%64 Engel oranıyla ÖTV indirimli engelli aracı?

viyaa

Üye
Üye
Merhaba
Eylül ayında %64 engelli raporu aldım..
%40 Zihinsel, Ruhsal Davranış Bozuklukları
%40 Kas İskelet Sistemi
Raporun geçerlilik süresi: Hayatı Boyunca (Sürekli)
Balthazar hesaplama yöntemiyle %64'lük bir oran çıktı..

%40'lık Kas İskelet Sistemi oranının detayları:
Sağ ve sol kolda hareket kısıklılığı (her iki humerus da implantlı) ; dört defa da bel fıtığı ameliyatı oldum (sonuncusunda 8 adet vida implantı)

Raporda teşhis sonuçlarında da şöyle yazıyor:
F33.8 - Yineleyen depresif bozukluklar
M24.51 - Eklem kontraktürü, omuz bölgesi
M54.16 - Radikülopati, lomber bölge

Yukarıda yazdığım rapor bilgilerimden sonra birkaç sorum vardı.. Yardımcı olabilirseniz çok minnettar kalacağım..

31 yaşında ve makina mühendisiyim.. En son olduğum belden vida ameliyatı sonrasında, artık yürürken zorlandığımdan kanadyen kullanıyorum.. Bundan dolayı şimdiki işimde çalışırken (özel sektör) oldukça yoruluyorum.. (İnşaat sektöründe konstrüksiyon "mekanik" mühendisi olarak çalışıyorum)
Şimdiye kadar düşünmediğim devlet memurluğu artık zorunluluk haline geldi. Allah nasipse ederse, bu sene EKPSS ile devlet memuru olmayı planlıyorum.. Artık sorularıma geçersem;

1) %64 engel oranımla ÖTV ve MTV'den muaf araç alabilir miyim? Sol bacağı kaldırmada zorlandığımdan otomatik vites araç almayı düşünüyorum. 2003'de aldığım B sınıfı ehliyetimi H sınıfı olarak değiştirmem gerekli mi vergiden muaf araç almam için? Bu muafiyet için yeniden rapor çıkarmam gerekli mi? "H sınıfı ehliyet alabilir, otomatik vites araç kullanabilir" ibaresi yazması gerekiyor mu raporda?
2) Yeni kanunla 1 Ocak'ta başlanacak ehliyet değişimlerinde ne yapmam gerekiyor? B sınıfını değiştirmem gerekiyor mu H'ye? Eğer gerekiyorsa ne gibi işlemler yapmam gerekiyor?
3) Eğer bu oranla ÖTV ve MTV'den muaf araç alabiliyorsam, sıfır araç almak için araba bayisine gittiğimde ne yapmam gerekiyor?
4) Yurt dışından (Almanya) sıfır yahut ikinci el araç alabilir miyim? Yeni kanunla yurtdışından alınan araçlar iki sene TR sınırlarında kullanılabiliyor. Devamlı kullanabileceğim şekilde, TR ve engelli plakalı araç alabilir miyim? Doğru hatırlamıyor olabilirim; eskiden engelli vatandaşlar yurtdışından araç getirebiliyorlardı sanırsam.. Böyle bir hak var mı hâlâ?
Şayet getirebiliyorsam, TR ve engelli plaka almak için ne gibi yasal prosedürler bulunuyor? 2 senede bir aldığım ülkeye gitme zorunluluğum oluyor mu? Satmak istediğim zaman da ne yapmam gerekiyor? Belli bir sene kullanma zorunluluğum var mı?

Şimdilik aklıma gelen sorularım bunlar :rolleyes: İlginiz için şimdiden teşekkür ederim..
Saygılarımla..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, sol bacaktan engelli olanlar ÖTV indirimden faydalanıyor. Bkınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/sol-ba...bat-olmaksizin-otvden-faydalanabilirler-1379/
Dolayısıyla sizinde faydalanmanız mümkündür. Siz her halukarda yeni rapor çıkartmalısınız. Zira ÖTV indirimden faydalanmak için raporunuza "H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır" ibaresinin olması gerekmekte. Bu arada H sınıfı ehliyet ibaresini şimdiki yürürlükteki kanuna göre söyşüyorum. Size 1 ocak 2016 tı sonrası başvuracağınızdan "A veya B sınıfı ehliyet ibaresi eklenecek.
Ben yurt dışını tercih etmenizi önermem. Yurt dışından gelen aracı 10 yıl satamıyorsunuz yurt içi içinse 5 yıl şartı var. Yurt dışı hiç cazip değil. Ayrıca o bahsettiğiniz yurt dışından gelen aracların 2 yıl türkiyede kalması biz engellilere uygun yada yararlanacağı bir şey değil. Dediğim gibi yurt dışından gelen aracı 10 yıl satamıyorsunuz bahsettiğiniz yasada ise 2 yıl kısıtlaması var. 2 yıl sonra aracı ne yapacaksınız? Hani satsan satılmaz, atsan atılmaz derlerya onun gibi bişey.

