%60 Sağlık kurulu raporum var vergi indirimine başvurmam gerekiyor mu?

ahmet bayazit

Üye
Üye
arkadaslar bu vergi indirimi nedir nasıl başvurulur calışmak veya arac alma dışında gunluk hayatımdada baska işe yarıyormu? benim raporum %60 agır özürlü vergi indirimi icin başvurmam gerekiyormu??

salih_6071

Üye
Üye
merhaba ahmet öncelikle aslen nerelisin bu soyat bana hiç yaban cı gelmedi rapor var ama calışıyormusun öncelikle onu örnekmek istiyorum ona göre söyleyeceğim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi faal çalışma yaşamı içinde olan engellilere verilir. 1 ekim 2008 öncesi ssk lı olarak işe giren engellilerin emekli olabilmeleri için mutlaka vergi indirimi belgesi alması gerekmektedir. Bağkur ve emekli sandığı mensubu engelliler için böyle bir zorunluluk yok. Onlar isterlerse alırlar istemezlerse almazlar. Almaları halinde vergi indirimi derecelerine göre maaşlarında 40- 100 tl arası fark olur. Ayrıca bakınız: http://engelliler.gen.tr/f12/vergi-indirimi-almak-icin-gerekli-belgeler-212/

ahmet bayazit

Üye
Üye
ben Diyarbakırlıyım Salih bey. şuan calışmıyorum ama calışmayı duşunuyorum calışırsam vergi indirim belgesi almam gerekiyormu ben 2005te ssklı olarak işe başladım ama engelli olarak değil. 11 ay önce gecirdiğim talihsiz kaza sonucu kalıcı bir maluliyet oldu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kalıcı maluliyetten tam olarak kastınız nedir bilemiyorum ama eğer ilk sigortalılık tarihinizden herhangi bir hastalığınız sakatlığınız yoksa (ki yokmuş) şu anki sakatlık oranınız maluliyet derecesinde (%60) ise 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün primle malulen emekli olabilirsiniz.

ahmet bayazit

Üye
Üye
iyi günler halil bey size bir sorum olacak yukarıda yazıldığı gibi %60 özürlüyüm sigorta pirim günüm 1300 lerde evde bakıcı ücreti aldığım icin bir iş yerinde calışmıyorum maaşım kesilir diye sigortamı kendi isteğimle ek 5 tarım sigortası olarak yatırıyorum.. emekli olabilmem için bu durumda vergi indirimi alabilirmiyim.. yada vergi indirimi almadan 1800 gün sigorta pirimi ve 10 yıl hizmet süresinde emekli olabilirmiyim?

Tekerlekli Sandalye