%61 Engelliyim babamın sigortasından yararlanabilir miyim?

ender

Üye
Üye
slm arkadaşlar adım ender %61 raporum bulunmaktadır

sorularıma geçmek istiyorum
1- öncelikle ben babamın sigortasında yararlanabilirmiyim eğer yararlanabiliyorsam nerelere nasıl müracat etmem gerekir
ben özel bir şirkette işe girmek üzereyim ve bu işe girmeden bir kaç soru sormak istiyorum
özel şirkette işe girdikten sonra sigortam başlayacak buraya kadar tamam ve devlet memurluğuna atana kadar çalışacağım ama bir yerde bir yazı okumuştum devlette 15 yıl çalışmak zorunluluğu varmış
buna dayanarak bu soruları sormak istiyorum

2- özel şirkette diyelim 3 yıl çalıştım ve 1095 gün ödenmiş sigorta pirimim bulunuyor ben devlet memurluğuna atandığımda sigortam bu 1095 günden mi devam eder yoksa baştan mı başlar

engel oranına göre vergi indirimi yapılıyor erken emeklilik için buna dayanarak ta aşşağıdaki sorularımı sormak istiyorum

3- erken emeklilik için nereye ne şekilde müracat etmem gerekir ve sigortam işlemeye başladıktan sonramı bu işlemi yapmalıyım

4- diyelim özel şirkette çalışırken vergi indiriminden yararlandım ve erken emeklilik hakkı kazandım devlet memurluğuna atandığımda tekrar bu vergi indirimi erken emeklilik için başvurmam gerekirmi yoksa aynen devam edermi

biliyorum biraz çok soru sordum ama bağışlayın bu soruların hepsi benim aylarca kafamda gezip duruyordu böyle her sorunun güzel cevaplandığı bir ortam görünce dedim ben de sorularımı soriyim

İsen Buga

Üye
Üye
1. SGK ya yazılı müracat edeceksiniz..
2. İlk defa devlet dairesinde ise başlayanlar artık 18 ile 15 yıl calışma zorunlugu var. Daha önce özel sektörde calistiginzİ varsayalım. 1095 gün prim yatırılmış. Kamuda ise başladığınızda asalet alımından sonra bir dilekçe yazarsınız. Personel şube müdürlüğüne o ki kamuda çalıştığını isyeriniz oluyor. Birleştirme talebinizde bulunursanız. Bu 1095 gün prim 360 a bölünür. Yani bir yıl 360 gün kabul ediliyor. 3 yıl çıkıyor neticede bu 3 yıl sizin memuriyetinize eklenir. 15 yerine 11 yıl çalışarak emekli olursunuz
3, kamuda çalısmaya başladığınızda asalet aldıktan sonra müracat edersiniz. Aslında kamu çalışanları özürlü kadroyu işgal ettiginde otomatikman erken emekliliğinden faydalanır duruma geliyor. Maaş bordrosundan farkedersiniz. Olmadı ise maaş bordrosunda öyle birsey görülmüyorsa o zaman bulunduğunuz ilde defterdarlığa müracat edersiniz.
4. Bu hakkı kazandı iseniz, nerede çalışırsanız çalışın, bildirdiğiniz sürece sorun olmaz. İsin garibi su; mutametlik tembellik yapabilir isguzarlik yapabilir dolayısıyla sık sık takip etmek gerekiyor.

Çok soru sor bizim için farketmez.. Cevaplayabildiklerimiz Isine yararsa ne mutlu bize...

ender

Üye
Üye
çok teşekkür ederim engin bilgileriniz için kafamdaki soruların cevaplarını verdiniz resmen

2022 den maaş alıyorum işe girdiğimde sigortam işlemeye başladığında bu maaşı kestirmek zorunlumudur

yani özel sektör de çalıştığım günleri devlet memurluğuna atandığımda özel sektör çalışmış sigortamı birleştirebilirim anladım

asalet tastik olması 1 seneydi dimi bildiğim kadarı ile

İsen Buga

Üye
Üye
İse başladığınız gün hemen 2022 kestirmemiz yukumlusunuz. Bildirmediginiz takdirde faizi ile birlikte cezası var.. Asalet sınavda başarılı olursa 1 yıl olmazsa 2 yıl.olmazsa atılır

ender

Üye
Üye
asalet tastik edilmesi sınavlamı oluyor ben 1 yıl içinde otomatik oluyor diye biliyorum o sınavı kazanamasak devlet memurluğundan atılıyormuyuz

birde özel bir şirkette işe başlıcağım aralığın 10 undaki 2022 maaşımı alabilirmiyim bir sorun olurmu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye

ender

Üye
Üye
çok teşekkürler sayın moderatörüm son olarak özel mesaj atım

asalet tastik edilmesi konusu kafama takıldı

bauhaus asalet tastik edilmesi için sınavamı girmemi gerekiyor ben kendisi otomatik 1 yıl hizmetten sonra asalet tastik oluyor diye biliyorum da asalet tastik olmassa atılır demişsiniz kafamı kurcalayan soru bu

İsen Buga

Üye
Üye
Yaf basit soru soracaklar. Onceden çalışırsan 100 alırsın. Kimse 70 altında puan almadı. Asalar sınavı bir tür formalite.. Olurda mazaretlerden dolayı 2 kere üst üste çakarsa atılırlar.

Tekerlekli Sandalye