%64 Raporla malulen emekli olurmuyum?

kor4y

Üye
Üye
arkadaslar herkeze iyi günler.Ben arastırma uygulama hastahanesınden 100de 64 oranında şizofren raporu aldım.Yanlız hayatımı zor idare edıyorum ve maddi imkanım yok.Bu yuzden sizlere su soruyu sormak istiyorum.Ankara yuksek saglık merkezı yuzde 64 rapora gore malulen emekli yaparmı çalışamıyorum ses ve göruntuler gormekden yardımcı olacak arkadaslara şimdiden tesekkur ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer maluliyet ilk sigortalılık tarihinden sonra olduysa olabilirsin. İlk sigortalılık tarihin ve prim gününüz kaç?

kor4y

Üye
Üye
halil abi 2292 gunum ve 26.08.2018 tarıhlı sıgorta girişim var

İsen Buga

Üye
Üye
İşe başlarken o tür rahatsızlığınız var mıydı? Halil Bey öyle sordu, gözünüzden kaçmış olabilir.

kor4y

Üye
Üye
evet vardi hast. saglik evraklarim falan var elimde calisirken ve calismadan oncede psikiyastra gidiyordum.

İsen Buga

Üye
Üye
Açıklayıcı bilgi vereyim:
Malül emeklilik elde edebilmek için; işe başlarken herhangi bir rahatsızlığı olmaması gerekiyor. Yani bir örnek verelim: Makinist olsun..
Makinist tren kazasında herhangi bir rahatsızlık elde ediyor: Rahatsızlığı siz verin. Ben vereyim tren kazasında kolunu kaybediyor.

Buradaki husus söyle: Makinist kardeşimiz için seçenekler sunacağım; (Makinist olması şart değil ama ben örnek verdim)

İşe başlarken biraz sıkıntısı vardı: Misal gastreoloji: yani sindirim sıkıntısı. %40 oranında;

1. Seçenek: Makinist 10 yılı aşkın görevde ve kaza anında kolu kaybediyor uzuv kaybı %60 oranında (gastreoloji dahil değil) O zaman isterse Malül emekli olabilir. İsterse diğer yol engelli olarak işine devam edebilir. İsterse dedim...
2. Seçenek Makinist 5 yıllık görevde iken kaza anında kolu kaybediyor: uzuv kaybı %60 oranında rapor aldı (gastreoloji dahil değil) ; O zaman doktorlar çalışıp çalışmayacağına bakar. Kararı doktor verir. Çalışamaz raporu verirse o zaman SGK tarafından 1800 gün primlerine bakılır. Tamam ise Malül emekli olur. 1800 gün primler Tamam değilse ne olacak? Burada 3. seçenek devreye giriyor (belki malül maaşı bağlanır ama çok çok çok zor)..
3. Seçenek Makinist 2 günlük ise o zaman ne oalcak? 2 günlük prim? O zaman makinisti işsiz mi kalacak?
HAYIR!. burada işgörmez maaşı alabileceği yazılıyor. Ne malül maaşi nede engelli maaşı? sadece işgörmez maaşı alır(ömü boyu)
not düşelim: 1 ve 2 seçenek de de işgörmez maaşı bağlanır ayrıca malül maaşı da bağlanır.

4. seçenek ( bu siz oluyorsunuz). Makinist işe başlarken dedim ya gastrit sorunu var: Kaza geçirdi ve uzuv kaybı yok. o zaman ne olacak? İş görmez maaşı bağlanmaz, ayrıca Malül emekli olamaz. Çünkü siz çalışırken önceden var olan sorun çalıştıkça bahane edip Malül emekli olamazsınız.

Ama bir olasılık daha var:

makinist % 40 gastrit prbolemi vardı: belgelenmiş mi? evet. bu önemli belgelenmesi gerekiyor..
Kaza sonunda gastrit arttı: %60 olursa ne olacak o zaman? MALÜL emeklilik hakkı olabiliyor. Bakın kesin oldu demiyorum olabiliyor dedim. yukarıda 2. seçenek uygulanacak. Gerçekten çalışamaz durumda mı? Doktor karar verir. Peki kaza geçirdi diye iş görmez maaşı alınabilir mi? Doktor kararı önemli burada. Hem malül hem de işgörmez maaşı alınması gerekiyor olabilir.

Şizofreni paranoya gibi
hastalıklar meslek hastalıkları kapsamında ise evet işgörmez maaşı alabilir. Buna doktor karar veriyor kolay iş değil yinede. Yani demem şü ki ille de alacak diye kural yok. İşe bağlı oluşan bir hastalık olduğu ispatlanmalı.
Siz önceden rahatsızlığı söylemiş iseniz: Malül emeklilik için durumunuz çok zor. 4 seçenek devreye giriyorsa o zaman neden olmasın..

yoksa Malül emeklilik olmaz.

Ama Engelli Emeklilik olabilir.

Elimden geldiğince açıklamaya çalıştım: Emeklilik bildiğiniz gibi basit işlem değil. Açıklamalarımda gözden kaçan hata olabilir. bunu gözardı etmeyiniz.

kor4y

Üye
Üye
evet yazınızı okudum cok acıklıyıcı olmuş bu durumda işim daha zor.Tek yapacagım iş o zaman olmaz ise çalışabilecegim bir iş olacak cok cok tesekkur ederım isen buğa

Tekerlekli Sandalye