7. Uluslararası 19 Mayıs Engelli Gençlik Festivali.!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Adana‘da düzenlenen 7. Uluslararası 19 Mayıs Engelli Gençlik Festivali kapsamında, 5 ülkeden gelen engelliler ‘sevgi yürüyüşü‘ yaptı.

Adana Valiliği, Adana Büyükşehir belediyesi ve Adana Kent Konseyi Engelliler Meclisi‘nin iş birliğinde düzenlenen festival kapsamında, ‘sevgi yürüyüşü‘ yapıldı. Yürüyüş öncesi Atatürk Anıtı‘na çelenk koyan engelli gençler, İstiklal Marşı‘nı okudu.

Altınokta Körler Derneği Adana Şubesi Yönetim kurulu Üyesi Cahit Demirdelen, Brail alfabesiyle hazırlanan metinden okuduğu konuşmasında, festivali yedinci kez gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Festivalin dünya ölçeğinde benzeri olmadığını ifade eden Demirdelen, "Övgüye değer bir etkinlik olan festivalimizle ‘yaşamanın engeli yoktur‘ mesajını veriyoruz. Fırsat verildiğinde engellerin nasıl aşılabileceğini gözler önüne seriyoruz. Ortak akıl ve ortak başarıyla engellerin aşılabildiğini uluslararası platformda gösterdik. Bu konuda Adana, dünyada tek ve örneği olmayan bir kenttir" dedi.

Konuşmanın ardından engelliler, Atatürk Parkı‘ndan Büyükşehir Belediyesi‘ne kadar bando takımı eşliğinde yürüdü. Yürüyüşe Azerbaycan, Bulgaristan, Romanya, Almanya, KKTC‘den gelen engellilerin yanı sıra Adana Vali Yardımcısı Fikret Deniz ile AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan da katıldı.

F

Fırtına

Guest
Özürlü Çocuklara Özel Eğitim Uygulamaları.!

ozel-egitim.jpg

Adana Valiliği , Büyükşehir Belediyesi ve Adana Kent Konseyi Engelliler Meclisi'nin ortaklaşa organize ettiği '7. Engelli Gençlik Festivali' kapsamında "Özürlü Çocuklara Özel Eğitim Uygulamaları" konulu konferans yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Seyhan Oteli'nde gerçekleştirilen konferanstaki konuşmasında, belediye olarak yaptıkları çalışmalarla engellilere destek olduklarını söyledi.

Aldırmaz, önceliklerinin engellilerin yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldırmak olduğunu, bu kapsamda her ay ihtiyaç sahibi engellilere tekerlekli sandalye ve baston dağıttıklarını belirtti.

Kişilerin, doğuştan olduğu gibi kalıcı sakatlıklar sonucu da engelli hale gelebileceğini bu riskin ise her zaman var olduğunu vurgulayan Aldırmaz şunları söyledi;

"Biz engelli arkadaşlarımıza ne kadar hizmet etsek azdır. Çünkü herkes gibi onlar ve aileleri de vergilerini ödüyor. Bizim önceliğimiz engellilerin engellerini ortadan kaldırmaktır. Bu kapsamda yeni satın aldıklarımızla birlikte şehir taşımacılıkta kullandığımız 13 tane engelsiz otobüsümüz var. Ama bizim hedefimiz bütün otobüslerimizi engelsiz hale getirmek."

Aldırmaz, engellilerin spor yapmaları için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek 'Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası' ile 'Oturarak Voleybol Türkiye Şampiyonası'nın Adana'da düzenlendiğini ve bunun için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi.

Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Gülşah Gülpınar ise toplam nüfusun yüzde 12'sini oluşturan engellilerin, toplumsal yaşamdan soyutlandığını belirterek, özel eğitim ile bu sorunun ortadan kalkabileceğini ifade etti.

Adana'da 7 bin çocuğun özel eğitim aldığını belirten Gülpınar, engellilere eğitim veren 64 kuruluş olduğunu ancak bu sayının ve verilen eğitimin kalitesinin artması gerektiğine dikkat çekerek, " Verilen eğitimler daha kaliteli ve geniş kapsamlı olmalı. Toplum içerisine çıkamayan ya da ailesinin sakladığı engellilere de ulaşılarak, daha çok engellinin verilen eğitimden faydalanmasını sağlamalıyız" dedi.

Konuşmaların ardından Ümraniye Belediyesi tarafından organize edilen "Bende resim yapabilirim" adlı yarışmada, "Huysuz" adlı resimle Türkiye birincisi olan Recep Akbaş'a dizüstü bilgisayar hediye edildi.

Ödül törenin ardından Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Yar. Dç. Dr. . Pınar Şafak, konu ile ilgili katılımcılara slayt sunumu yaparak bilgiler verdi.

AA

Tekerlekli Sandalye