%69 Rapor oranıyla muhtaçlık maaşı almak ve evde bakım maaşı almak mümkün mü?

Ayaktayım

Üye
Üye
Sevgili Admin
İsmim Uğur (36) 2007 senesinin Temmuz ayında 45 KM gibi komik bir hızla giderken ! tamamen bir başka aracın hatası yüzünden trafik kazası geçirdim ve beyin kanaması gerçekleşti.
2 ay bilinçsiz yoğun bakım derken, 2 ayda Ankara Numune Fizik Tedavi hastahanesinde tedavi gördüm... Daha sonra Adana da evimde 8 ay yattıktan sonra bugünkü özürlü halime kavuştum ): daha önce (2009) Adana Numune hastanesinden özürlü raporu istedim ve bana %39 gibi çok düşük (Ben daha özürlüyüm) rapor verdiler, tekrar başvurdum bu defa SGK Hastanesine %69 Ağır özürlüye çıkartıldı raporum, kazadan önce Allah'ıma şükürler olsun maddi durumum hiç fena değildi 2 döner salonum... vardı (iflas ettim), eşim mutsuz oldu ve ayrılmak istedi; ayrıldık. Daha sonra şimdiki eşimle (ortak arkadaşımız vasıtasıyla) tanıştık ve biz evlendik, tüm olumsuzluklara rağmen (benim vücut fonksiyonlarımın eksikliklerini görmezden geldi) evlendik. Şu andaki eşimi çok seviyorum fakat evin giderlerini karşılamak oldukça güç oluyor, evimiz kira... Muhtaç Aylığa başvurduk bakalım ne zaman çıkacak.
Başınızı ağrıttım kusuruma bakmayın, ama bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm (damdan düşenin...) gibi, benim sorum şimdi benim %69 ağır özürlü bakıma muhtaç raporum var, bu raporla nelerden istifade edebilir ve nasıl faydalanabilirim, bana yardımcı olur musunuz ?

Ayaktayım

Üye
Üye
Benim ve eşimin SGK güvenceside yok Allah etmesin hasta olsak ne yapacağız düşünüyorum, yeşil karttan nasıl faydalanabiliriz ?

İsen Buga

Üye
Üye
İşe başlama tarihi ve yatırılan pirim sayısı yazarsanız belki yardımcı oluruz.
Bu arada bakıma muhtaç durumda mısınız?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hemen yeşil kart bürosuna giderek hem eşiniz hemde kendiniz için kart çıkartabilirsiniz, ancak yılbaşından sonra yeşil kart kaldırılacak ve GSS geçiş olacak o geçişte zaten herkesin gelii gideri göz önüne alınıp hangi şartlarda yararlanacakları falan belirlenecek yeşil kart için şimdi başvursanız çıkması falan yılbaşı gelmiş olur o yüzden şimdilik sağlık güvencesi işini yılbaşına kadar erteleyelim o zaman geldiginde yine konuşur yardımcı oluruz.

Elinizdeki %69 ağır özürlü raporunu eşiniz hastaneye götürsün orda aslı gibdir diye onaylatsın hemen o nüshayı yani fotokopi olan kısmı malmüdürlüğüne götürerek 2022 maaşı almak istediğini belirtsin ve başvuruyu gerçekleştirsin.
Eğer bütün gelirleriniz giderlerden çıkartıldıktan sonra kalan miktar kişi başına düşen gelir olarak 100 lirayı geçmiyorsa raporda var bu maaşı alabilirsiniz.
Ayrıca asıl olan raporu yine eşiniz size baktığını belirterek sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumuna giderek evde bakım maaşı almak istediğini belirtsin oraya da müracatını gerçekleştirsin.
Bu maaşı alabilmek için raporda ağır özürlü yazmasının yanısıra sizin tuvalet banyo gibi kişisel ihtiyaçlarınızı yapamıyor ve başkasından yardım alıyor olmanız gerekiyor, ayrıca evdeki gelirleri kişi sayısın bölünce 400 lirayı geçmemesi gerekiyor.

Son olarak yukarda arkadaşımızın sorduğu prim sayınız sigorta girişiniz falan ne durumda yazarsanız sizin için emeklilik yolu varmı değerlendireceklerdir.

Ayaktayım

Üye
Üye
Hayır gün sayım yetersiz emeklilik için, yani emekli olamayacağım sadece yeşil kart ve muhtaç aylığına bağladım ümitlerimi, teşekkür ederim ilginize...

Ayaktayım

Üye
Üye
Evet aslı gibidir gibi yaptırmıştık onunla beraber eşim SHÇEK na götürdü başvurumuzu yaptık şimdi memurların kontrol için eve gelmelerini bekleyeceğiz sanırım, peki bu gelişi nasıl hızlandırabiliriz acaba bilgisi olan var mı arkadaşlar ? Ayrıca eşimin ve benim alacağım miktardan bahseder misiniz (ortalama). Teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlk sigortalılık tarihinizi bende merak ettim. Belki malulen emekli olabilirsiniz. İlk sigortalılık tarihi ve prim gün sayınızı yazarmısınız rica etsem.

Ayaktayım

Üye
Üye
Yok sanırım sigortalı çalıştığım gün sayısı yetmiyor, bunu rafa kaldırdık şu an, benim istediğim emeklilik olmadan nerelerden faydalanabilirim, bu konuda bilginizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum üstat. Teşekkür ederim ilginize. Ben nereden ne fayda sağlayabilir hayatımı idame edebilirim...?

Ayaktayım

Üye
Üye
Halil bey, gün sayısını inceledim Bağ-kur 1975 gün, SSK gün sayısı 264 görünüyor bu ne kadar faydama olur incelerseniz memnun olurum.

Tekerlekli Sandalye