68 derece eğim var skolyoz ameliyatı olmalımıyım?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
bir hafta önce skolyos hastası oldugumu ve 68 derecelik egim oldugunu ögrendim ögrendigimden beri yaşayamaz oldum bütün psikolojim bozuldu kesinlikle ameliyat olmak istemiyorum çok korkuyorum yazın okulum tatil olur olmaz ameliyat olacaksın dediler ama ben buna hazır degilim yüzmeye gitsem plates yapsam düzelmez mi aileme çok yük olacagım maddi manevi çökecekler. bir daha egilememek düşüncesi beni çok üzüyor herşeyim kısıtlanacak lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Merhaba sevgili olimpos,
Skolyoz ameliyatında bazı d.r lar 50 dereceden büyük eğrilikler için ameliyat edilebilir desede bazı d.r lar 70-75 dereceye kadar eğimler için fizik tedavi öneriyor.
Ancak bu rakamlar kişiden kişiye ve d.r dan d.r a değişen rakamlardır. Sizde takdir edersiniz ki (tıpta meşhur söz) “hastalık yoktur hasta vardır” dolayısıyla ameliyat kararı bu etmenler üzerine verilir- verilmelide…

Skolyoz Hastalığında Ameliyat Dışında Düzelme İhtimali Var mıdır?

Skolyoz hastalığında eğime eşlik eden ağrı ve benzer şikayetleri dindirici ilaç, korse ve fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu uygulamalar özellikle 30 derecenin altındaki skolyozda etkili olabilmekte. Fakat şunu asla unutmayın, skolyoz tedavisinde egzersiz, ilaç kullanımı, fizik tedavi asla skolyozun düzelmesini sağlamaz

Tüm bu bilgiler ışığında size şu tavsiyelerde bulunabilirim. Çok iyi araştırma yapın, işinin ehli d.r lara gidin neticede son kararı yaptığı tekniklere dayanarak d.r verecektir. Ve şunu da eklemekte fayda var. Kesinlikle panik yapmayın. Günümüzde tıp çok ilerledi ve ülkemizde de skolyoz ameliyatları son derece başarılı bir şekilde yapılıyor.

Tekerlekli Sandalye