65 Yaş yaşlılık aylığına zam

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Yaşlılık ayılığı diye bilinen 65 yaş aylıkları 145 tl’den 200 tl’ye çıkartılıyor.

Başbakan Davutoğlu 31 Mart 2015 tarihinde yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Maaşı 1000 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen 100 lira zam yapacağız. Maaşı 1000 ile 1100 lira arasında olan emeklilerin maaşını da 1100 liraya tamamlayacağız. Yani bir emeklinin 800 lira maaşı varsa 900 lira olacak. 1000 liraya kadar da bu 100 liralık artışla sağlanacak. 1020 veya 1030 lira maaşı varsa o da 1100 liraya tamamlanacak. Aradaki denge de muhafaza edilecek.

Şu an ülkemizde 571 bin vatandaşımız aylık 145 lira, '65 yaş aylığı' alıyor. Biz iktidara geldiğimizde bu 20-25 lira civarındaydı. 145 lirayı 200 liraya çıkarıyoruz.”
Başbakan, Sosyal Güvenlik Destek Primi’nin oranın da azaltılacağını söyledi. “Bütün emeklilerimizi kapsayacak şekilde, ticaret faaliyetinde bulunan emeklilerimizde aylık yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesiliyordu, bu kesintiyi de yüzde 10' a indiriyoruz” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun emeklilere iki maaş ikramiye vaadini eleştiren Davutoğlu şöyle konuştu:
“Kılıçdaroğlu başkasının kesesinden saltanat kurmaya çalışıyor. Kendi bozduğu SSK dengelerini AK Parti bir yere getirdi. Onun hayallerine kapılmayın. Nasıl başbakanlık hayali muhalse, verdiği vaatler de muhaldir. Biz notere gitmedik, sadece millete gittik. Bizim noterimiz millettir. Seçim ekonomisi uygulamadık, uygulamayacağız. Popülizme düşmedik, düşmeyeceğiz.”

Kaynak: Al Jazeera ve AA

murat tarsuslu

Üye
Üye
ben de tam bu konu hakkında bazı şeyler sormak için konu açacaktım. başbakan sadece 65 maaşından bahsetmiş. 2022 maaşı toplumda genellikle 65 maaşı olarak biliniyor. başbakan açıklamasında sadece 65 maaşı derken yaşlılık maaşı alanları mı kastetti acaba? 145 tlden 200 tlye yükselteceğiz demiş. buda yaklaşık %25 lik bir artış demek yaklaşık olarak. sizce engelli maaşlarını da kapsarmı bu artış?
ikinci olarak; 1000 tlnin altındaki emekli maaşlarına seyyanen 100 liralık bir zamdan sözediyor. biz üç kişi, (bir dul, iki yetim) babamdan toplam 900 tl alıyoruz. sanırım babamın maaşının tamamını bölüştürüyorlar. bize de 100 tl seyyanen zam yapıp hakkımız neyse bölüştürecekler mi, yoksa bu zam sadece hayatta olan emekliler için mi geçerli?
şimdiden teşekkürler sağlık teknikeri arkadaşım..

septik

Editör
Editör
Söz konusu olan sadece 65 yaş maaşıdır, gerçi açıklama sizinde bahsettiğiniz gibi dolaylı konuşup sanki tüm engellileri bağlayan 2022 maaşı der gibi yaptı fakat 2022 maaşında 145 tl alan tek kesim ki net konuştu 65 yaş maaşıdır.

Ayrıca emekliye 100 tl seyyanen yapılacak zam tamamen 2022 maaşı alan engelliyi iyice bitircek bir hareket bu durumda daha çok engelli maaşı alan kişinin maaşı kesilecetir.

Net olmamakla beraber, bu güne kadar emekliye verilen tüm zamlar yetim maaşınada yansımıştır bana göre yine bu seyyanen yapılacak olan miktar yetim maaşınada verilir.

Son düzenleme:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Seçimden önce zam verilsinde görelim seçimler yaklaştı maaşa zamlar ek ödemeler iki üç maaş verilmeler havada uçuşuyor tamamiyle göz boyama bugun 65 maaşı 2022 maaşı miktarına bakıldığında ödenen ve her an kesilmesi artı cezalı duruma düşülmesi mümkün 3 ayda ödenen 400-500 liralar gerçekten açıklanır bi durum degil.

septik

Editör
Editör
Gizemliyol

Son açıklamada sadece 65 yaş aylığına yapılacak olan zam temmuz ayından itibaren geçerli olacakmış.

65 Yaş aylığında artış %37.
Şu anda 571 bin 285 kişi, aylık ek ödeme dahil 145 lira 81 kuruş 65 yaş aylığı alıyor, Temmuz'dan itibaren gerçekleşecek zamla bu rakam 200 liraya çıkarılacak. Böylece aylıklarda yüzde 37'lik artış sağlanacak. Düzenlemenin yıllık maliyetinin 342 milyon lira olarak hesaplandığı ifade edildi

BoNeT

Üye
Üye
Değerli Septik, Dul ve Yetimler hakkında 100 TL zam nasıl olacak?. Eskisi gibi 50 TL mi verilecek? Saygılar

septik

Editör
Editör
O konuda net bir açıklama yapılmadı, yukardaki yazımdan kastım, sadece sgk emeklilerinden 1000 tl nin altında maaş alanlara diye açıklanmıştı, bir soru üzerinede yetim maaşı alanlarında bu zamdan yararlanacağını yazmıştım ama bu konuda net yazılı bir açıklama yapılmadı, bekleyip göreceğiz.

Tekerlekli Sandalye