%70 raporum ve 1477 prim günüm var. Ne zaman emekli olabilirim?

merhaba benim sorunum şöyle ben 19/06/2000 tarihinde istanbul haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesinden
epilepsi+organik kişilik özellikleri+ sağ 63 db sol kulakta 70 db SNİK mevcuttur
raporu aldım
rapor oranı % 70 ve arka yüzünde sürekli sakatlığı kararı oybirliği ile verildi yazılı

daha sonra emekli sandığına müracat ettim ve oradan bana 3 ayda bir maaş bağlandı
ancak daha sonra 2008 yılında sigortalı olarak bir işe girdiğim için maaşım kesildi
halen sigortalı olrak çalışmaktayım

sigorta başlangıç tarihim 1996 yani raporu almadan önce kısa bir süre sigortalı olarak çalışmıştım
sonra yukarda belirttiğim gibi tekrar sigortalı oldum
ödenmiş toplam prim gün sayım 1477 gün
1972 doğumluyum

bu şartlarda malülen yada sakatlıktan dolayı başka birşekilde emekli olup maaş alabilirmiyim
vergi indirimi gibi haklardan faydalanabilirmiyim
ne zaman emekli olabilirim
eğer mümkün ise ne yapmam gerekli tekrar rapor almam gereklimidir
yardımcı olursanır çok sevinirim

Malulen emekli olabilmek için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde (%60) sakatlığın olmaması gerekiyor. Görünen o ki sizin durumunuz malulen emeklilik için uygun değil. Kademeli engelli erken emekliliğinden faydalanacaksınız. Buna göre rapor oranını %70 olarak kabul edersek, vergi indirimi alman halinde, 16 yıl, 4 ay 3680 günle emekli olur, vergi indirimi belgesi alırsan emeklilikte yeni rapor istenmez.

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim
bu durumda ne yapmam gerekli nereye müracat etmeliyim
başlangıç tarihime göre 18 yıl olmuş ama gün sayım yeterli değil 3680 günü doldurup emekli olabilirim anladığım kadarıyla ama bunun için vergi indirimi için ne yapmam gerekli

bu arada bide sigorta ilk başlangıç tarihim rapor tarihimden önceye dayanıyor başka bir işyerinde olduğum içinmi malüllük hakkı alamıyorum?

Çalışuıyor iseniz; Bulunduğunuz İl Defterdarlık binasına gidiniz. Özürlüler birimi var vergi indiriminden faydalanmak istediğinizi belirtiniz. Yardımcı olurlar..

işyerinizden defterdarlık binasına çalıştığınıza dair yazı alacaksınız. Yazı yazılırken " ilgili makama" diye başlık atın gerisi çalıştığınıza dair basit bilgiler olsun imza mühür bitti. Yani ..adında ...numarlı sicil nolu sahıs birimimizde çalışmaktadır gibi. Yok illde defterdarlık ellerindeki örnek yazıyı doldurup amirinize imzalattır derse o başka..

Vergi indirimi için hastane seçtirirler size: sizde hangi hastane uygun görürseniz o hastane istediğinizi belirtirsiniz. Ve yeniden heyete girebilirsiniz. Heyet sonrası iş bitiyor. Yazı Önce Anakraya onay alırsa Defterdarlığa sonrada işyerinize gidiyor. Dolayısıyla 2 ile 6 ay sürer.

yukarıda yazdıklarım ENGELLİ EMEKLİLİK amaç içindir: sizin durumda olanlar 16 yıl 4 ay ve 3680 gün prim tamamlanması halinde emekliliği hak eder. Bunun için yapmanız gereken evvela vergi indiriminden onay gelmesini beklemek; onay gelirse yıl ve primler tamam ise çalıştığınız işyerine dilekçe verip ENGELLİ EMEKLİLİK( diğer adı ile doğrusu resmi adı ile ERKEN EMEKLİLİK) talep edeceksiniz.

Siz MALÜLEN emeklilik düşünüyorsunuz: bunun için işe giriş tarihinde en fazla %59 oranında sakat olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor. Yada hiç sakat olmadığınızı da belgelemeniz gerekiyor. Belgeleyebiliyorsanız ilk işe giriş tarihinden arasından 10 yıl geçmesi ve 1800 gün primlerin doldurulması halinde emekli olabilirsiniz. yapmanız gereken yıl ve primlerden emin iseniz: dşilekçe verip malülen emeklilikt alep etmek.

