60 Yaş üstü kişiler için rapora %10 ekleme durumu?

fsakka34

Üye
Üye
Öncelikle herkese merhaba,

Balthazard formülüne göre yasal olarak çıkan orana 60 yaş üstü için %10 ekleme yapılıyor. Hastane'nin bu %10 luk dilimi eklememe lüksü varmı? Eklenmeme durumu olabiliyor mu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hastanenin tasarrufuna kalmış bir şey değil. eklemek zorundalar

fsakka34

Üye
Üye
Halil bey Resmi Gazete'de 65 olarak belirtilmiş bi yanlışlık olabilir mi?

İlgili yönetmeliğin maddesinin metnini ve linkini ekte sizinle paylaşıyorum.

Saygılar.

ERİŞKİNLER İÇİN ENGELLİLİK DEĞERLENDİRMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK-20.02.2019

10. Madde -4 fıkra;

Erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporu ve Erişkinler İçin Terör, Kaza ve Yaralanmaya Bağlı Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporunun düzenleme esasları

MADDE 10 – (1) Bireyin elde edeceği sosyal haklar, hizmetler veya kazanımlar raporlar dikkate alınarak ilgili kurumlarca ayrıca belirlenir. Raporlar, tek başına hakların verilmesi için dayanak teşkil etmez. İlgili mevzuata göre diğer şartların da ayrıca sağlanması zorunludur.

(2) Engel durumunu belirleme, sınıflandırma, derecelendirme, belgeleme, uygulama ve diğer süreçlerde sözlü, yazılı, davranış ya da tutum olarak herhangi bir ayrımcılık yapılmaz ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile 20/10/2016 tarihli ve 29863 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kişisel Sağlık Verilerinin İşlenmesi ve Mahremiyetinin Sağlanması Hakkında Yönetmeliğe uygun hareket edilir.

(3) Bireyin engel durumu, sağlık kurulunca Ek-2’de yer alan engel alanları kılavuzunda bulunan engel oranlarına göre yüzde (%) olarak belirlenerek raporun ilgili bölümünde belirtilir.

(4) Birden fazla hastalığı veya fonksiyon kaybı bulunanların engellilik durumu Ek-2’de yer alan engel alanları kılavuzu esas alınarak Ek-3’teki Balthazard yöntemi ile hesaplanır. 65 yaş ve üzeri bireylerin engellilik oranına balthazard formülü ile %10 eklenerek engel oranı belirlenir.

(5) Bireyin engellilik durumu, Ek-2’de hastalığın adı yer almasa bile, vücut sistemleri üzerinden fonksiyon kayıpları değerlendirilerek belirlenir.

Resmi Gazete linki;

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20190220-2.htm

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
"Madde 11-e) 60 yaşın üzerindekilerde hesaplanan özürlülük oranına balthazard formülü ile % 10 eklenerek kişinin özür oranı bulunur."

fsakka34

Üye
Üye
Aradım hastane ile konuştum şimdi. %10 eklemesi 60 mı 65 yaş mı dedim 65 dediler. Sizin söylediğiniz 2010.Yönetmelik 2019'da değişmiş. 2019 Tarihine bakarsanız ordada 65 yazıyor.

Tekerlekli Sandalye