%80 işitme kaybı %44 özürlü raporum var. Erken emekli olurmuyum?

S.A.
Arkadaşlar aşağıda belirttiğim kriterler dahilinde emekli olabilme ihtimali ve izlemem gereken yönergeler hakkında yardımcı olursanız sevinirim.
1999 yılında askerliğimde başlayan işitme özrüm giderek ilerledi. Geçen yıl (2011 10. ay)ssk lı iken Vergi dairesine vergi indirimi amacı ile müracaat ettim.Gönderildiğim hastaneden almış olduğum %31 özür oranı 4 ay sonra (2. Ay 2012)bakanlık kurukunca aynen onaylanarak vergi indirimi hakkı kazanamadım.Gürültülü bir ortamda çalışmamdan dolayı, işitme kaybım gittikçe ilerlemekte. Nisan da yapılacak ÖMMS sınavına kayıtta kullanmak amacı ile geçtiğimiz ay (2. Ay 2012) devletin hastanesine kendi müracaatım sonucu tarafıma her iki kulakta % 80 işitme kaybı, %44 özür oranını BİLATERAL İLERİ DERECE SNİK işitme kaybını belirten rapor verildi.Sol kulak 80dB, sağ kulak 83 dB., Kemik her ikisindede 70+dB. %44 özür oranı ile özürlü kimlik kartı çıkarttım.
Bu noktadan itibaren yeniden vergi indirimi amacı ile müracaat etmem için beklemem gereken süre varmıdır? Ne kadardır?Vergi dairesi ‘mantıkende olsa hemen müracaat etme, en az 5-6 ay geçsin’ dedi.Sizce bu doğru ve uygunmudur?Bildiğim kadarı ile 3. Dereceden vergi indirimi alanlardan 3920 gün sigortasını tamamlayanlar emekli olmaya hak kazanıyor. Bu noktada günümü doldurup SGK na direk olarak emeklilik için müracaat edebilirmiyim?. Emekli hakkı kazanmak için mutlaka vergi indirimimi almam gerekiyor?Ayrıca bilgi notu olarak düşmek istiyorum. Bakanlık heyetinin bizim hastaneden aldığımız raporda belirtilen özür oranını bozması konusunda itiraz ederek hakem hastaneye sevk edildiğini ve hakem hastanenin belirttiği raporun esas olduğunu biliyorduk. Bakanlıktan gelen raporuma itiraz etmek istediğimde ‘artık itiraz olayı yok, eğer istiyorsanız ileride tekrar aynı şekilde vergi dairesine vergi indirimi amacı ile müracaat edenileceğim’ söylendi.Yada bir devlet hastanesinden 167. Maddeye göre GVK yararlanır ibaresi yazan en az %40 lık bir raporla direk müracaat edebilirsin denildi.(167 yi örnek verdim yanlış olabilir).Bu konularda bilgisi olan ve yardım edebilecek arkadaşların yardımını bekliyorum.Teşekkürler.

1978 doğumluyum
1998 yılında 65 günlük ssk. Var
1998 ağustos-2000 şubat arası 550 gün askerliğim var.(borçlanmadım)
Nisan 2001- aralık 2007 arası bilfiil 2880 gün bağkurum var.
2009-2012 arası 380 gün ssk. Var. Toplam 3875 gün ediyor.
Bildiğim kadarı ile 3. derece vergi indirimi almak için 3920 gün prim ödemişliğim olması gerekiyor.

Ömss sınavına girdikten sonra tekrar vergi indirimine müracat edınız...
Lakin ÖSS'de yerleştirme yapıldığında vergi dairesini bir faydası olmayacaktır. Memur statüsünde sakatlık kategorisinde ise başlamış olacaksınız. Ancak Ömss kazanmayın bekleme sürecine girdiğinizde tekrar vergi dairesine gidip yeniden muayene icin sevk alabilirsiniz

Kardeş şimdi ömss de bizim için bir gelecek.Eğer sınavda başarılı olup bir yere memur olarak yerleştirilmem durumunda emeklilik ve indirim girişimlerimden vazgeçerim.Onun için elimin tersi ile itmek istemiyorum.Şimdi başka bir karamsarlık çıkıyor karşıma bakanlık heyetine %31 lik raporum gitti ve indirim alamadım. Şu anki mevcut özür oranı %44 eğer tekrar vergi indirimi için atıyorum %44-45 oranlarıyla müracaat ettiğimde bu oran önceki %31 olan raporla kıyaslanıp düşürülür ve indirim hakkı tekrar engellenirmi? sorusu aklıma geliyor. Biliyorsunuzki bu süreçler çok uzun zaman. tekrar tekrar tekrar insanın senelerini alıyor.Benim merak ettiğim vergi indirimine müracaat etmeden direk SGK ya emeklilik için müracaat edebilirmiyim acaba? yukarıda belirttiğim şartlarım uygunmudur acaba? emekli olabilmek için illede vergi indirimi almak şartmı? teşekkürler.

Önerim şu aşamada vergi indirimiyle hiç uğraşma. Önce elindeki %44'lük özürlü raporuyla ÖMSS sınavına gir. ÖMSS sınavını kazanıp ataman yapılırsa sorun yok zaten. Yok eğer sınavı kazanamazsan o zaman vergi indirimi belgesi alma işine bakarsın.

Teşekkür ediyorum
evet benim önümde yapmam gereken tek şey şu an bekleyip sınava girmek, sınav sonucuna göre hareket etmek.
Peki arkadaşlar aradığım ve merak ettiğim cevapları bulamadım henüz, emekli olabilmek için vergi indirimi şartmıdır?
Direk SGK ya müracaat edip emeklilik isteyemezmiyiz?
Saygılarımla

1 Ekim 2008 tarihi öncesi çalışmaya başlayan SSK mensubu engellilerin emekli olabilmeleri için vergi indirimi belgesi alma zorunluluğu var. Bu tarihten sonra işe başlayan engelliler için böyle bir zorunluluk yok. Emeklilik günü dolunca SGK ya başvurmaları yeterli.

Geri