%78 Rapor aldım. Ben istemeden beni emekli edermiler?

estayland

Üye
Üye
20.02.1988 ssk girişliyim. 5977 prim günüm var. üç ay önce erken emeklilik ve vergi indirimi için pendik eğitim araştırmadan gün almıştım ve 31 ekime gün vermişlerdi.salı günü heyete girdim ve dün raporumu aldım. %78 oran vermişler.2 sene geçerlilik yazıyor. kalp hastasıyım. iki sene sonra ise emekli oluyorum yaşı bekliyordum. şimdi kararsızım. çünkü malulen emekli ederler mi korkum var. araştırıp öyle vergi dairesine vericem raporu. malulen emekliliğe nasıl karar veriyorlar ve erken emekli olmak benim amacım. malulen olursam ne kadar maaş olur ve erken emekli olursM kaç para yatar. bilgi verebilecek arkadaşlar beni aydınlatabilirse sevinirim

TURKCELL T70 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Emeklilik kararı vermek ve bunu hayata geçirmek oldukça sıkıntılı bir süreç. çalışma gücünüz elverdiğince çalışabilmenizden yanayım ama bunu düşük engelli maaşı alacağınız için söylemiyorum çünkü emeklilik maaşının miktarını belirleyen faktör erken emeklilik yada normal emeklilik şartları değil, SGK'ya yatırılan brüt ücret üzerinden ödenen matrahtır. O yüzden eğer sağlığınızın daha fazla sizi zorlamasına izin vermeyecek şekilde bozulduğuna inanıyorsanız ve kendinizi 2 yıl daha bekleyemeyecek kadar hasta ve yorgun hissediyorsanız hiç durmayın derim..

Arkadaş söylemlerine takılmayın çünkü engelli emekliliğinden faydalanarak emekli olanların arasında (Malulen yada erken engelli emeklilik diyelim) ben engelliyim o yüzden emekli maaşım düşük oldu diye yanlış bir inanış var ve bu tabuyu yıkmak neredeyse imkansız. ( ben artık pes etmek üzereyim :( )

Erken engelli emeklilik hakkı yada şartlarınız karşılıyorsa (Tek bir hastalıktan, en az % 60 rapor oranına sahip olmak vb. ) malulen emeklilik hakkından neden faydalanmayıp 2 sene daha yaşı beklemek zorunda kalasınız ki???

Erken engelli emekliliğinden faydalanarak emekli olmuş ve bundan dolayı emekli olduğu günden beri hergün ayrı bir mutluluk duyan (emekli maaşımın düşük ve yetersiz oluşu bir yana) engelli emekli çalışan olarak bir kez daha diyorum ki;

YAŞ ŞARTI ARANMAKSIZIN emekli olabilme hakkını kullanmak varken neden engelliler kendilerini zorlayarak normal emeklilikte ısrar ederler ki? anlayabilmiş değilim..

Hayırlısı neyse sizin için öyle olsun dileklerimle..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19506]estayland[/MENTION]
Siz istemedikce kimse sizi zorla emekli edemez, sizin adınıza SGK ya emeklilik müracaatında bulunamaz. Bu konuda içiniz rahat olsun.
Ayrıca şu üç emeklilik
Kademeli engelli emekliliği
yaşlılık emekliliği (bildiğimiz normal emeklilik)
Malulen emeklilik
arasında alınan emekli maaşı miktarı arasında dikkate değer hiç bir dark yok. Bu anlamda ben herzaman şunu söylerim. En kısa emeklilik en iyi emekliliktir. Ayrıca emekli olduktan sonrada tekrardan çalışmaya devam edebilirsiniz. Yani hem emekli maaşı alırsınız hem çalışırken aldığınız maaşı almaya devam edersiniz. Çift maaş.
Bu durumda siz 15 yıl hizmet süresi 3600 gün prim gün sayısıyla emekli olabiliyorsunuz. Yani isterseniz yarın emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Aynı benim gibi yani 15 yıl ve 3600 günden..

Sizlere moral olsun diye yazıyorum bunu.

İlk emekli maaşım bağlandığında 634 Tl ydi (25.07.2012)
Şu an almakta olduğum emekli maaşım 1.475 Tl (03.11.2017) yani demem o ki bu ülkede emekli maaşları genelde düşük çünkü işverenlerin çoğu SGK'ya tavan yerine taban ücret üzerinden prim ödüyor. Asgari ücretli bir çalışan ile Brüt maaşının 8.000 TL olarak gösterilen ve bu rakam üzerinden SGK'ya ödenen prim sonucu emekli olan iki kişinin alacağı emekli maaşı arasında uçurum olması gayet doğal değil midir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu arada bir hatırlatma yapayım. Türkiye'de genel anlamda emekli maaşları düşük oluyor. Bu hem engelliler için geçerli hemde normal yoldan emekli olanlar için geçerli. Birde biz "engelli maaşı normal emekli maaşından düşük olmaz" dedikce sanırım birileri bunu engelli emeklisi normal emekliden çok maaş alır diye anlıyor. Her iki maaş arasında bir fark yok.
Bu forumda defalarca yazdım. Benim çok yakın arkadaşım SSK dan 1800 günle emekli oldu. Aldığı emekli maaş miktarı 1.700 tl.
Ben bunu yazınca birileri çıkıp "ben 3600 günden emekli oldum 1100 TL alıyorum niye düşük" diyor.
Emekli maaşı hesabında çalışırken alınan maaş miktarı çok önemli. Buna prime esas kazanç deniliyor.

