%70 Raporum var. Malulen emekli olabilir miyim?

Benim şöyle bir sorum olaçak
21 06 2006 da işe girdim %70 raporum var ve 2620 pirim güm sayısı var
işe girdimde vergi indirimini sonradan yapıldı şu anda yaralanıyorum
Emeklilik için baş vuruduğumda emekli olurmuyum
( Şimdiki değişiklik yapılan yasadan yaralana bilirmiyim)
şimdiden teşekkürler . . .
:)

İlk sigortalılık tarihinde rapor oranı %60'ın altındaysa malulen emekli olursun. Değilse kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanırsın.

İlk sigortalılık tarihinde rapor oranı %60'ın altındaysa malulen emekli olursun. Değilse kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanırsın.

ilk işe girdiğimde rapor %40 ama normal olarak çalışıyordum ve vergi indiriminden yararlanmıyorumdum 2008'de yeni düzenleme yapıldında bizim gibi böbrek nakli olanlar %40'dan %70 çiktı
ben bu çevapbınıza göre emeklilik için baş vuruda bulunduğumda emekli olabilirim o zaman .
cevaplarınız için teşekkürler.

İlk sigortalı olduğunuzda sağlıklı olarak dahi çalışmış olsanız o eski tarihli %40 olan raporunuzu ispat edebilmeniz durumunda malül emekli olma imkanınız var 1800 gün sgk primi ve 10 yıllık sgk lılık süresini doldurduğunuzda
Buradaki sorun malül emekli olabilmek için alacağınız sağlık raporunun sgk sağlık kurulu tarafından tek bir rahatsızlığa bağlı %60 ve üzeri iş gücü kaybı şeklinde engelli bulması ve ilk işe başladığınızdaki %40lık raporunuzu dava açarak kabul etmelerini sağlamaktan geçer.
Aksi halde %80 ve üzeri raporla 15 yıl 3600 günle %60-79 arası bir raporla 18 yıl 4000 günle%40-59 arası bir raporla 20 yıl 4400 günle erken emekli olabilirsiniz

Geri