%60 Raporla emeklilik ve vergi indirimi almak için hangi yolu izlemeliyim?

Merhabalar 1996 yılında ssk lı olarak işe başladım.Şuan 4.890 gün primim var.Aralık 2010 yılında rahatsızlandım.İst.Cerrahpaşa Hastanesinde Nöroloji Kliniğinde 95 gün tetkik ve tedavi için yattım. Fakat bir düzelme olmadı .Tanı olarak Spasite palapaji yani bacaklarda istem dışı kasılma dendi. ve halen devam ediyor. yaprağa takılsam düşüyorum. iki yanlı destek gerekiyor. Bunun üzerine Cerrahpaşa hastanesinden % 60 özürlü raporu verdiler. Raporda hafif kusurlu ve geçerlilik süresinin iki yıl olduğu belirtilmiş. Aralık 2010 tarihinden beri bugün 29 mayıs 2010 işe gidemiyorum ve ne kadar daha devam eder bilmiyorum. Ben Böyle bir raporla Vergi indirimi , erken emeklilik veya malulen emeklilik konularında nasıl bir süreç izlemeliyim ? Sırasıyla hangi kurumlara başvurmalıyım ? İlgili arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Önünüzde iki seçenek var.
1: Kuruma, "malulen emeklilik" için başvuruda bulunun. Malulen emekli olabilmek özürlülük oranının "ilk sigortalılık tarihinde maluliyet" dercesinin (%60) altında olması ve sonradan bu oranın %60 ve üzerine çıkması gerekmekte. Bu şartları taşımanız halinde ki siz taşıyor gözüküyorsunuz 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün primle malulen emekli olabilirsiniz. Malulen emeklilik için gerekli süreyide çoktan doldurmuşsunuz. Olaki malulen emeklilik talebiniz kurum tarafından red edildi, (maluliyet dairesi malul olmadığınız yönünde karar verebilir) o zaman ikicci yolu izleyeceksiniz.
İkinci yol engellli erken emekliliği, engelli erken emekliliğinden yararlanabilmeniz için (rapor oranınızı %60 varsayıyorum muhtemelen sizden yeni rapor isteyeceklerdir.) 16 yıl hizmet süresi, 4 ay 3760 gün prim gününü doldurmanız gerekiyor. Tabi emekli olmadan önce "mutlaka vergi indirimi belgesi" almanız gerekmekte.

ssk kurumuna mamulen emeklilik için başvurduğumda cerrahpaşa hastanesinin vermiş olduğu % 60 lık özürlü raporunun yeterli olmadığını başka bir hastanenin de raporu gerektiğini söyledi. Bence bu saçmalıktan başka bir şey değil ben zaten istanbulda ikametgah etmekteyim. İşi zora koşmaktalar.Yaprağa takılsam düşerim.Bir daha nasıl uğraşacağım.Sanki o raporu düzenleyenler doktor değil hepsi proseför neden ikinci bir rapora gerek duyuyorlar.

Malulen emeklilik için başvurmuşsanız sizden yeni rapor istemeleri normal. Prosedür bu şekilde işliyor.

merhaba benimde % 60 raporum var ama ben işe başladıktan sonra rapor aldım ve 7 sene caliştim simdi yeniden rapor cıkartamam gerekiyomu o rapor kabul edilirmi önceden cıkarttığım icin sorun olurmu.?

ssk kurumuna mamulen emeklilik için başvurduğumda cerrahpaşa hastanesinin vermiş olduğu % 60 lık özürlü raporunun yeterli olmadığını başka bir hastanenin de raporu gerektiğini söyledi. Bence bu saçmalıktan başka bir şey değil ben zaten istanbulda ikametgah etmekteyim. İşi zora koşmaktalar.Yaprağa takılsam düşerim.Bir daha nasıl uğraşacağım.Sanki o raporu düzenleyenler doktor değil hepsi proseför neden ikinci bir rapora gerek duyuyorlar.
benim yaşadıklarım size emsal olabilir http://engelliler.gen.tr/f11/bagkurdan-erken-yaslilik-emekliligi-24919/

merhaba benimde % 60 raporum var ama ben işe başladıktan sonra rapor aldım ve 7 sene caliştim simdi yeniden rapor cıkartamam gerekiyomu o rapor kabul edilirmi önceden cıkarttığım icin sorun olurmu.?

Sn. ati67
SGK emekli olurken bizden her durumda yeni bir Rapor isteyebilir.
Sizin bu durumda yapmanız gereken eski rapor(lar)ınızı ve tedavinizle ilgili diğer evrakı muayene olacağınız ilgili polikliniklere sunmanızdır.
Rahatsızlığınızla ilgili ilerleme varsa bunu da bildirmenizdir.
GEçmiş olsun..

Geri