Örneğin benim yukarda örneğini verdiğim 1800 günle malulen emekli olan ve 1700 TL emekli maaşı alan arkadaşım çalışırken çok yüksek maaş alıyordu. Sanırım bugün parası 4 bin tl ye yakın bir maaşı vardı.

estayland

Üye
Üye
Bu arada bir hatırlatma yapayım. Türkiye'de genel anlamda emekli maaşları düşük oluyor. Bu hem engelliler için geçerli hemde normal yoldan emekli olanlar için geçerli. Birde biz "engelli maaşı normal emekli maaşından düşük olmaz" dedikce sanırım birileri bunu engelli emeklisi normal emekliden çok maaş alır diye anlıyor. Her iki maaş arasında bir fark yok.
Bu forumda defalarca yazdım. Benim çok yakın arkadaşım SSK dan 1800 günle emekli oldu. Aldığı emekli maaş miktarı 1.700 tl.
Ben bunu yazınca birileri çıkıp "ben 3600 günden emekli oldum 1100 TL alıyorum niye düşük" diyor.
Emekli maaşı hesabında çalışırken alınan maaş miktarı çok önemli. Buna prime esas kazanç deniliyor.

Örneğin benim yukarda örneğini verdiğim 1800 günle malulen emekli olan ve 1700 TL emekli maaşı alan arkadaşım çalışırken çok yüksek maaş alıyordu. Sanırım bugün parası 4 bin tl ye yakın bir maaşı vardı.
herkese çok teşekkür cevaplar için. bugün sgk ya gittim. bilgi için. benim malulen değil erken emekli olacağım sölendi. çok da bişey konuşamadık açıkcası yoğunluk malum. en azından içimde rahatladı yorumlarınızla. peki benim bundan sonraki sürecte maaşım ne kadar olur. e devletten baktım yatan prim toplam 88 den bu yana 1.081.000.00 tl. genelde yüksek yattı maaşım hep. engelli indirimiyle sanırım bir miktar daha ekleniyormuş. 2.dereceden. sizce tahmini ne olur.
bir de ben vergi dairesinden sevkle hastaneye gitmiştim. ama hastaneden vergi dairesine gitmesi uzun olacak diye raporu elden aldım sorun olur mu? aslı ve 3tane aslı gibidir aldım. ptesi direk istanbul fatihteki vergi dairesine götürcem. yapmam gerekenlerden öte izleyeceğim başka kolay bi yol ya da bilmem gereken farklı bişey var mı? ankara da çok düşürür mü oranı

osmanturgut

Üye
Üye
100/60.engelli raporum var 1985 SSK başlangıcı var tani işveren iki ay ödemiş gerisini ödememiş malulende olsa emekli olma imkanım varmı ne şekilde

LON-L29 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ankara eskisi gibi oranları düşürmüyor. Yapmanız gereken ek birşeyde yok. Kolaylıklar dilerim size
[MENTION=19511]osmanturgut[/MENTION]
Malulen emkli olmanız için prim gün sayınızın minimum 1800 gün olması lazım. 1800 gün primi isteğe bağlı yada askerlik yaptıysanız askerlik borçlanması yoluyla doldurmaya çalışın.

estayland

Üye
Üye
Ankara eskisi gibi oranları düşürmüyor. Yapmanız gereken ek birşeyde yok. Kolaylıklar dilerim size
[MENTION=19511]osmanturgut[/MENTION]
Malulen emkli olmanız için prim gün sayınızın minimum 1800 gün olması lazım. 1800 gün primi isteğe bağlı yada askerlik yaptıysanız askerlik borçlanması yoluyla doldurmaya çalışın.
peki ben 2.dereceye giriyormuşum sanırım. 470tl bi ücret maaşa yansıcak mı yoksa o ne demek bilginiz var mı

estayland

Üye
Üye
Yok yok 450 tl gibi bir rakamın yansıması söz konusu bile değil. Bakın burada vergi indirimin maaşa yansıması yazılmış https://engelliler.gen.tr/f12/vergi-indiriminin-maasa-yansimasi-nasil-hesaplanir-26700/
tekrar merhaba. dün vergi dairesine gittim. boşuna gitmişim. hastane sevkiyle gittiğim için elden evrak almıyorlarmış. ama bana aslını ve aslı gibidir 4 kopya verdi hastane dedim. neyse ki hastaneyi aradım biz göndericez dediler. konulara hakim olmadığım için yanlış anlamışım sanırım. şuan bana denilen hastaneden vergi dairesine ve ankaraya gidip bana cevap gelmesi 5 ayı bulurmuş. çok fazla değil mi? pendik eğitim araştırma hastanesine vergi dairesinden sevkle gidenlerin ne zaman sonuçlandı emekliliği acaba.?

Tekerlekli Sandalye