
Editör
Evet malesef bende geç farkettim sildim.

septik

Editör
Editör

O arkadaşımız için ne kadar çözüme yönelik ne yapabiliriz diye düşünsemde çare olarak yine sydv kapısı yada dava açarak mahkeme kapısı, Çünkü kişi mağdur ve rahatsız tedavi ihtiyacı var bunu göre göre kişinin çeşitli sebeplerden çaresiz bırakılması vicdansızlık.

ReBeLLiouS

Üye
Üye
[MENTION=3734]septik[/MENTION] Sydv'ye gidip gelir testi yaptıracak gelir seviyesi, g0 çıkarsa bu borçlar silinecek 60/g0 gss den faydalanmaya başlayacak, doğru mu?

septik

Editör
Editör

Borçlar af çıkmadığı sürece silinmez.

Tekerlekli Sandalye