65 yaş ayligi

Melisa eren

Üye
Üye
Merhabalar kayınvalidem kayinpederimle aynı evde yaşıyorlar ama evli değiller kayinvalideme 65 yaş aylığı bağlanır mı

septik

Editör
Editör
65 Yaş aylığında hanedeki gellirler değilde, varsa eşinin ve kendi gelirlerine bakılır.

İsen Buga

Üye
Üye
Merhabalar kayınvalidem kayinpederimle aynı evde yaşıyorlar ama evli değiller kayinvalideme 65 yaş aylığı bağlanır mı
Söyle anladım boşanıp ayrı eve gitmek yerine aynı evde yaşıyorlar. Resmi olarak boşanmışlar ama dini olarak birlikteler. SGK müfettişleri bu durumda acımazlar. Bağlanır ama sonradan faizi ile geri talep edilir. Birde bunu dikkate alın..

septik

Editör
Editör
Söyle anladım boşanıp ayrı eve gitmek yerine aynı evde yaşıyorlar. Resmi olarak boşanmışlar ama dini olarak birlikteler. SGK müfettişleri bu durumda acımazlar. Bağlanır ama sonradan faizi ile geri talep edilir. Birde bunu dikkate alın..

65 Yaş maaşına başvuru yapılırken sorulacak evlimisiniz diye, ne deneceği önemli. Dün cevaplarken açıklamamdan sonra, itham altında kalınırmı düşüncesi ile silmiştim. Verilecek beyanda bekarım dense, sydv araştırmasında imam nikahlı evliliği çıkar düşüncesindeyim. Buna rağmen resmi anlamda evli görünmüyor olmaktan kaynaklı maaş bağlansada aynen resmi evliliklerde baba veya anneden yetim maaşı almak için boşanıp beraber yaşayanların olduğu ve sonuçta çoğunluğunun sgk nın vermiş olduğu tüm paranın faiziyle geri alındığını biliyoruz.

Açıklamamda evli olan kişi 65 yaş maaşı alamaz anlamına gelmesin, kendisinin sgk dan yararlanmıyor olması nafaka almaması ve kişi başı gelir 2835 tl aşmıyor olması gerekiyor.

Son düzenleme:

rumuz

Üye
Üye
65 Yaş maaşına başvuru yapılırken sorulacak evlimisiniz diye, ne deneceği önemli. Dün cevaplarken açıklamamdan sonra, itham altında kalınırmı düşüncesi ile silmiştim. Verilecek beyanda bekarım dense, sydv araştırmasında imam nikahlı evliliği çıkar düşüncesindeyim. Buna rağmen resmi anlamda evli görünmüyor olmaktan kaynaklı maaş bağlansada aynen resmi evliliklerde baba veya anneden yetim maaşı almak için boşanıp beraber yaşayanların olduğu ve sonuçta çoğunluğunun sgk nın vermiş olduğu tüm paranın faiziyle geri alındığını bilıyoruz

pekı aynı hanede 3 kısı yasıyor 9 bın tl oğlumun maası var bende esımden bakım parası alıorum bu yuzden esım engellı maası alamıyor 65 yaş maası alabılırmı ?

septik

Editör
Editör
65 Yaş maaşında kişinin kendisinin ve varsa eşinin sgk dan yararlanmıyor olması, nafaka almaması, ve eşi ve kendisinin gelirlerinin kişi başı 2835 tl aşmaması gerekiyor.

Sizin durumda kişi 65 yaşını geçmişse sadece eşinin ve kendi geliri söz konusu olur. Oğlunun geliri gelir krıterine dahil olmaz.

65 Yaşından küçükse 3 kişi x 2835 tl kişi başı gelir = 8505 tl aşılmadığı sürece engelli maaşı alabilir. Gelirlere bakım maaşı dahildir.

rumuz

Üye
Üye
65 Yaş maaşında kişinin kendisinin ve varsa eşinin sgk dan yararlanmıyor olması, nafaka almaması, ve eşi ve kendisinin gelirlerinin kişi başı 2835 tl aşmaması gerekiyor.

Sizin durumda kişi 65 yaşını geçmişse sadece eşinin ve kendi geliri söz konusu olur. Oğlunun geliri gelir krıterine dahil olmaz.

65 Yaşından küçükse 3 kişi x 2835 tl kişi başı gelir = 8505 tl aşılmadığı sürece engelli maaşı alabilir. Gelirlere bakım maaşı dahil

teşekkurler ben bakım maası alıyorum oglumun 9 bın tll maası oldugundan esımın engellı maasını kesmıslerdı ozaman suan esım 68 yasında oldugundan 65 maasına basvurabılırız bunu bılmıyordum 8 aydır bosuna bekledık ozaman tessekkurler basvuru yapalım bız ozaamn

septik

Editör
Editör
Rica ederim.

Yalnız, sorun şu olabilir. Siz şuan bile engelli maaşı başvurusu yaparsanız yine hane gelirine bakılır, hane toplam geliriniz, kişi başı 2835 tl üstü ise bağlanmaz.

Sizin sydv başvurunuz 65 yaş maaşı olmalı.

65 Yaş maaşında sgk dan yararlanmıyor olmak, eşi ve kendisine ait gelirlerinin kişi başına 2835 tl aşmaması, nafaka almıyor veya alamayacak durumda olması şartları aranır.

Son düzenleme:

rumuz

Üye
Üye
Rica ederim.

Yalnız, sorun şu olabilir. Siz şuan bile engelli maaşı başvurusu yaparsanız yine hane gelirine bakılır, hane toplam geliriniz, kişi başı 2835 tl üstü ise bağlanmaz.

Sizin sydv başvurunuz 65 yaş maaşı olmalı.

65 Yaş maaşında sgk dan yararlanmıyor olmak, eşi ve kendisine ait gelirlerinin kişi başına 2835 tl aşmaması, nafaka almıyor veya alamayacak durumda olması şartları aranır.
aynen oyle 65 yas maası ıcın dıyorum bende ztn bu kırıterlerı tasıyoruz pazartesı basvuru yapacagız sonucu burdan bıldırırım aynı durumda olan varsa yararı olur

Tekerlekli Sandalye