öncelikle ilginize teşekkür ederim tek anlamadığım konu benim süresiz yani ömür boyu olan % 70 raporum varken
tekrar niye heyrete girmem gerekiyor
duyduğuma göre tekrar heyete girdiğimde daha düşük bir rapor verilmesi riski varmış
bu durumda şuan elde etmiş olduğum haklarımı kullanamama neden olabilir;
zira epilepsi rahatsızlığım geriledi işitme kaybım ise ilerledi
hangi oranda bir rapor alabilirim bu konuda çekincelerim var yani
gerçekten tekrar heyete girmekle girmemek arasında kararsızım
sadece kulaklarım için verilen rapor %40 ı geçermi acaba bilginiz varmı
şuan son test yaptırdığımda doktor iki kulakta sol kulak daha ileri derecede olmak üzere
konuşmayı anlama eşiği (db) SRT
sol 70 sağ 60
konuşmayı ayırt etme % SDS
sol %80 sağ %72
sol db95 sağ db95

şeklindeydi ama şuan dahada ilerlemiş durumda tekrar test yaptırsam daha ileride derece çıkacaktır

bu durumda gerekli % yi alarak heyet aşamasını geçebilirmiyim sizce?

Doktor değiliz bilmiyoruz, ancak olabilir diyebiliriz. Vergi indiriminden faydalanmazsanız normal bir birey gibi emekli olursunuz, çünkü engelli emeklilik de ön koşul vergi indiriminden faydalanıyor olmak.

rapor aldıgınız tarih çok eski oldugu için kurum onaylamaz yeniden hastaneye sevk eder raporunuz 1-2 senelik olsa tamam fakat 2000 de alınan raporu kabul etmez malesef malülen emeklilik için ise 1800 pirimi tamamlayıp kuruma başvurup malüliyet tespiti yapılması için hastaneye sevk almalısınız pirimi tamamlamadan malüiyet tespiti yapmazlar öncelikle 1800 tamamlayıp ondan sonra baş vurmalısınız eliniz deki raporun erken emeklilikte malüllükte bir işe yaramaz siz vergi indirimi için deftardarlıga baş vurun başlangıç olarak rahatsız lıgınız çok ileri ise pirim dolduktansonra malüllük için sgk ya başvurursunuz fakat malülen emeklilik erken emeklilige göre çok zordur

slm halil bey benım eşimin emekliliğiyle alakalı bir sorum olacak yardımcı oluesanız sevinirim.Eşim %76 sürekli raporlu(böbrek nakli oldu)02.05.1996 yılından1998 yılları arasında 838 gün pirimi var ayrıca 4 çocuk annasi doğumları 1999 ile 2008 yılları arasında doğum borçlanması yaparsak ne zaman emekli olabilir şimdiden tşklr

slm halil bey benım eşimin emekliliğiyle alakalı bir sorum olacak yardımcı oluesanız sevinirim.Eşim %76 sürekli raporlu(böbrek nakli oldu)02.05.1996 yılından1998 yılları arasında 838 gün pirimi var ayrıca 4 çocuk annasi doğumları 1999 ile 2008 yılları arasında doğum borçlanması yaparsak ne zaman emekli olabilir şimdiden tşklr

En son yasa da sınırsız çocuk sayısına göre borçlanma vari idi ancak yasa resmi gazeteden çıktı mı bilmiyorum...
Eski yasaya göre 2 çocuğuna kadar doğum borçlanması hakkı var. Eğer güncellemeden haberim olmadı ise afola.

her çocuk için toplam 16 hafta doğum borçlanması yapabilirsiniz 2 çocuk için ise 32 hafta oluyor.
16 yıl 4 ay geçmesi ve 3760 gün primlerinin tamam olması halinde ENGELLİ EMEKLİ(diğer resmia dı ile Erken Emekli) olabilir.
Geriye bir seçenek kalıyor vergi indiriminden faydalanıyor olmak. Bunu başarırsanız:

Geri