%68 özürlü olan biri ne kadar sürede emekli olur?

selam arkadaşlar herkese geçmiş olsun özürlü bir abimiz var kısaca bilgileri şunlar

Doğum tarihi: 1975
İşe giriş tarihi: 1998 / 03
Prim gün sayısı: 3800
Özürlülük oranı: %68 (sürekli)

defterdarlığa herhangi bir işlem için başvurulmadı şuan kendisi çalışıyor gözüküyor ama işe gitmiyor eğer emekliliğe hak kazandıysa sırasıyla hangi işlemler uygulaması gerekir saygılar herkese.

özürlü olsun olmasın vergi indiriminden faydalanmıyorsa;
25 yıl geçmesi 58 yaşını geçmesi ve 5975 gün primlerin yatması halinde emekli olur.

vergi indiriminden faydalanırsa neden olmasın: Erken emeklilikten faydalanır: 17 yıl ve 3840 gün primi doldurulması haline yaşına bakılmaksızın emekli olur. 2015 yılında emekliliği gelecektir primler tamam mı ona bakın..

bukadar hızlı cevap için teşekkürler anladığım kadarıyla 40 gün sonra prim gün sayısı doluyor 2015 i beklemesi gerekiyor birde bilginiz varmı bilmiyorum erken emeklilik le normal emeklilik arasın maaş farkı bulunuyormu

40 gün sonra pirim doluyor madem hemen vergi indiriminden faydalanmaya bakın..
Defterdarlığa gidin çalıştığına dair belgeler götürün. raporu verin almazsa prosedür gereği yeniden heyete girilecek. 2-3 ayda sonuç gelince o zaman yıl için beklemeye başalrsınız.

Defterdarlıkda özürlüler şubesı var; oradaki görevliler size yardımcı olur.

Normal emeklilik ile erken emeklilik arasında hiç fark yok. ikisi aynı şeyler ancak biri özürlülere tanınan hak.

anladım şuan çalıştığı yerden zaten maaş alıyor başvuruyu 2015 de yapsa yasalar değişmediği sürece bir kaybı olurmu, yani şuan emekliliğini isterse maaş alması için 3 yıl daha beklemesi gerekiyor biraz fazla sordum kusura bakma :)

2015 yılında emekli edecekseniz tekrar çalışması lazım dolayısıyla sonuçların gelmesi için 2-3 ay daha beklemesi lazım, bu esnada çalışıyor gözükmesi lazım. Şuan 40 gününüz var: bu zamandan istifade edin derim.. Yasaların değişeceğini sanmam. 2008 yasasından sonra vergi indirimi kalmadı ancak işe 2008 den önce başlayanlar vergi indiriminden faydalanmak zorunda.

sn İsen Buga ilginiz için tekrar teşekkürler açıkcası bu son cevap biraz kafamı karıştırdı 40 gün süreniz var demişsiniz şuan defterdarlığa başvuruda bulunursa negibi faydası olur anlamadım

bukadar hızlı cevap için teşekkürler anladığım kadarıyla 40 gün sonra prim gün sayısı doluyor 2015 i beklemesi gerekiyor birde bilginiz varmı bilmiyorum erken emeklilik le normal emeklilik arasın maaş farkı bulunuyormu

40 gününü siz bahsettiniz...
madem şuracıkta 40 gün var faydalanın bu süreden demek sitedim...

doğrudur aslında benim takıldığım yer vergi indirimi alırsa negibi faydası olur bu konuda bilgim yok zaten özürlü kadrosunda çalışıyor, şuan maaşından kesinti mi oluyor anlamadım

Geri