Bu arada hevesinizi kırmak istemem ama bunu söylemek durumundayım. Ruhsal ve zihinsel bozukluğu olan kişilerin sürücü belgesi almaları neredeyse imkansız. Siz nasıl aldınız B sınıfı ehliyeti? O zaman varmıydı hastalığınız?

viyaa

Üye
Üye
Ruhsal ve zihinsel bozukluğu olan kişilerin sürücü belgesi almaları neredeyse imkansız. Siz nasıl aldınız B sınıfı ehliyeti? O zaman varmıydı hastalığınız?

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim..
Ehliyeti herhangi bir rahatsızlığım olmadan önce, 2003'te almıştım.. Yeni rapor için hastaneye başvurduğumda, "H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi olmaz ise ÖTV indiriminden faydalanamıyor muyum? Şimdi elimde olan raporumda böyle bir ibare yok. Bu raporumla TR sınırları içinde, örneğin yarın, herhangi bir araba bayiinden sıfır bir araba alabilir miyim ÖTV'siz?

Bir de, 1 Ocak sonrasında ehliyet yenilemede; "Tek hekimden alınan 'Sürücü olur' sağlık raporu" şartı için, bu raporu aile hekiminden de alabileceğimizi mi vurgulanmak istenmiş?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç almanız için (sizin durumunuz göz önüne alındığında) h sınıfı sürücü belgesi otomatik vitesli araç ibarelerinin olması lazım. Bu iki ibare olmadan malasef ÖTV indirimden yararlanamazsınız. Sizin söylediğiniz gibi şuanki sürücü belgenizle bir bayiye gidip ÖTV indirimi olmadan araç alabilirsiniz. Ama yarın bir gün ruhsal rahatsızlığın bir şekilde farkedilirse sürücü belgenizin iptali söz konusu olabilir.

1 Ocakta yürürlüğe girecek trafik yönetmeliğinde geçen "tek hekim" ibaresinin uygulamada biz engelliler için çokta bi geçerliliği olacağını sanmıyorum. Şöyleki (sizin durumunuzdan bağımsız örnek vermek istiyorum) kişinin ortapedik özrü varsa bunun hangi sınıf ehliyet alacağına aile hekiminin olur veremeyeceğini düşünüyorum. Yada sizin durumunuza bir örnek vereyim. Siz ehliyet için aile hekimine müracaat ettiğinizde sistemden ruhsal hastalığınız olduğunu görürse sizi psikiyatriye sevk edebilir. Bu söylediklerim içinizi karartmak gibi oldu ama olası durumları yazıyorum ben.

viyaa

Üye
Üye
Yeniden merhaba Halil Bey
Şuanda kullandığım araç harici başka otomobilleri de kimi zaman kullandığım, bazen de kullanmak zorunda kaldığım durumlar olabiliyor.. Bildiğim kadarıyla, şuandaki B sınıfı ehliyetimi H sınıfına çevirirsem, kendi aracım ya da otomatik vitesi olan bir araç harici başka otomobil kullanamayacağım.. Kullandığım takdirde ciddi miktarda cezalarının olduğunu duymuştum..

Bu durumlar göz önüne alındığında, ehliyetimin sınıfını sırf ÖTV & MTV indirimi için H'ye çevirmem pek mantıklı gözükmüyor.. Allah korusun; kendi aracım olmayıp, olası bir acil durumda normal vitesli bir araç kullanırsam ceza vermeyi kabullenmiş olacağım. Ya da normal vitesli bir araç kiraladığım hallerde..
Bu bilgiyi öğrendiğim çok iyi oldu Halil Bey.. Size ne kadar teşekkür etsem azdır :)
Saygılarımla.. Sevgiyle kalınız.. :)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben teşekkür ederim viyaa. Beni çok iyi anlamışsınız. Şu durumda ÖTV - MTV indirimi bir yana mevcut ehliyetinizden olma ihtimali bile var. Bu nedenle hiç kurçalamadan devam edin.

Tekerlekli Sandalye