65 yaş üstü ağır özürlü raporu olan annem için evde bakım maaşı alabilir miyiz

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
mehmet hocam,%73 ağır kusurlu raporu aldığımız annemi evde bakıyoruz.annemin üzerine yıllık 1000 tl getirisi olan bağ ve babamdan kalan kullanılmayan yer evi mevcut annem 2022 den 65 yaş üstü maaş alıyor 3 ayda 290 tl.ben fabrikada çalışıyorum 1100 tl maaşım var.eşim çalışmıyor ve kızım var.evde 4 kişiyiz.şahsi aracım var ve evim kira 400 tl ödüyorum.hocam ben isosyal hizmetler il müd. aldığım işlemleri yürütüyorum.ama aklımda eve giren gelir ile ilgili aklımda soru işareti kaldı size danışmak istedim tüm bu şartlar altında bize evde bakım maaşı bağlanabirirmi? saygılarımla

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ağır özürlü raporu tamam ama gelirinizi eksiksiz olarak hesaplayalım;

Siz-----1100 alıyorsunuz
anne---aylık ortalama 100 alıyor ve arsadan aylık ortalama 80 lira gelir saglıyor,

yani bu duurmda sizin aylık geliriniz 1280 lira ve evde 4 kişisiniz 1280/4= 320 lira aylık kişi başına düşen geliriniz var, dolayısıyla sizin gelir durumunuzda bakım maaşı almaya uygun almamanız için hiç bir neden yok evrakları yaptırıp bakım maaşınızı alabilirsiniz içiniz rahat olsun. Ancak bu arsa bağ herneyse onun senelik getirisinin 1000 lira oldugunu ıspatlamanızı isteyebilirler kurum hiç gerek görmeyebilirde size sorduklarında siz işe yaramayan kullanılmayan bir yer oldugunu söyleyin başınız agrımasın.

Tekerlekli Sandalye